Комисия по околната среда и водите
26/02/2002 първо гласуване
ДОКЛАД
НА КОМИСИЯТА ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за биологичното разнообразие № 154— 01-85, внесен от Джевдет Чакъров и група народни представители на 14.12.2001 г.
ДОКЛАД
НА КОМИСИЯТА ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за биологичното разнообразие № 154— 01-85, внесен от Джевдет Чакъров и група народни представители на 14.12.2001 г.
На свое редовно заседание, проведено на 7 февруари 2002 г. Комисията по околната среда и водите разгледа на първо четене Законопроект за биологичното разнообразие № 154-01-85, внесен от Джевдет Чакъров и група народни представители.
На заседанието присъстваха зам. министъра на околната среда и водите г-жа Фатме Илияз, г-н Христо Божинов - Директор на Дирекция “Национална служба за защита на природата”, експерти от Министерството на околната среда и водите, Министерство на земеделието и горите и Министерство на регионалното развитите и благоустройството. Присъстваха също представители на научни и неправителствени организации.
От името на вносителите законопроектът беше представен от г-н Джевдет Чакъров.
Сега действащото природозащитно законодателство (Закон за защита на природата, Закон за защитените територии, Закон за лечебните растения) урежда частично или третира само някои специфични аспекти на обществените отношения, свързани с опазването на растителните и животински видове и техните местообитания. Предложеният законопроект запълва съществуващите празноти. Той отразява международните споразумения в тази област (Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие, Конвенцията по международна търговия със застрашените видове от дивата флора и фауна, Конвенцията по влажните зони с международно значение, по- специално като местообитания за водолюбиви птици, Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна) и въвежда цялостно изискванията на европейското законодателство (Директиви 92/43/ЕС, 79/409/ЕС, 1999/22/ЕС и Регламент 338/97ЕС), като определя ясно и точно механизмите и институциите за тяхното изпълнение.
Законопроектът регламентира изграждането на Национална екологична мрежа, която да стане част от европейската мрежа “Натура 2000”. Националната екологична мрежа включва защитени територии, обявени по реда на Закона за защитените територии, буферни зони около защитени територии и т. нар. защитени зони. Последните се въвеждат с настоящия законопроект, който предвижда и ясна процедура за тяхното обявяване.
Урежда се опазването на растителните и животински видове като една част от тях (редките и застрашени диви видове, посочени в
Приложение 3) се поставят под строга защита, а друга част (посочените в Приложение 4) под режим на опазване и регулирано ползване.
Определени са изискванията за отглеждане и развъждане на диви растителни и животински видове извън естествената им среда.
Регламентирани са още достъпа до генетични ресурси, условията за въвеждане на неместни и повторно въвеждане на местни растителни и животински видове в природата, търговията с екземпляри от застрашени видове от дивата флора и фауна.
От името на МОСВ, зам. министър Фатме Илиаз подкрепи изцяло законопроекта като подчерта необходимостта от неговото бързо приемане с оглед изпълнението на поети от страна на България ангажименти във връзка с преговорите с Европейския съюз по главата “Околна среда” и възможността тя да бъде затворена до края на годината.
Законопроектът беше подкрепен и от неправителствените организации, които изразиха своето задоволство от този вариант на законопроект за биологичното разнообразие, който отразява по възможно най-добрия начин усилията на редица експерти за законодателно уреждане на тази материя.
След проведените разисквания Комисията по околната среда и водите единодушно подкрепи законопроекта със 17 гласа “ЗА” и изрази следното:
СТАНОВИЩЕ:
Законопроектът за биологичното разнообразие, внесен от Джевдет Чакъров и група народни представители урежда цялостно и
ясно обществените отношения, свързани с опазването на биологичното разнообразие и отразява адекватно изискванията на Европейския Съюз в тази насока. Ето защо предложението на Комисията е законопроектът да бъде приет на първо гласуване от Народното събрание.