Доклади
Комисия по бюджет и финанси
17/07/2018
Изслушване на предложените кандидати за членове на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
Д О К Л А Д

Относно: изслушване на предложените кандидати за членове на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори
На открито заседание, проведено на 12 юли 2018 г. и излъчено в реално време в интернет страницата на Народното събрание, Комисията по бюджет и финанси проведе изслушване на предложените кандидати за членове на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори по реда на раздел IV от приетите процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за членове на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание (ДВ, бр. 54 от 29.06.2018 г.), наричани по-нататък „процедурни правила”.
Заместник-председателят на Комисията по бюджет и финанси г-жа Евгения Ангелова припомни на народните представители правилата за изслушването на четиримата кандидати – Ваня Донева Георгиева, Ирена Милчева Михайлова, Радослав Христов Йорданов и Стефан Александров Белчев и отбеляза, че видно от представените от тях документи, които са публикувани на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание, същите отговарят на изискванията на Закона за независимия финансов одит и следва да бъдат допуснати до изслушване.
Четирите кандидатури бяха представени по азбучен ред на собствените имена от председателя на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори – проф. Огнян Симеонов.
Кандидатурата на г-жа Ваня Донева Георгиева е предложена от председателя на Комисията за финансов надзор. Г-н Симеонов запозна народните представители с образованието, професионалния път и следдипломните квалификации на г-жа Донева, като подчерта, че същата има 33 години професионален опит в областта на финансовия одит, като през последните 5-години е оглавявала Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. Г-жа Донева е завършила следдипломни квалификации за „Експерт-проверител на измами” и за мениджър по „Управление на проекти”. Притежава сертификат „Вътрешен одитор в публичния сектор”. Член е на Института на вътрешните одитори в България и асоцииран член на Асоциацията на сертифицираните експерти по разкриване на измами.
Кандидатурата на г-жа Ирена Милчева Михайлова е предложена от управителя на Българската народна банка. Г-н Симеонов запозна комисията с образованието, професионалния път и международно признатите сертификати на г-жа Михайлова, като подчерта, че същата има 24 години професионален опит в областта на вътрешния одит. Работила е в звеното за „Методология на счетоводната отчетност” в управление „Банков надзор” и в екипа на вътрешния одит на БНБ. Член е на Комитета на вътрешните одитори към Европейската система на централните банки.
Кандидатурата на г-н Радослав Христов Йорданов е предложена от управителния съвет на Института на дипломираните експерт-счетоводители след избор от Общото събрание. Г-н Симеонов запозна народните представители с образованието, професионалния път и притежавания от г-н Йорданов международно признат сертификат на АССА (Association of Chartered Certified Accountants) – Великобритания, като подчерта, че същият има 22 години професионален опит в областта на финансовия одит. Г-н Йорданов понастоящем работи като финансов мениджър в дъщерни дружества на банкова група и е член на съветите на директорите в някои от тях.
Кандидатурата на г-н Стефан Александров Белчев е предложена от министъра на финансите. Г-н Симеонов запозна комисията с образованието, професионалния път, следдипломните квалификации и придобитата от г-н Белчев научна степен „доктор по икономика” с научна специалност „Счетоводна отчетност, контрол и анализ на стопанската дейност“. Проф.Симеонов подчерта, че кандидатът има 22 години професионален опит в областта на финансовия одит и понастоящем е директор на дирекция „Методология на контрола и вътрешен одит“ в Министерство на финансите.
В заключение, всички кандидати притежават необходимото образование, професионален опит и публична репутация да заемат длъжността член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
След представянето на кандидатурите се премина към личното представяне на отделните кандидати и излагане на тяхната мотивация за заемане на длъжността.
В изложението си г-жа Ваня Донева посочи, че е приела предложението за член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори като висока оценка и естествено продължение на нейното професионално развитие. Личната й мотивация да поеме тази отговорност е свързана с убеждението, че Комисията е натоварена с много важна функция – надзор над една изключително обществено отговорна професия, одиторската. Затова и очакванията са тази Комисия да бъде във висока степен дисциплиниращ фактор. Тя подчерта, че за 10-годишния период на съществуването на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори се е повишил опита на всички длъжностни нива в нейната администрация. Според нея Комисията вече се асоциира с професионализъм, прозрачност в работата, диалогичност и равно третиране на всички поднадзорни лица. Г-жа Донева изрази надежда, че личният й опит ще спомогне за надграждане и приемственост в дейността. Тя сподели идеята, че Комисията и професионалната организация Институт на дипломираните експерт-счетоводители са партньори, но според нея Комисията не трябва да е в услуга на професията, а да е в услуга на обществото и същевременно с грижа за професията, като помага за авторитета й чрез различни механизми.
Г-жа Донева декларира готовност да полага всички усилия решенията, които Комисията взема, да са в интерес на съвестните одитори с добри практики, за да останат такива. Чрез безкомпромисност към лошите одиторски практики, ще има мотивация за наистина качествени одиторски услуги, което пък ще повиши доверието на заинтересованите страни във финансовите отчети на предприятията и преди всичко на тези от обществен интерес.
В заключение г-жа Донева увери народните представители, че ако бъда избрана за член на Комисията, ще продължи да работи отговорно, безпристрастно и независимо, както и досега, и ще дава всичко от себе си, от професионалните си знания и умения за укрепването на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, приемайки позицията на неин член като голяма отговорност.
В началото на своето представяне г-жа Ирена Михайлова изрази готовност да подкрепи запазването на установените успешни и добри практики, наложени до момента в работата на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори в предходния й мандат. Основен приоритет в работата й ще бъде осигуряването на професионален подход и подобряване на взаимоотношенията на Комисията с регулаторните органи за изграждане на конструктивно и ефективно сътрудничество между регулатора, одиторите и предприятията от обществен интерес.
Г-жа Михайлова посочи, че нейна основна задача като член на Комисията ще бъде гарантирането на качествената работа на одиторите и приноса им при изграждане на доверие между участниците в одитния процес. В тази връзка тя ще насърчава прилагането на последователен и дисциплиниращ подход в надзора над регистрираните одитори, който да осигури повишаване на авторитета и доверието в одиторската професия.
Тя увери народните представители, че ще работи за ефективното сътрудничество и подобряване на диалога между Българската народна банка, управление „Банков надзор“ в ролята му на регулатор и Комисията при изясняването на факти и обстоятелства, необходими за надзорни цели, че ще подкрепя спазването на критериите и процедурата за избор на регистрираните одитори и одиторски дружества, които извършват задължителен одит в кредитните институции. Ще съдейства при осъществяване обмена на информация между Българската народна банка, Комисията и регистрираните одитори чрез Института на дипломираните експерт-счетоводители в България и ще работи за подобряване на качеството на информацията за надзорни цели за поддържане и подобряване на комуникацията между одитори и кредитни институции.
В заключение г-жа Михайлова посочи, че ефективният диалог ще улесни обмена на информация между страните, като се съблюдават отговорностите на всяка една от тях в одитния процес.
В представянето си г-н Радослав Йорданов подчерта, че целият му трудов път е изцяло свързан със счетоводството и независимия финансов одит. Още от самото начало на работата му в „Прайс Уотърхаус Купърс“ е участвал в един от най-големите и сложни одиторски ангажименти, като с течение на времето ролята и отговорностите му са нараствали, както и списъкът на предприятията, които е одитирал. Освен с одиторски ангажименти, г-н Йорданов е участвал и в ангажименти за преглед на историческа финансова информация, провеждане на обучения, в проверки по качеството на одиторските ангажименти като част от системата за вътрешен контрол. По време на своята кариера той е изградил добра репутация, като винаги се е ръководил от разбирането, че ангажиментите следва да се извършват с необходимото качество в съответствие с професионалните изисквания.
Г-н Йорданов увери народните представители, че благодарение на натрупания от него професионален опит, ще навлезе бързо в работата на Комисията и активно ще участва в дискусиите и обсъжданията на различни въпроси и казуси, които ще възникват в процеса на работа и ще допринася за вземането на добре обсъдени решения.
В заключение, той изрази готовност да работи за поддържане на добра комуникация и конструктивен диалог между Института на дипломираните експерт-счетоводители и Комисията.

