Временна комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията на Република България
21/01/2005 първо гласуване
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, № 454-01-137, внесен на 8 декември 2004 г. е подписите на 84 народни представители
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, № 454-01-137, внесен на 8 декември 2004 г. е подписите на 84 народни представители
Законопроектът за изменение и допълнение на Конституцията на Република България № 454-01-137, внесен на 8 декември 2004 г. с подписите на 84 народни представители, е изготвен от членовете на Временната комисия в изпълнение на Решението на Народното събрание от 23 април 2003 г. (обн. ДВ, бр. 42/2003).
С този Законопроект ще се реализира втората поправка на Конституцията от 1991 г. Той ще позволи на България да подпише Присъединителния договор с Европейския съюз по конституционносъобразен начин, в съответствие е чл. 85, ал. 3 от Конституцията. Тази разпоредба изисква при международни договори, които налагат конституционни промени, сключването да бъде предшествано от приемането на тези изменения.
Комисията работи по изпълнението на тази задача в продължение на повече от година, подпомагана от екип специалисти, излъчени от парламентарно представените политически сили. Бяха проведени 20 заседания на Комисията и 13 заседания на експертния екип към нея.
1
Направени бяха множество сравнително-правни
проучвания на съответната конституционна уредба в различните страни-членки на ЕС, като акцентът бе върху 10 страни от петото разширяване.
Работата на Комисията беше съпътствана от широка обществена дискусия, отразена в средствата за масова информация. Важен момент в тази дискусия бе публичният дебат “Европейският дневен ред на българския
конституционализъм — 125 години по-късно ”, проведен в рамките на честването на годишнината на Търновската конституция. Членове на Комисията от различни
парламентарни групи взеха дейно участие в работата на Гражданския конвент за промени в българската Конституция, иницииран от фондация “Отворено общество”.
Законопроектът обхваща 6 параграфа, които отразяват необходимия минимум изменения, продиктувани от присъединяването на Република България към Европейския съюз. Този подход не изключва необходимостта в по- дългосрочна перспектива да бъдат приети и други изменения и допълнения в Конституцията.
Основните моменти на промяната са свързани с:
• частичното предоставяне на правомощия на ЕС и неговите органи;
• определяне на мнозинството за ратификация на Присъединителния договор;
• изготвяне на нов конституционен режим на собствеността върху земята;
• създаване на възможност за предаване на български граждани на чужда държава и юрисдикция;
• разширяване на активното и пасивно избирателно право за българските граждани и за европейските граждани, постоянно пребиваващи в страната,
както и
2
• регламентиране на взаимодействието между Министерски съвет и Народното събрание в процеса на формиране на националните позиции във връзка с европейското ни членство.
Съгласно Правилата за процедурата относно приемането на законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, утвърдени с Решение на Народното събрание от м. юли 2003 г. (обн. ДВ бр. 68/2003), Временната комисия за подготовка на промени в Конституцията изпълнява функциите на водеща комисия по законопроекта.
В това качество, Комисията обсъди Законопроекта за първо гласуване в пленарна зала на свое заседание на 18 януари 2005 г. от 13.30 часа в зала “Запад” на Народното събрание.
Членовете на Комисията са автори и вносители на Законопроекта и мотивите към него, поради което не се наложи специалното им разискване, в съответствие с обичайната парламентарна практика. Вместо това, представители на парламентарните политически сили в Комисията заявиха своите позиции по законопроекта.
От името на различните парламентарно представени политически сили направиха изявления; г-жа Екатерина Михайлова - за ОДС, г-н Любен Корнезов - за Коалиция за България, г-н Лютви Местан - за ДПС, г-н Валентин Василев - за СДС, г-жа Анастасия Мозер - за Народен съюз и г-жа Камелия Касабова - за НДСВ.
Общото в изказванията бе заявената готовност законопроектът да бъде подкрепен на първо четене в пленарна зала. Тази решимост потвърждава по безспорен начин политическия консенсус в 39-то НС по основния външнополитически приоритет на България - членството в Европейския съюз и свързаната с него конституционна промяна. Същевременно, г-жа Екатерина Михайлова и г-н
3
Корнезов заявиха намеренията на своите политически сили да предложат между първо и второ четене по-различна редакция на параграф 2 от разписаната в законопроекта.
Според председателя на Комисията, г-жа Камелия Касабова, поради изключителната си важност законопроектът заслужава да бъде приет с подобаващо мнозинство в пленарна зала. Необходими са усилия за сближаване на позициите по спорния текст чрез провеждане на допълнителни политически консултации на парламентарните сили между първо и второ четене.
След направените изказвания законопроектът бе подложен на гласуване и подкрепен единодушно с гласовете на всички присъстващи 16 от общо 18 членове на Комисията. С този вот е изпълнено изискването за приемане решенията на Комисията с мнозинство от 2/3 от всички нейни членове (Решение на Народното събрание от 23 април 2003 г., обн. ДВ, бр. 42/2003).
Това дава основание на Временната комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията на Република България да представи следното
СТАНОВИЩЕ
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията на Република България № 454-01-137, внесен на 8 декември 2004 г. с подписите на 84 народни представители.