Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по правни въпроси
09/10/2008


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ

    № 853-03-71/21.10.08

    СТАНОВИЩЕ
    на Комисията по правни въпроси


    ОТНОСНО: Доклад за прилагането на закона и за дейността на съдилищата за 2007 г., № 811-00-4, внесен от Висшия съдебен съвет на 11.07.2008 г.


    На заседание, проведено на 9 октомври 2008 г., Комисията по правни въпроси разгледа Доклад за прилагане на закона и за дейността на съдилищата през 2007 г., № 811-00-4, внесен от Висшия съдебен съвет на 11.07.2008 г.
    На заседанията присъстваха от Висшия съдебен съвет – проф. Анелия Мингова, представляващ ВСС, Божидар Сукнаров, член на ВСС; от Върховния касационен съд – проф. Лазар Груев, председател, Румен Ненков и Симеон Чаначев, заместник-председатели; от Инспектората към Висшия съдебен съвет – Ана Караиванова, главен инспектор и от Министерство на правосъдието – Миглена Тачева, министър.
    Докладът бе представен от Божидар Сукнаров.
    Информацията в доклада е структурирана и анализирана в няколко раздела, които представят в цялост дейността на районните, окръжните, военните и апелативните съдилища, както и на Върховния касационен съд. Като приложение към доклада са представени подробни статистически данни за постъпилите и разгледани граждански и наказателни дела от районните, окръжните, военните и апелативните съдилища, а също така постъпилите и разгледани граждански и наказателни дела от Върховния касационен съд.

    Постъпили и свършени дела
    Към 1 януари 2007 г. висящи пред съдилищата в Република България са общо 119 681 дела. До края на 2007 г. са постъпили нови 475 111 дела, като общият брой на делата за разглеждане през отчетния период е 594 792. Свършените дела през годината са 483 736 (с 5 % повече спрямо 2006 г. и с 12 % повече спрямо 2005 г.). Към 31 декември 2007 г. са останали висящи 111 053 дела, което е с над 8 500 дела (5 %) по - малко от предходната година. Броят на свършените дела през годината надвишава този на постъпилите. Най - голям брой дела, близо две трети от всичките, са разгледани пред първоинстанционните районни съдилища, включително и военните съдилища. От тях пред районните съдилища в областните центрове са разгледани 188 724 дела, 115 629 в останалите районни съдилища, 83 892 в Софийски районен съд и 1984 във военните съдилища. Делата за разглеждане пред окръжните съдилища като първа и въззивна инстанция през годината са 127 709, пред Софийски градски съд – 62 863, или общо – 190 572 дела. Пред апелативните, включително военноапелативния съд са разгледани 13 991 дела.

    Натовареност на съдиите
    Средният брой на делата, които са разгледани от съдия в районен съд са около 33 месечно, в областните центрове тези съдии са разглеждали 44 дела, а в Софийски районен съд – 65. В доклада е посочено, че средната натовареност на съдия в наказателно отделение на Софийски районен съд е 742 дела годишно, а в гражданско отделение – 875 дела, като е направен извод, че натовареността на тези съдии е огромна и Висшият съдебен съвет следва да планира внимателно кадровото осигуряване на районните съдилища и особено на Софийския районен съд, тъй като за разлика от съдилищата на горните нива проблемите с натовареността не могат да бъдат частично решавани чрез командироване на съдии.
    Съпоставката на данните от окръжните съдилища и Софийски градски съд показва също голяма разлика в натовареността. Средната натовареност на съдия от окръжен съд в страната е 22 дела месечно, а в СГС е 48 дела. Отбелязва се сравнително нормална натовареност в апелативните съдилища – 13 дела месечно на съдия. В доклада е посочено, че административните ръководители не могат да повлияят на постъпленията и да намалят натовареността, затова следва да бъдат намерени подходящите решения на този проблем. Направени са предложения в две насоки – предприемане на организационни мерки за подобряване на ефективността на работата и приемане на законодателни промени, като добър вариант в тази връзка се сочи разрешението на § 2, ал. 4 от Преходните и заключителни разпоредби на новия ГПК относно касационните жалби по искове за защита срещу незаконно уволнение, които са прехвърлени за разглеждане от ВКС на съответните апелативни съдилища. Като възможни организационни мерки за преодоляване на проблемите в тази връзка се посочват кадровото осигуряване чрез назначаване на съдебни помощници в окръжните, апелативните и Върховния касационен съд и оптимизиране на информационната дейност чрез внедряване на нови информационни технологии.

