Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Kомисия по икономическата политика
17/09/2002 първо гласуване

    Становище
    ОТНОСНО: Законопроект № 202-01-47/08.08.2002г за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, внесен от Министерски съвет
    Становище
    ОТНОСНО: Законопроект № 202-01-47/08.08.2002г за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, внесен от Министерски съвет

    На заседанието, проведено на 11 септември 2002 г., с участието на представители на вносителя, Комисията по икономическата политика разгледа законопроекта за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти.
    Предлаганият законопроект въвежда в българското законодателство основните изисквания на Европейския съюз в областта на гарантирането на нефт и нефтопродукти ( за обществения сектор) и прилагането на мерки в случай на криза в доставките им и по-специално изискването на Европейския съюз за поддържането на 90-дневни запаси от три основни нефтопродукти- автомобилни бензини, дизелово гориво и мазут. Липсата на адекватно българско законодателство в областта на доставките е въпрос, поставен в Общата позиция на Европейския съюз по глава 14 “Енергетика” и оказва влияние върху хода на преговорите на България с Европейския съюз.
    Законопроектът е изработен в съответствие с изискванията на европейските директиви в тази област и осигурява оптимално разпределение на задълженията между държавата и бизнеса за изпълнението на задълженията, предвидени в него.
    С този законопроект държавният надзор върху създаването, съхраняването и използуването на задължителните запаси от нефт и нефтопродукти се възлага на Държавната агенция “Държавен резерв и военновременни запаси”. При това не се налагат допълнителни разходи за увеличаване на персонала на агенцията. Необходимите нови звена в нея, свързани с изпълнението на закона ще бъдат създадени на основата на вътрешно преструктуриране на наличния персонал. Агенцията ще определя размера на задължителните запаси, поддържан от задължените лица. Този размер ще зависи съответно от количеството на произведените и внесените нефтопродукти за потребление на територията на Република България през предходната календарна година.
    В законопроекта се определят условията и ангажиментите на задължените лица за създаване, съхраняване, ползуване и възстановяване на запасите от нефт и нефтопродукти, както и създаването на регистър на тези лица.
    Предвижда се разходите по натрупване, съхраняване и обновяване на задължителните запаси да бъдат за сметка на задължените лица, без да е необходимо въвеждането на нов косвен данък. Съгласно гл. 3, ал. 3 от законопроекта регистрираните търговци на нефт и нефтопродукти сами организират и финансират запасите по този закон. Предложената в
    законопроекта организация без междинен посредник като асоциация или сдружение на задължените лица не ограничава възможността същите да си учредят подобна структура. Създават се условия за конкуренция между съхранителите на течни горива, както и между банките, кредитиращи задължените лица и съхранителите, което няма да допусне сериозни изкривявания на пазара.
    С проекта на този закон са предвидени и съответните промени в закона за енергетиката и енергийната ефективност в глава пета “Задължения към обществото”.
    В хода на обсъждането народните представители поставиха въпроси за последствията от изпълнението на този закон върху крайните потребители на нефт и нефтопродукти и размера на средствата от държавния бюджет, необходими за поддържането на 30-дневния резерв от нефт и нефтопродукти, което е задължение на Държавната агенция “Държавен резерв и военновременни запаси”.
    В резултат на проведеното гласуване, Комисията по икономическата политика предлага на Народното събрание да приеме на първо четене законопроекта за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, внесен от Министерския съвет.
    Форма за търсене
    Ключова дума