В изложението си г-н Стефан Белчев застъпи тезата, че с новия Закон за независим финансов одит от ноември 2016 год., с който пряко се прилагат разпоредбите на изменителната Директива за задължителния финансов одит и Регламента за задължителния финансов одит на предприятията от обществен интерес, се дават ясни и категорични сигнали към обществото и бизнеса за засилен и ефективен контрол, макар че някои използват термина „свръхправомощия“ относно дейността на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
Г-н Белчев подчерта, че в едно демократично гражданско общество е напълно естествено с голямата власт да се изисква и наличието на голяма отговорност. Той подчерта, че в тази връзка Комисията следва непрекъснато да е запозната и с гледната точка на предприятията, потребители на услугата от задължителния финансов одит. За изпълнение на новите правомощия – за наблюдение на пазара на одиторски услуги и на дейността на одитните комитети, което не е лека задача и отговорност на Комисията, се изисква разработването на нови методологии, информационни технологии и техники на контрол.
Г-н Белчев изтъкна, че по данни от сайта на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, към ноември 2016 са налични 569 предприятия от обществен интерес, от които 11% са в ликвидация или несъстоятелност, с отнет лиценз, заличени като дружества и др. Именно този процент според него е полезно да бъде анализиран внимателно и да бъде база за определяне на ясни критерии за бъдещи оценки, като бъдат потърсени и приложени форми, методи и техники на надзор, базиращи се на реалната, а не на формалната оценка на риска, които съществено да съкратят изоставането от събитията на финансовите пазари. В този аспект той абсолютно подкрепя мнението на проф. Симеонов, че по отношение на одитите на отчетите на предприятия, които не са от обществен интерес, се надхвърля мярката и следва да бъде коригирана, най-малко поради ограничения ресурсен капацитет на Комисията.
Друг основен пункт, според г-н Белчев, следва да е подготовката на инспекторите на Комисията. Възможно е да се обмисли идеята за въвеждането на изискване за задължителен часови диапазон обучения на инспекторите през съответната година, както и придобиване на съответен сертификат в областта.
Според г-н Белчев не следва да се забравя и ролята на одитните комитети в предприятията от обществен интерес, които също се явяват поднадзорни на Комисията. Дейността на тези комитети следва да е допълнителна гаранция за въвеждането и утвърждаването на принципа на добро корпоративно управление.
В заключение, г-н Белчев увери народните представители, че ще положи всички професионални усилия, опит и знания за успешен и достоен мандат на Комисията, който следва да бъде мандат на приемственост и надграждане на авторитета на одиторската професия в обществото.
Въпроси от страна на народните представители към кандидатите не бяха поставени.
Г-жа Евгения Ангелова информира, че не са постъпили становища и въпроси от лицата по чл. 93, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Комисията по бюджет и финанси установи, че четиримата кандидати отговарят на законовите изисквания за заемане на длъжността член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. Натрупаният експертен, административен и управленски опит от предложените кандидати, както и придобитите от тях квалификации, са положителни предпоставки за осъществяването на компетентно и отговорно управление на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
Въз основа на проведеното изслушване Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да разгледа и гласува предложените кандидатури на Ваня Донева Георгиева, Ирена Милчева Михайлова, Радослав Христов Йорданов и Стефан Александров Белчев за четирима членове на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори по реда на раздел V от Процедурните правила, за което прилага към настоящия доклад проект на решение за всеки един кандидат.