    Кадрово състояние
    Основният проблем, който е отчетен и анализиран в доклада е свързан с незаетите места за магистрати на всички нива в системата. Посочени са и някои причини като приемането на нов Закон за съдебната власт, избирането на нов постоянно действащ състав на Висшия съдебен съвет, необходимостта от изготвянето на подзаконовата нормативна уредба, уреждаща статута на магистратите и други. Към настоящия момент обявеният конкурс за назначаване на магистрати е за около 230 незаети места, а същевременно по различните съдилища се освобождават нови щатни бройки. Изводът, който е направен в доклада, е свързан с прецизиране на уредбата в посока опростяване и динамизиране на процеса за атестиране и движение на кадрите в системата.

    Срочност на приключване на делата
    В съответствие с изнесените статистически данни относно срочността близо 75 % от свършените дела през 2007 г. са решени в тримесечен срок. Най – висок е процентът на свършените дела в този срок във военните и военноапелативния съд – над 85 %. Най – нисък е процентът на свършени дела в тримесечен срок в Софийския районен съд. В окръжните съдилища в този срок се решават 84 % от делата, а в Софийски градски съд – 72 % от делата. Апелативните съдилища приключват в тримесечен срок около 80 % от делата. Изводът, който е направен в доклада е, че срочността при решаването на делата е функция на постъпленията и натовареността на съдиите, но важно значение има и възприетия законодателен подход. В тази връзка като решения в правилната посока се отчитат решенията на НПК относно решаването на делото със споразумение, съкратеното съдебно следствие в производството пред първа инстанция, както и освобождаването от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. В доклада се отбелязва, че част от тези решения, въпреки дискусиите по тях, водят до по – голяма бързина, без това да е за сметка на качеството на правораздавателната дейност. Като последица от тези решения се посочва и отчетения спад в постъпленията на делата пред всички горестоящи инстанции и респективно по – висок процент на решените в срок наказателни дела.
    В доклада се посочва, че и през настоящия отчетен период не са изготвени показатели, въз основа на които статистически да се отчете времето, за което приключва едно дело от момента на постъпването му пред първоинстанционния съд до постановяването на окончателен съдебен акт. За целта се предлага ВСС да изготви съответните статистически форми, които да позволяват да се анализира продължителността на съдебното производство, като такъв анализ ще допринесе и за установяването на случаи на неоснователно забавяне на разглеждането на делата по субективни причини, както и за предприемането на мерки от страна на административните ръководители за образуване на дисциплинарни производства в тези случаи.

    Структура на постъпленията. Характер и видове на делата.
    Данните в доклада показват, че около 2/3 от делата са граждански и търговски, като този извод важи както за първоинстанционните съдилища, така и за Върховния касационен съд. Поради разнообразния характер на тези дела не може да се посочат конкретни данни, въз основа на които да се даде ясна картина за постъпленията им. В СРС най – голям е броят на облигационните, следван от вещните и делата за делби. Пред ВКС са образувани най – много дела по Закона за собствеността, следвани от тези по ГПК, Закона за задълженията и договорите и Кодекса на труда.
    При наказателните дела най – голям дял при постъпленията има за дела за общоопасни престъпления, следвани от дела за престъпления против собствеността и против личността. В СРС най – голям е броят на делата за престъпления против собствеността – 5462, за общоопасни престъпления – 2672 дела и тези против личността – 738. Пред СГС като първа инстанция са разгледани 564 дела за общоопасни престъпления, 406 за престъпления против собствеността и 176 за престъпления против личността. Пред касационната инстанция делата за общоопасни престъпления са 290, за престъпления против собствеността – 278 и за престъпления против личността – 266.
    Относно оправданите лица в доклада на прокуратурата се отчита незначително увеличение на броя на тези лица в процентно изражение в сравнение с предходните години, докато в отчета на СГС се посочва намаляване на оправдателните присъди с 18 % - те са били 26 % за 2007 г. в сравнение с 44 % за 2006 г., което от своя страна показва добър показател на работата на органите на досъдебното производство и прокуратурата по наказателните дела, подсъдни на този съд.
    През 2007 г. от свършените общо 128 512 дела в районните съдилища са върнати за доразследване 3 % от тях, като в СРС процентът на върнатите дела е 6 %. В окръжните съдилища върнатите дела са 1 %. В доклада е направен извод, че въпреки ниският процент на върнати дела е необходимо да се анализират причините и условията, довели до подобно връщане, за да бъде избегнати случаи на връщане поради пропуски на съдебните състави, като е отбелязана и положителната роля на Инспектората към ВСС в тази насока чрез извършваните от него тематични проверки.

