Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по бюджет и финанси
19/06/2007
    П Р О Т О К О Л
    № 12

    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по бюджет и финанси





    П Р О Т О К О Л
    № 12

    На 19 юни 2007 г., вторник, се проведе извънредно заседание на Комисията по бюджет и финанси.
    Заседанието се проведе при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Представяне и обсъждане на Законопроект за изменение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2007 г., № 702-01-25, внесен от Министерски съвет на 16 юни 2007 г.

    Списъкът на присъствалите народни представители и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 16,05 часа и ръководено от г-н Петър Димитров – председател на комисията.

    * * *

    ПРЕДС. ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Уважаеми колеги, имаме необходимия кворум, предлагам да започнем заседанието на комисията.
    За днешното заседание предлагаме единствена точка – Представяне и обсъждане на Законопроект за изменение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2007 г., № 702-01-25, внесен от Министерски съвет на 16 юни 2007 г.
    На заседанието присъстват: госпожа Емилия Масларова – министър на труда и социалната политика; господин Димитър Димитров – заместник-министър на труда и социалната политика; господин Йордан Христосков – управител на НОИ; госпожа Христина Митрева – главен актюер на НОИ; господин Кирил Ананиев – заместник-министър на финансите.
    Има ли бележки по дневния ред? – Не виждам.
    Който подкрепя този дневен ред, моля да гласува.
    За – 14, против – няма, въздържали се – няма.
    Дневният ред е приет.
    Госпожо Масларова, имате думата.
    МИНИСТЪР ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА: Благодаря Ви.
    Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Най-напред искам да ви благодаря за това, че така спешно свиквате заседанието, господин председателю, и се отзовават народните представители от Комисията по бюджет и финанси!
    На вашето внимание е Законопроект за изменение и допълнеине на Закона за бюджета за държавното общестевно осигуряване за 2007 г. В законопроект асе предвижда изменение на чл. 9 от Закона за бюджета на държавното обществено осигурявне за тази година, като се променя минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст от 1 юли 2007 г., който се променя от 85 лв. на 93,53 лв. и се индексират всички пенсии от 1 юли 2007 г. с 10%.
    Съгласно действащите към настоящия момент разпоредбин а чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване, вие знаете, че пенсиите, които се отпускат до 31 декември на предходната година, се осъвременяват ежегодно по така нареченото швейцарско правило, с решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт. Това швейцарско правило е 50%, което е ръста на осигурителния доход и 50% на ръста на инфлацията. Това означава, че по предварителните ни разчети пенсиите трябваше да бъдат осъвременени с 8,5 на сто.
    Искам да кажа, че тези предварителни разчети бяха направени при един ръст на инфлацията за миналата година 6,1 на сто. В крайна сметка ръстът на инфлацията се оказа 7,16 на сто, което също дава едно основание да дадем това предложение.
    В резултат на това предложение средната пенсия от 1 юли 2007 г. ще стане 168 лв., а максималната пенсия за тази година от 1 юли ще стане 490 лв.
    В бюджета на Националния осигурителен институт има необходимия ресурс, тъй като е преизпълнена приходната част, а тук ще докладва и господин Христосков за икономии в разходната част на бюджета. Това допълнително по-високо увеличение на пенсиите от 8,5 на 10%, или 1,5%, ще струва на бюджета на държавното обществено осигуряване 33 млн. и 200 хил. лв.
    Това е представянето най-накратко.
    ПРЕДС. ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Благодаря, госпожо Масларова.
    Заповядайте, госопдин Христосков.
    ЙОРДАН ХРИСТОСКОВ: Благодаря.
    Уважаеми народни представители, искам само да потвърдя, че ние имаме икономия от разходите главно от краткосрочните обезщетения и в частност по-ниското ниво на безработица. Това дава възможност да бъдат спестени пари. Изпълнението и в приходната част е по-добро, така че не се налагат промени в параметричната част на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
    Другото, коет обих допълнил, е, че тази минимална пенсия за осигурителен стаж и възраст от 93,53 лв. служи като еталон за други гарантирани минимални плащания, които варират около нея, съгласно разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване. Ние имаме готовност при решение на парламента, ако тези текстове бъдат гласувани, пенсиите да бъдат изплатени нормално от 7 юли.
    Благодаря ви.
    ПРЕДС. ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Благодаря.
    Министерството на финансите има ли някакви възражения?
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР КИРИЛ АНАНИЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Естествено, че нямаме възражения, тъй като правителството внася законопроекта в Народното събрание. Аз мога само да потвърдя казаното от министър Масларова и от моя колега господин Христосков, като шеф на НОИ, че действително бюджетът на Националния осигурителен институт се преизпълнява в приходната час и ще има определено резерви в разходите, за които спомена господин Христосков, и ще може да се осигури изпълнението на закона, без да се искат допълнителни ресурси от централния бюджет.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Благодаря.
    Колеги, имате думата за въпроси.
    Господин Христосков, аз имам един въпрос, ако имате информация в момента – ако знаете каква е била минималната пенсия и средната пенсия в 1989 г.? Ако нямате данни, ще отложим отговора.
    ЙОРДАН ХРИСТОСКОВ: Съжалявам, не мога да Ви отговоря, но въобще не може да става сравнение поради инфлацията и деноминацията. Мога да кажа колко са били в 1997 г. – съответно 37 лв. беше минималната и 77 лв. максималната пенсия. В 1999 г. минималната беше 40 лв. и максималната – 111 лв.
    ПРЕДС. ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Благодаря Ви.
    Може би ще имате време да направите някакви разчети по паритет на покупателна способност, за да можем да сравняваме. Тъй като и за моя изненада съвсем сериозно се лансират тезите, че сега сме на нивото на 30-40% от 1989 г. Затова Ви питам, за да уточним. Създава се впечатление, че е добре да обръщаме заден ход и да тръгваме обратно.
    ЙОРДАН ХРИСТОСКОВ: Извинявам се, господин председател, че вземам отново думата, но ние имаме на база валути. Тогава сравнението е по-коректно. Иначе това сравнение, което обикновено се прави в публичното пространство: „Пенсията ми в 1989 г. беше 160 лв., а сега е 140”, е некоректно.
    ПРЕДС. ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Благодаря Ви.
    Колеги, имате думата.
    Очевидно въпросите и изказванията са за пленарната зала.
    Колеги, ако нямате въпроси и изказвания, предлагам да преминем към гласуване.
    Който подкрепя законопроекта на първо четене, моля да гласува.
    За – 19, против – 1, въздържал се – няма.
    Законопроектът е приет на първо гласуване.
    Благодаря на всички за участието.
    Закривам заседанието на комисията.


    (Закрито в 16,20 часа)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Петър ДИМИТРОВ


    Стенограф:
    Н. Иванова


    Форма за търсене
    Ключова дума