Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по околната среда и водите
18/04/2003 второ гласуване

    Доклад на Комисия по околна среда и водите
    ОТНОСНО: ЗИД на Закона за водите № 354-01-13, внесен от Людмил Симеонов и група народни представители
    за второ гласуване
    Доклад на Комисия по околна среда и водите
    ОТНОСНО: ЗИД на Закона за водите № 354-01-13, внесен от Людмил Симеонов и група народни представители
    за второ гласуване


    за изменение и допълнение на Закона за водите
    (обн. Д.В. бр.67 от 1999 г.; изм. и доп. бр.81 от 2000 г. и бр. 34, 41,108 от 2001
    г.; бр. 74 и 91 от 2002 г.)
    Комисията подкрепя текста на вносителя за наименование на закона.
    § 1. Член 88 се изменя така:
    В ал.2 думите "за следните цели" се заменят със "за извършване на следните дейности.”
    В ал.2 точка 1 думите "водоснабдяване и канализация" и запетаята след тях се заличават.
    В ал.3 думата "целите" се заменя с думата "дейностите".
    Предложение на Теодора Литрова и група народни представители:
    Параграф 1 да се измени така:
    § 1. Глава пета “Водни сдружения” с чл. 88-92 се отменя.
    Комисията не подкрепя текста на вносителя и подкрепя предложението на Теодора Литрова и група народни представители за заместваш текст на § 1.
    § 2 Създава се нов чл. 102 а
    Чл. 102 а. Ползване върху водностопански системи и съоръжения, които принадлежат към единна технологична система, или имат единна система на управление и са включени в имуществото на търговски дружества в които държавата притежава повече от 50% от капитала, се предоставя с решение на Министерския съвет.
    Комисията не подкрепя текста на вносителя за създаване на чл. 102 а и предлага § 2 да отпадне.
    Предложение на Теодора Литрова и група народни представители:
    Параграф 2 да се измени така:
    “§ 2. В § 1, ал. 1 от Допълнителните разпоредби се създават т. 32 и 33:
    “32. “водоснабдителна система” е съвкупност от довеждащи и разпределителни водопроводи и съоръжения, чрез които се извършват добиване на природни води, пречистване и/или обеззаразяване до необходимите качества и доставяне до потребителите.
    33. “канализационна система” е съвкупност от канализационни проводи, колектори и съоръжения, чрез които се извършват отвеждане на отпадъчните води, пречистването им до необходимите качества и заустването им в съответния воден обект.”
    Комисията подкрепя предложението, чийто текст става § 2.
    Предложение на н.п. Димчо Димчев:
    Да се създаде нов § 2а:
    “§ 2а. В чл. 143, т. 4 се изменя така:
    4. извършването на строежи над покритите коригирани участъци на реките, при условие, че се нарушават забраните по точки 2, 3 и 5. ”
    Комисията не разглежда предложението съгл. чл. 71. ал. 2. Изречение второ от ПОДНС.
    ПРЕХОДНИ РАЗПОРЕДБИ
    Комисията подкрепя наименованието “Преходни разпоредби”.
    § 3. С влизането в сила на закона се прекратяват договорите за право на ползване върху водностопански системи и съоръжения за извършване на дейности по водоснабдяване и канализация, сключени от търговски дружества, в които държавата притежава повече от 50% от капитала.
    Предложение на Димчо Димчев и група народни представители:
    Параграф 3 от Преходните разпоредби да се измени така:
    “§ 3. (1) Договорите, имащи за предмет ползване на
    водоснабдителни и канализационни системи, съоръжения и дълготрайни материални активи, сключени от търговски дружества, се прекратяват от влизането в сила на този закон.
    (2) В едномесечен срок от влизането в сила на този закон, активите по ал. 1 се предават на собственика, който ги е предоставил за ползване.
    (3) При неизпълнение на задължението по ал. 2, дружествата по ал.
    1 могат на основание чл.237,б. ” и ” от ГПК да искат издаване на изпълнителен лист за принудително връщане на активите no cm. 1 въз основа на документите, с които са предадени за ползване.
    (4) Собственикът е длъжен да осигури експлоатацията и поддръжката на водоснабдителните и канализационните системи и непрекъснатост на доставката на вода за населението, както и отвеждането и пречистването на отпадъчните води, считано от датата на получаването на активите no cm. 1. ”
    Комисията не подкрепя текста на вносителя за § 3, подкрепя по принцип предложението на Димчо Димчев и група народни представители за заместващ текст и предлага следната окончателна редакция на § 3;
    “§ 3. (1) Договорите, имащи за предмет ползване на водоснабдителни и канализационни системи, съоръжения и дълготрайни материални активи, сключени от търговски дружества, се прекратяват от влизането в сила на този закон.
    (2) В срок 20 дни от влизането в сила на този закон, активите по ал. 1 се предават на собственика, който ги е предоставил за ползване.
    (3) При неизпълнение на задължението по ал. 2, дружествата по

