Комисия по транспорт и телекомуникации
16/11/2001 първо гласуване
ДОКЛАД
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги, № 102-01- 23, внесен от Министерски съвет на 9.11.2001г
ДОКЛАД
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги, № 102-01- 23, внесен от Министерски съвет на 9.11.2001г.
На свое редовно заседание, проведено на 15 ноември 2001г. Комисията по транспорт и телекомуникации разгледа законопроект за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги, № 102- 01-23, внесен от Министерски съвет на 9.11.2001 г.
На заседанието присъстваха г-н Николай Николов - заместник-министър на транспорта и съобщенията, г-жа Зина Трифонова - Директор на Дирекция “Правна регламентация и международни правни норми”, г-жа Стана Христова -Директор на Дирекция “ Пощенска политика и регулиране на пощенския пазар” и г-жа Румяна Петрова - началник отдел “Регулиране на пощенския пазар”.
От името на вносителя законопроектът беше представен от г-жа Зина Трифонова и г-жа Стана Христова.
Те обясниха, че Закона за пощенските услуги, приет през 2000 г. регламентира по нов съвременен начин обществените отношения, свързани с извършването на пощенските услуги в Република България. Нашата страна е сред първите страни в Европа, приели Закон за пощенските услуги. Динамиката на общественото развитие в тази област и процесът на синхронизиране на националното законодателство с Директивите на Европейския съюз налагат настоящите промени в съществуващата правна уредба.
Целта на внесения законопроект е Законът за пощенските услуги да стане работещ закон, като с него ще се постави едно реално разделение на функциите на държавното управление от функциите на регулиране.
Представителите на министерството отбелязаха, че предлаганите промени в Закона за пощенските услуги са в неразривно единство със заложените промени в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за далекосъобщенията и са свързани главно със създаващия се независим специализиран орган, наречен Комисия за регулиране на съобщенията. Конституирането на Комисията, както и регламентираните й правомощия налагат ново формулиране на компетентността на субектите, посочени в Закона за пощенските услуги. Комисията за регулиране на съобщенията поема функциите, свързани с регулиране на пощенските услуги.
С измененията, заложени в двата законопроекта се прави сериозна стъпка в посока удовлетворяване препоръките на Главна дирекция “Разширение” на Европейската комисия относно укрепване независимостта на регулаторния орган в далекосъобщенията и изваждане на регулаторните функции в пощенските услуги извън министерството.
Предлаганият проект на закон регламентира детайлно правомощията на Комисията за регулиране на съобщенията. Той осигурява условия за извършване на универсална пощенска услуга, равнопоставеност и конкурентност на пощенските оператори. Правомощията на комисията са: разработването и предлагането на министъра на транспорта и съобщенията на предвидените в Закона за пощенските услуги нормативни актове, определянето нормативите за качество на услугите, издаването, изменянето, допълването, спирането, прекратяването и отнемането на лицензни за извършване на универсалната пощенска услуга, както и издаване на удостоверения за регистрация за извършване на неуниверсални пощенски услуги.
Правомощията на министъра на транспорта и съобщенията са посочени изчерпателно в разпоредбите на глава втора от законопроекта. Той запазва досегашните си функции на държавно управление по отношение на пощенските услуги в Република България и издаването на всички предвидени в закона за пощенските услуги нормативни актове. Негови са правомощията за разработване на Секторната пощенска политика относно стратегията и принципите, етапите и насоките на развитие на пощенския пазар и пощенската инфраструктура. Министърът представлява Република България във Всемирния пощенски съюз и в европейските и регионалните организации и структури на органите на управление на пощенските услуги.
Представителите на министерството на транспорта и съобщенията отбелязаха, че създаването на новия независим специализиран държавен орган и произтичащото от това преразпределение на компетентностите няма да окаже влияние върху регламентацията на дейността на основния пощенски оператор -търговско дружество “Български пощи”.
Г-н Николай Николов и г-жа Трифонова отбелязаха, че много от разпоредбите, съдържащи се в законопроекта са в посока оптимизиране работата на субектите в областта на пощенските услуги, както и такива, свързани с прецизиране на текстове и формулировки.
След представянето на законопроекта бяха изказани мнения от по-голямата част от членовете на комисията в подкрепа на предложените промени в Закона за пощенските услуги.
Г-н Благой Димитров заяви, че подкрепя промените в Закона за пощенските услуги и има само някои дребни редакционни забележки.
Г-н Иван Иванов също заяви подкрепата си на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги, като заяви, че след приемането му е необходимо Секторната пощенска политика на Република България да бъде променена, тъй като функциите на държавното управление и регулиране се отделят.
Г-н Николай Николов - зам.-министър на транспорта и съобщенията се съгласи, че направените бележки по отношение на Секторната политика са съвсем резонни и ще бъдат взети предвид.
Г-н Йордан Мирчев -председател на Комисията заяви, че измененията в този законопроект са изключително необходими, защото са свързани с предложените промени в приетия на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за далекосъобщенията.
Изказани бяха и становища, че разпоредбите в законопроекта са максимално хармонизирани със законодателството на Европейския съюз.
Членовете на Комисията направиха конкретни предложения с цел усъвършенстване на законопроекта и заявиха, че ще ги внесат между първото и второто гласуване на проектозакона.
Отбелязано беше още, че е необходимо прецизиране на отделни текстове и уеднаквяване на противоречията между Закона за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, приетия на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за далекосъобщенията и предлагания
законопроект за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги.
След изказаните мнения и направените предложения, Комисията по транспорт и телекомуникации единодушно с 8 гласа “за” реши да предложи на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги № 102-01-23, внесен от Министерски съвет на 9.11.2001г.