    Обучение и квалификация на съдиите и съдебните служители
    През отчетната година са проведени множество курсове за обучение и квалификация в Националния институт на правосъдието, осъществена е и пилотна програма за провеждане на регионални обучения в съдилищата в страната. Програмата е реализирана с финансовата подкрепа на Инициативата за укрепване на съдебната система на Американската агенция за международно развитие, като са проведени 68 обучения в 22 съдилища в страната, в които са участвали над 850 съдии и над 550 служители. Като цяло в доклада се отчита доброто взаимодействие между Националния институт на правосъдието, ВКС и Министерството на правосъдието, като е направен извод, че то следва да се доразвива чрез разширяване на темите и броя на съдиите и служителите, участващи в този процес.

    Материални проблеми
    В доклада е отбелязано, че в по-голямата си част съдилищата разполагат със самостоятелни сгради, създаващи относително добри условия за работа. Като отделни проблеми се изтъкват възникналата необходимост в една част от съдебните сгради да бъдат настанявани новосъздадените административни съдилища, осигуряването на достатъчен брой помещения за зали, деловодства и кабинети в окръжни и районни съдилища, а сериозен продължава да бъде проблема с условията за работа в най – натоварения съд в страната – Софийски районен съд.

    Дейност на Върховния касационен съд
    I. Наказателна колегия
    През отчетния период в трите отделения са работели 29 съдии, като всеки съдия е участвал в най – малко три заседания, а ръководителят на колегията – в две заседания месечно. Като член на състав от трима съдии всеки съдия е участвал в разглеждането (самостоятелно проучване и съвместно произнасяне на решението) на средно 33 дела, докладвал е средно 11 дела, по които е изготвен проект за окончателен съдебен акт. На отделен съдия е възложено да докладва и съответно изготви мотивите на съдебните актове по средно 75 до 80 новообразувани дела
    Броят на новообразуваните дела в колегията през 2007 г. е 2244 дела. Отчита се намаление спрямо 2006 г. с 1030 дела поради промените в НПК, с които от непосредствен касационен контрол са изключени въззивните актове, постановени от окръжните съдилища, както и поради останалите несвършени в края на 2006 г. 1022 дела. Според предмета им образуваните дела са за престъпления против личността - 278 или 12 %, като тях най - много151 са за умишлени убийства. Близо 12 % или 266 са делата за престъпления против собствеността, като от тях най – много са делата за кражби, следвани от грабежите. Само 5 от делата са с предмет особено тежки случаи на длъжностно присвояване, а делата за документна измама са 9. Делата за престъпления, свързани с наркотици са 118 или над 5 %. Постъпили са 25 дела за подкуп, 1 дело за изпиране на пари и 172 за транспортни престъпления.
    През годината са свършени 3118 дела или с 770 по – малко от предходния период. 2590 дела или около 83 % са приключили с постановяване на решение след проведено открито заседание. Относно срочността на изготвяне на касационните актове се отчита като цяло спазване на сроковете, като в края на 2007 г. няма забавяне, което надхвърля три месеца с изключение на някои големи по обем дела, отличаващи се с фактическа и правна сложност. В доклада се посочва, че към края на месец март тази година са изготвени и обявени всички решения и определения по делата от 2007 г.
    През отчетната година от ВКС са отменени и върнати на въззивния съд 228 решения. На първа инстанция са върнати 3 решения, като същият е и броя на върнатите дела на прокуратурата. Изменителните решения, с които се намалява наказанието, намалява или увеличава обезщетението, са 270 броя. Влезлите в сила решения са 1120, оправдателните присъди са 33, прекратените дела са 43.

