Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по културата
20/07/2004

    Проблеми, произтичащи от изпълнението на
    бюджет’2004 и проекта за Бюджет’2005



    На свое заседание на 13 юли 2004 г. Комисията по култура се запозна с информация от Министерството на културата по изпълнението на Бюджет’2004 за първото шестмесечие на т.г., прогнозата за очакваните параметри по него до края на текущата година и приоритетите в проекта за Държавен бюджет’2005 г., функция “Култура”.
    От предоставената информация и устните отговори на министъра на културата стана ясно, че опасенията на Комисията по култура на Народното събрание, изказани при приемането на Бюджет’2004 се оказаха основателни - нещо повече забелязва се тенденция към задълбочаване на проблемите, свързани с недостига на финансови средства в сферата на културата. Особено тревожна е констатацията, че финансирането на дейностите в културната сфера се третира като второстепенна функция, зависима от остатъчните средства от изпълнението на финансовите програми на приоритетните за правителството направления.
    Вече три години от изпълнението на програмата “Богатството на България-това са хората” за запазването и развитието на българската култура се отделя минимален процент в рамките на общия държавен бюджет- едва 0,6 до 0,7 %, което предопределя застоя в цялостното развитие на културните процеси.
    От исканите от МК, подкрепени с конкретна програма на неотложните разходи, средства за 2004 г. в размер на 74 милиона лева, бе определена рамка от 54 милиона. От представената обяснителна записка пред Министерството на финансите и пред Комисията по култура е видно, че въпреки направените от екипа на Министерство на културата икономии и оптимизиране на дейността, неотложните разходи за 2004 г. са в дефицит от 16 968 000 лв.
    Утвърдената в бюджета субсидия за капиталови разходи в размер на 3 000 хил. лв. не гарантира средствата на утвърдените от МС приоритетни обекти, като НТ “Ив.Вазов”, Народен театър за младежта, Храм-паметник “Св. Александър Невски”, Национален исторически музей, ДМТ”Стефан Македонски”, СМУ”Филип Кутев”, Държавен ансамбъл “Ф. Кутев”, ТР”Сфумато”, Българска национална филмотека, която при приключването на приватизационната процедура на “Бояна-филм”АД, остава безстопанствена на улицата.
    Като илюстрация на твърдението, че намаляването на капиталовите разходи, утвърдени по Закона за бюджета е следната снизходяща таблица:
    1999г.- 6 965 500 лв.
    2000г.- 6 343 727лв.
    2001г.– 3 800 000 лв.
    2002г.– 3 000 000 лв.
    2003г. - 1 000 000 лв.
    2004г. – 3 000 000 лв.
    Въпреки, че Законът за филмовата индустрия бе приет от НС още в края на м. юли 2003 г., не е гарантирано изпълнението на чл. 17 на Закона за филмовата индустрия, както и средствата, необходими за създаването на ИА”НФЦ”, които не бяха заложени в бюджета на МК за 2004 г. Официално поетите ангажименти пред Комисията по култура от Министерството на финансите да започне финансирането на българското филмопроизводство в края на първото шестмесечие /от преизпълнение на приходите/, това не става. Неизпълнението на закон, влязъл в сила е акт, няма оправдание и затова Комисията по културата търси спешен и категоричен отговор за това от компетентните органи.
    Тревожи и неяснотата в екипа на Министерството на културата за прогнозите относно рамката за функция “Култура” на проекта за бюджет за 2005 г.
    Въпреки устната информация за разработената средносрочна прогноза за периода 2005-2007г. на Министерски съвет, в действията министерството на културата липсва яснота и увереност, относно приоритетите в сферата на културата, както и визия за следващите стъпки, водещи към усъвършенстване и финансова обезпеченост на програмите за работа на центровете по изкуствата при министерството. Въпреки направените от нас предложения пред Министъра на образованието и Министъра на културата все още няма конкретни действия за гарантиране духовното здраве на нацията, чрез финансиране на занимания с творчество и естетическо възпитание в свободното време на подрастващите, както държавата финансира масовия спорт в училищата.
    Като взе предвид изложеното в информацията на Министерството на културата, на основание чл.23, ал.1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Комисията по култура се обедини зад следното


    С Т А Н О В И Щ Е :

    1. Настоява пред Министерски съвет, в изпълнение на
    влезлия в сила Закон за филмовата индустрия, незабавно да обезпечи предвиденото в чл.17 от ЗФИ финансиране за българското филмопроизводство, като предлага средствата за това бъдат осигурени от преизпълнението на приходите по Държавен бюджет 2004г.
    2. При подготовката на проекта за Закон за държавен
    бюджет 2005, да бъде взета предвид нуждата от неотложно целево финансиране на обект филмохранилище на Националната филмотека, както и средства за прехвърляне на нитратния филмов фонд на трайни носители.
    3. В проектът за Закон за държавен бюджет 2005 да бъдат
    заложени приоритетно необходимите средства за капиталови разходи, гарантиращи завършването на Народен театър на младежта.
    4. Комисията по култура настоява пред Министерството
    на културата да извърши необходимите обосновани действия пред МС за защита на необходимостта от средства в рамките на Държавен бюджет 2005 за функция “Култура” не по- малко от 1 % от него, с цел създаване условия за изпълнението на Програмата на правителството за повишаване духовното здраве на нацията и развитие на българската култура.



    КОМИСИЯ ПО КУЛТУРА
    ПРЕДСЕДАТЕЛ:




    ( Проф. Стефан ДАНАИЛОВ )
    Форма за търсене
    Ключова дума