    ал. 1 могат на основание чл. 237, б.” и” от ГПК да искат издаване на изпълнителен лист за принудително изпълнение за предаване на активите по ал. 1 въз основа на документите, с които са предадени за ползване.
    (4) Собственикът е длъжен да осигури експлоатацията и поддръжката на водоснабдителните и канализационните системи и непрекъснатост на доставката на вода за населението, както и отвеждането и пречистването на отпадъчните води, считано от датата на получаването на активите по ал. 1.”
    § 4. До учредяване на право на ползване от МС по реда на чл.102а върху водностопанските системи и съоръжения включени в капитала на търговските дружества, министърът на МРРБ упражняващ правото на собственост върху държавната част от капитала и общинските съвети упражняващи правата на собственост върху общинската част от капитала, предприемат необходимите действия за единно и балансирано управление в интерес на обществото, стопанските цели и съществуващите правоотношения.
    Предложение на Димчо Димчев и група народни представители:
    Параграф 4 от Преходните разпоредби да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението за отпадане на § 4.
    Предложение на н.п. Димитър Пейчев и Борислав Великов:
    Да се създаде нов § 5:
    “§ 5. (1) Собствениците на приватизирани пречиствателни станции за отпадъчни води, до които има изградени съоръжения за пречистване на битово-фекалните и промишлени отпадъчни води от населените места в общината, на територията на която се намират, в едномесечен срок от влизането в сила на този закон, когато имат техническа и технологична възможност, се задължават да осигурят срещу такса пречистването на отпадъчните води.
    (2) Министерският съвет, в срока по ал. 1, по предложение на министъра на регионалното развитие и благоустройството, определя размерите на таксата за пречистването на отпадъчните води от населените места по ал. 1.
    (3) Лицата, експлоатиращи канализационната мрежа на населените места в срока по ал. 1 се задължават да:
    1. отведат отпадъчните води в пречиствателните станции;
    2. включат таксата по ал. 2 като част от цената на предоставената
    от тях услуга;
    3. предават ежемесечно събраните такси по т. 2 на собствениците на пречиствателните станции.
    Комисията подкрепя предложението по принцип и предлага следната окончателна редакция за текста на новия параграф, който става § 4
    “§ 4. (1) Собствениците на приватизирани пречиствателни станции за отпадъчни води, до които има изградени съоръжения за довеждане и имат техническа и технологична възможност за пречистване и на битово-фекалните и промишлени отпадъчни води от населените места в общината, на територията, на която се намират, в едномесечен срок от влизането в сила на този закон, са длъжни да осигуряват срещу заплащане на такса пречистването на отпадъчните води.
    (2) Министерският съвет, в срока по ал. 1, по предложение на министъра на регионалното развитие и благоустройството, определя с тарифа размерите на таксата за пречистването на отпадъчните води от населените места по ал. 1.
    (3) Лицата, експлоатиращи канализационната мрежа на населените места в срока по ал. 1 се задължават да:
    1. отвеждат отпадъчните води в пречиствателните станции;
    2. включват таксата по ал. 2 като част от цената на предоставената от тях услуга;
    3. предават ежемесечно събраните такси по т. 2 на собствениците на пречиствателните станции.
    София, 18.04.2003 г.
    Форма за търсене
    Ключова дума