    II. Гражданска колегия
    Към края на 2007 г. в колегията са работили 45 съдии, разпределени в 5 отделения. Всеки съдия е участвал ежемесечно средно в 4 съдебни заседания като член на троен състав и най – малко веднъж на 2 месеца в заседания на петчленен състав. Всеки съдия е участвал в разглеждането на средно 830 дела годишно, от които по 276 като докладчик, по които изготвя проект за окончателен съдебен акт.
    През 2007 г. в гражданската колегия са образувани общо 9 884 дела, от които пред петчленен състав – 861. Новообразуваните граждански дела са 7 399, а новообразуваните частни производства са 2485. Спрямо 2006 г. е налице увеличение на делата с 1437, а спрямо 2005 г. е налице намаление с 1241 дела. Към 1 януари 2007 г. несвършените дела са 11 873 или новообразуваните са близо 83 % спрямо несвършените към началото на отчетния период. Общият брой на делата (новообразувани и несвършени) за отчетния период са 21 757, при 20 424 за 2006 г. и 23 816 за 2005 г.
    Най – много са образуваните дела по Закона за собствеността – 1 613, по Закона за задълженията и договорите – 1 158, по Кодекса на труда – 766, по отменения ГПК – 1516, делбени дела – 412, по Семейния кодекс – 310 и други. По Конституцията на Република България и по Закона за съдебната власт са образувани по 1 дело.
    Свършените дела през годината са 13 202 или с 2 094 повече от 2006 г. и 2 220 повече от 2005 г. 8 270 дела или 62 % са приключили с постановяване на съдебно решение в открито заседание, като 7 868 са решени от тричленен състав, а 402 - от петчленен състав. Висящи към 31 декември 2007 г. в колегията са 8 555 дела, което е около 39 % от всичките дела за годината (новообразувани и останали висящи). Отбелязва се тенденция на намаляване на броя на висящи дела в сравнение с предходните години. В 30-дневен срок от датата на съдебното заседание са решени 5 706 дела или 66 % от общия брой, в тримесечен срок – 2 013 дела или 23 %, а след този срок са решени 551 дела или 6,4 %.
    Върнати на долустояща инстанция поради допуснати нарушения са общо 814 дела, като от тях поради прогласена нищожност на съдебните решения са върнати 13 дела, поради процесуална недопустимост – 32 дела и поради неправилност на съдебните решения – 769 дела. Общият брой потвърдителни решения по касационни дела са 4891, отменителните решения са 1 176, изменителните са 1 205.

    III. Търговска колегия
    В колегията работят 17 съдии, разпределни в две отделения. Всеки съдия е участвал в най- малко 4 съдебни заседания месечно, а през отчетната година са проведени 8 заседания на петчленни състави.
    През 2007 г. в колегията са образувани 2940 или с 3,25 % по – малко в сравнение с предходната година. Свършените дела са 3468 или 2,25 % по – малко спрямо предходния отчетен период. Висящите дела са 3893 (953 от края на 2006 г. и 2940 постъпили до края на 2007 г.), като броят им е намалял с 588 дела или 13,12 % спрямо 2006 г. Останалите несвършени дела към края на 2007 г. са 797 в сравнение с 953 дела в края на 2006 г. или 16,36 % по- малко.
    Най-голям е броят на делата с предмет облигационни спорове по Закона за задълженията и договорите, следвани от делата по ГПК и по Търговския закон.
    73,58 % от решенията по делата са изготвени в срок от 1 месец, до три месеца са изготвени 21,66 % от решенията, а над 3 месеца – 4,76 %.
    Предмет на касационна проверка са били 1 382 съдебни актове, постановени от апелативни съдилища, от които по търговски дела от общ характер – 896, а по частни производства – 486. В този брой актове не влизат резултатите от производствата за отмяна на влезли в сила съдебни решения по отменения чл. 231 от ГПК. ВКС се е произнесъл по 11 такива съдебни актове на апелативните съдилища. По търговските дела от общ характер по реда на касационната проверка са отменени изцяло и върнати 126 дела. Частично отменени и върнати на въззивния съд са 41 дела. Обезсилени и върнати на първа инстанция са 28 дела, а обезсилени и прекратени – 16 дела. Отменени и постановени нови (изменителни) решения има по 75 дела, оставени в сила са 537 съдебни актове, а по 73 дела са върнати касационни жалби. От частните производства са проверени 486 определения, като 107 от тях са отменени и върнати на първа инстанция, в сила са оставени 195 и частни жалби по 184 дела са върнати без разглеждане като недопустими.

