Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Kомисия по правни въпроси
15/02/2005 първо гласуване

    Доклад

    ОТНОСНО: Законопроект за екстрадиция, № 502-01-9, внесен от Министерски съвет-първо четене.
    ОТНОСНО: Законопроект за екстрадиция, № 502-01-9, внесен от Министерски съвет-първо четене.
    На редовно заседание, проведено на 27.01.2005 г., Комисията по правни въпроси обсъди на първо четене Законопроект за екстрадиция, № 502-01-9, внесен от Министерски съвет.
    На заседанието присъства г-жа Веселина Малева, представител на Министерство на правосъдието. От името на вносителя Министерски съвет госпожа Малева изложи основните мотиви на предложения законопроект.
    Законопроектът е изготвен от няколко ведомства в изпълнение на задължението на българската страна, поет ангажимент, съдържащ се в общата позиция на Европейския съюз при затварянето на Глава 24 “Правосъдие и вътрешни работи”.
    Законопроектът се яви належащо необходим на правоприлагащите органи у нас, тъй като от години се констатира, че екстрадиционното производство се нуждае от по- добра и по-детайлна законова регламентация на ниво национален закон. Това беше необходимо, защото се разшири международното двустранно и многостранно сътрудничество, промени се и обстановката във връзка с международната престъпност и особено организираната международна престъпност, терористични действия и т.н. С този проект се предлагат начини за регламентиране на всички въпроси, свързани с екстрадицията на български и чужди граждани от чужбина и за чужбина. Процесуалните правила на екстрадиционното производство са уредени значително по- детайлно в сравнение с настоящата уредба, която се намира в Наказателно процесуалния кодекс. Предвидено е екстрадирането на лица да се извършва не само по искане на друга държава, а също и по искане на международен съд, чиято юрисдикция е призната от Република България. Регламентирани са въпросите на двойната наказуемост, условията за допустимост и условията за отказ на екстрадиция, прилагане на принципа non bis in idem и на принципа на особеността.
    С оглед бъдещото членство на Република България в Европейския съюз в отделна част на проектозакона е уредено предаването на лица между България и държавите-членки на Европейския съюз въз основа на Европейска заповед за арест. Тази част на закона ще се прилага след приемането на Република България за държава членка на Европейския съюз. Предаването по нея е предвидено да се извършва
    1

    съобразно специфичните разпоредби на Рамковото решение от 13 юни 2002 г. на Съвета на Европейския съюз относно Европейската заповед за арест и процедурите по предаване на лица между държавите членки.
    По законопроекта се изказа народните представители Йордан Соколов, Елиана Масева, Христо Кирчев, Стоян Кушлев и Бойко Рашков. В своите изказвания изразиха принципната си подкрепа за законопроекта и обърнаха внимание върху един основен въпрос: дали при отсъствие на международен договор с държава за екстрадиция, процедурата може да се основава на принципа на взаимност, която се установява от Министерството на правосъдието.
    Народният представител Бойко Рашков изрази съмнение относно целесъобразността от специален закон за екстрадия, при условие че тази материя е уредена в Наказателно-процесуалния кодекс.
    След проведеното гласуване Комисията по правни въпроси единодушно реши да предложи на народните представители да приемат на първо гласуване Законопроект за екстрадиция, № 502-01-9, внесен от Министерски съвет.
    Форма за търсене
    Ключова дума