Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Временна комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията на Република България
23/09/2003 второ гласуване

    Доклад
    за трето гласуване
    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България № 354-01-76, внесен от 103-ма народни представители на 25 юли 2003 г.
    Доклад
    за трето гласуване
    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България № 354-01-76, внесен от 103-ма народни представители на 25 юли 2003 г.
    В съответствие с чл. 155, ал. 1 от Конституцията на Република България и съгласно чл. 5, ал. 1 от Правилата за процедурата относно Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, приети с Решение на Народното събрание от 25 юли 2003 г., (обн., ДВ., бр. 68 от 1 август 2003 г.), на свое заседание от 19 септември 2003г. Временната комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията на Република България, в качеството си на водеща комисия разгледа законопроекта преди представянето му за трето гласуване в пленарна зала.
    Комисията одобри окончателния текст на законопроекта, като прецени че той не се нуждае от никакви редакционни и технически промени и запази редакцията, приета на второ гласуване от Народното събрание на 18 септември 2003г..
    Същевременно, със съзнанието, че този законопроект е с особена важност, тъй като реализира първата промяна в Конституцията на Република България от 1991 г. и е функция на справедливите очаквания на цялото българско общество и на външнополитическите партньори на България за по-ефективно и справедливо правораздаване. Комисията се обедини около идеята представянето на доклада за трето гласуване да инкорпорира като своя иманентна част резюме на основните идеи, мотивирали законодателя за неговата окончателна редакция.
    1



    ЗАКОН
    за изменение и допълнение на Конституцията на Република България
    (обн.„ ДВ, бр. 56 от 13.07.1991 г.)
    § 1. В чл. 129 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 3 се изменя така:
    “(3) С навършване на петгодишен стаж като съдия, прокурор или следовател и след атестиране, с решение на Висшия съдебен съвет, съдиите, прокурорите и следователите стават несменяеми. Те, включително лицата по ал. 2, се освобождават от длъжност само при:
    1. навършване на 65-годишна възраст;
    2. подаване на оставка;
    3. влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление;
    4. трайна фактическа невъзможност да изпълняват задълженията си за повече от една година;
    5. тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт.”
    2. Създава се нова ал. 4.
    “(4) Придобитата несменяемост се възстановява при следващо заемане на длъжността съдия, прокурор или следовател в случаите на освобождаване по ал. 3, т. 2 и 4.”.
    3. Досегашната ал. 4 става ал. 5:
    “(5) Административните ръководители в органите на съдебната власт, с изключение на тези по ал. 2, се назначават на ръководната длъжност за срок от пет години с право на повторно назначаване.”.
    § 2. Член 131 се изменя така:
    “Чл. 131. Решенията на Висшия съдебен съвет за назначаване, повишаване, понижаване, преместване и освобождаване от длъжност на съдии, прокурори и следователи, за даване разрешение по чл. 132, ал. 2 и 3, както и предложенията, които той прави по чл. 129, ал. 2, се приемат с тайно гласуване.”.
    § 3. Член 132 се изменя така:
    “Чл. 132. (1) При осъществяване на съдебната власт съдиите, прокурорите и следователите не носят наказателна и гражданска отговорност за техните служебни
    2



    действия и за постановените от тях актове, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер.
    (2) В случаите по ал. 1 срещу съдиите, прокурорите и следователите не може да бъде повдигнато обвинение без разрешение на Висшия съдебен съвет.
    (3) Съдиите, прокурорите и следователите не могат да бъдат задържани освен за тежко престъпление, и то с разрешение на Висшия съдебен съвет. Разрешение за задържане не се изисква при заварено тежко престъпление.
    (4) За даване разрешение по ал. 2 и 3 се прави мотивирано искане до Висшия съдебен съвет от главния прокурор или от не по-малко от една пета от членовете на Висшия съдебен съвет.
    “ ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
    § 4. (1) Народното събрание в срок от три месеца от влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България приема законите, които се отнасят до прилагането на тези изменения и допълнения.
    (2) Висшият съдебен съвет в срок от три месеца от влизането в сила на § 1, т. 3 назначава административните ръководители в органите на съдебната власт.
    § 5. Административните ръководители в органите на съдебната власт, които са заемали съответната ръководна длъжност повече от пет години до влизането на този закон в сила, могат да бъдат назначавани на същата длъжност само за един мандат.
    § 6. Съдиите, прокурорите и следователите, които към момента на влизане на този закон в сила не са навършили 3-годишен стаж на заеманата от тях длъжност, стават несменяеми при условията на § 1, т. 1 от този закон.
    § 7. § 1, т. 3 влиза в сила от 1.01.2004 г.”
    София, 23 септември 2003 г.
    Форма за търсене
    Ключова дума