    Уеднаквяване на съдебната практика
    В доклада се посочва, че тълкувателната дейност на ВКС през отчетния период е незадоволителна. През 2007 г. наказателната колегия е сезирана два пъти с искания да постановяване на тълкувателно решение за отстраняване на неправилна и противоречива практика. Колегията е постановила тълкувателните решения в края на годината. Едното решение е постановено по искане на министъра на правосъдието и с него са установени рамките на съдебния контрол по отношение на преценката на административнонаказващия орган при определянето на нарушението като “маловажен случай”. Другото решение е свързано с искане на Главния прокурор и министъра на правосъдието. С това решение е прието, че освобождаването от наказателна отговорност с налагане на административно наказание е неприложимо в случаи на управление на моторно превозно средство в пияно състояние. Наред с тази дейност наказателната колегия е обсъждала и спорни проблеми на правораздаването с цел да не се допускат противоречиви тълкувания на закона от страна на различните състави на ВКС.
    В доклада е посочено, че решенията по някои от делата със значим обществен интерес са публикувани на интернет – страницата на съда, като са изброени някои от актовете.
    За уеднаквяване на практиката в търговската колегия ежемесечно са провеждани съвместни обсъждания на всички членове относно спорна съдебна практика и нови теоретични постановки, посочени са темите на тези обсъждания. Съществена роля за уеднаквяване на практиката има бюлетина “Съдебна практика на ВКС”, където се публикуват принципни решения от значение за еднаквото прилагане на закона.

    Предложения за законодателни промени
    В заключението на доклада е направен кратък анализ на законодателния процес през отчетната година, като се изтъква необходимостта от комплексен подход при изработването на държавната политика в съответната област, приемане на стратегии, в които да се очертаят целите и задачите на законодателните промени. Направени са и конкретни предложения за изменения и допълнения на Закона за съдебната власт, Наказателно-процесуалния кодекс и за приемане на нов Наказателен кодекс.

    В обсъждането на доклада участие взеха народните представители Мая Манолова, Огнян Герджиков, Надя Антонова, Елеонора Николова, министър Тачева и главният инспектор Ана Караиванова. Те поставиха следните дискусионни въпроси: за продължителността на движението на делата през всички съдебни инстанции - от постъпването им в районния съд до окончателното произнасяне от Върховния касационен съд, за да се изготви статистика за срока, в който гражданите окончателно получават решение на делата; за анализ на прилагането на закона и специално в областта на гражданското правораздаване, в частност за прилагането на новия ГПК; за необходимостта от по – голяма информация за хода на делата със значим обществен интерес, за резултатите от тях и трудностите, пред които са изправени съдиите; за използване на тълкувателната дейност, за да се уеднаквява практиката; за дисциплинарната дейност и антикорупционната политика в съдилищата; за различната натовареност на съдиите в съдилищата в София и страната, за структурата на делата по видове, за тези, които не са приключени в тримесечния срок, за качеството и стабилитета на съдебните актове; за предложенията за законодателни промени.
    Министър Тачева обърна внимание на необходимостта от преосмисляне на формалните процедури по приемане на структурите на докладите на органите на съдебната власт от ВСС и внасянето им в Народното събрание. Тя посочи като съществен проблем на системата неравномерното разпределение на делата и нуждата от предприемане на организационни и законодателни мерки за преодоляването му чрез определяне на ясни критерии за броя на съдилищата и за финансовото и кадровото им осигуряване, провеждане на съвместни заседания на органите на съдебната власт за изготвяне на анализи за движението на делата, за оптимизиране на реда, методиката и критериите за атестиране и други.
    От името на Върховния касационен съд председателят Лазар Груев отговори на повдигнатите въпроси, като обърна внимание, че дискусията по докладите на органите на съдебната власт е необходима и полезна с оглед намирането на подходящи решения за преодоляване на проблемите, които стоят пред съдебната система в България.