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА
ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:

МЕНДА СТОЯНОВА





Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
НАРОДНО СЪБРАНИЕ
________________________________________________________________

Проект!



Р Е Ш Е Н И Е

за избиране на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори


Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 73, ал. 3 от Закона за независимия финансов одит

Р Е Ш И:

Избира Ваня Донева Георгиева за член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори с мандат от 4 години.




















Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
НАРОДНО СЪБРАНИЕ
________________________________________________________________

Проект!



Р Е Ш Е Н И Е

за избиране на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори


Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 73, ал. 3 от Закона за независимия финансов одит

Р Е Ш И:

Избира Ирена Милчева Михайлова за член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори с мандат от 4 години.




















Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
НАРОДНО СЪБРАНИЕ
________________________________________________________________

Проект!



Р Е Ш Е Н И Е

за избиране на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори


Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 73, ал. 3 от Закона за независимия финансов одит

Р Е Ш И:

Избира Радослав Христов Йорданов за член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори с мандат от 4 години.




















Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
НАРОДНО СЪБРАНИЕ
________________________________________________________________

Проект!



Р Е Ш Е Н И Е

за избиране на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори


Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 73, ал. 3 от Закона за независимия финансов одит

Р Е Ш И:

Избира Стефан Александров Белчев за член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори с мандат от 4 години.
Форма за търсене
Ключова дума

2018

Новини / Процедурни правила / Заседания / Доклади / Документи / Кандидати / Становища / Стенограми