    След проведеното обсъждане Комисията по правни въпроси направи следните констатации във връзка с отправените препоръки в становището на комисията по доклада от предходната година:
    Докладът като цяло е съобразен с изискванията на чл. 84, т. 16 от Конституцията на Република България и чл. 114, ал. 2 от Закона за съдебната власт, като са представени подробни статистически данни и анализ за прилагането на закона. Направени са констатации за установени проблеми в работата на съдилищата, посочени са мерки за преодоляването им, направени са предложения за евентуални законови промени.
    Следва да се отбележи, че не е предоставен задълбочен анализ на дейността на съдилищата в страната и установените конкретни проблеми в работата им. Представена е подробна информация, конкретни данни и проблеми, които в повечето случаи се отнасят до дейността на Софийски районен съд, Софийски градски съд и Върховния касационен съд.
    В доклада не се съдържа достатъчно информация относно прилагането на закона и по - конкретно за нееднаквото му прилагане, особено по отношение на гражданските закони. Необходимо е да се посочат областите на противоречива съдебна практика и случаите, в които правни разпоредби създават проблеми за точното прилагане на закона. Изготвянето на подробна информация и задълбочен анализ за тази дейност на съдилищата ще послужи на Народното събрание като основание за предприемане на необходими законодателни промени.
    В доклада не е предоставена и достатъчна информация за кадровата осигуреност на съдилищата. Посочени са данни за свободни щатни бройки в съдилищата в гр. София и Върховния касационен съд, но не и в страната. Направените изводи за необходимостта от законодателни промени в тази област следва да почиват върху един комплексен анализ на дейността на съдилищата в цялата страна, нуждите им за попълване на свободните щатни бройки, проблемите с атестирането и движението на кадрите.
    В доклада е отбелязано, че продължава да стои проблема с изготвянето на показатели, въз основа на които статистически да се отчете времето, за което приключва едно дело от момента на постъпването му пред първоинстанционния съд до постановяването на окончателен съдебен акт. С оглед на това в следващия доклад трябва да се предоставят тези данни, тъй като бавността на съдебните производства формира в обществото отрицателни нагласи за работата на съдилищата. Липсват и данни относно информационното осигуряване на дейността на съдилищата, публикуването на съдебните решения на интернет - страниците на съдилищата, предприетите действия за въвеждане и експлоатация на Единната информационна система за противодействие на престъпността, както и за международната дейност на съдилищата.
    В доклада не се предоставя информация за осъществената дисциплинарната дейност, няма конкретни данни за дисциплинарни производства срещу съдии и съдебни служители, както и анализ на причините, довели до извършването на дисциплинарни нарушения. В следващия отчетен доклад е необходимо да се обърне внимание на превантивните мерки и резултатите от тях, на взаимодействието с Инспектората към ВСС, като се анализират и отчитат установените проблеми в движението на делата и се предлагат конкретни мерки от страна на административните ръководители за преодоляването им.

    След проведената дискусия Комисията по правни въпроси направи следните препоръки във връзка с дейността на съдилищата, както и във връзка с изготвянето на доклада за прилагането на закона и дейността на съдилищата през 2008 г.:
    1. Да се изготви подробна информация и анализ на прилагането на закона, в частност за прилагането на гражданското законодателство.
    2. Да се представи обобщена информация и анализ за средната продължителност на разглеждането на делата от постъпването им в първоинстанционния съд до произнасянето на окончателния съдебен акт.
    3. Да се представят данни за областите на противоречива съдебна практика и случаите, в които правни разпоредби създават проблеми за правилното прилагане на закона.
    4. Да се включат раздели за информационната дейност на съдилищата и да се предприемат мерки относно публикуването на съдебните решения на интернет - страниците на съдилищата.
    5. Да се представи информация за дисциплинарната дейност, анализ на причините, довели до образуване на дисциплинарни преписки, средната продължителност за решаването им и взаимодействието с Инспектората към ВСС.

    В края на дискусията с 14 гласа “за” и без гласове “против” и “въздържал се” Комисията по правни въпроси прие Доклада за прилагането на закона и дейността на съдилищата за 2007 г., № 811-00-4, внесен от Висшия съдебен съвет на 11.07.2008 г. и предлага на Народното събрание проект на решение за приемането му.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА:

    (Янаки Стоилов)







    Проект!


    РЕШЕНИЕ
    за
    приемане на Доклад за прилагането на закона
    и дейността на съдилищата за 2007 г.


    Народното събрание на основание чл. 84, т. 16 от Конституцията на Република България и чл. 75б, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание


    Р Е Ш И:

    1. Приема Доклада за прилагането на закона и дейността на съдилищата за 2007 г.
    2. Предлага на вниманието на Висшия съдебен съвет и на Върховния касационен съд препоръките, които се съдържат в становището на Комисията по правни въпроси.


    Решението е прието от ХL Народно събрание на .................. 2008 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ:

    (Георги Пирински)





    Форма за търсене
    Ключова дума