Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по правни въпроси
25/05/2006


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ

    № 653-03-39/29.05.06 г.



    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси

    ОТНОСНО: Законопроект за постановяване, приемане и изпълнение на решения за обезпечаване на имущество или доказателства от държавите – членки на Европейския съюз, № 602-01-36, внесен от Министерския съвет на 10.05.2006 г.

    На заседание, проведено на 25 май 2006 г., Комисията по правни въпроси разгледа законопроекта за постановяване, приемане и изпълнение на решения за обезпечаване на имущество или доказателства от държавите – членки на Европейския съюз, № 602-01-36, внесен от Министерския съвет на 10.05.2006 г.
    На заседанието присъстваха от Министерството на правосъдието – Димитър Бонгалов - заместник-министър и Владимир Астарджиев – съдия от Софийски градски съд, член на работната група по създаването на законопроекта.
    Законопроектът беше представен от г-н Димитър Бонгалов.
    Законопроектът за постановяване, приемане и изпълнение на решения за обезпечаване на имущество или доказателства от държавите – членки на Европейския съюз е формата на транспониране в българското законодателство на Рамковото решение на Съвета на Европейския съюз от 22 юли 2003 г., което урежда изпълнението на решенията за обезпечаване на имущество или доказателства в държавите членки. То е предназначено да улесни сътрудничеството между тях при взаимното признаване и непосредствено изпълнение на съдебни решения и определя правилата, по които всяка държава – членка да признава и изпълнява на своя територия решения за обезпечаване на имущество и доказателства, постановени по наказателно производство от орган на друга държава – членка. Рамковото решение предвижда разпоредбите му да бъдат въведени в националните законодателства на държавите – членки на Европейския съюз и голяма част от тях вече са приели национални норми в тази насока. Друга част са в процес на подготовка за въвеждането им.
    С оглед на бъдещото членство на Република България и възприемането на принципа на взаимно признаване и незабавно изпълнение на съдебни решения при сътрудничеството в рамките на Европейския съюз, нашата правна система следва да съдържа специален закон, който да определя условията за изпълнение на Рамковото решение. Създаването му е необходимо и за правоприлагащите органи у нас, тъй като предоставя детайлна законова уредба на условията за приемане и изпълнение на решение за обезпечаване на имущество и доказателства, постановено от орган на държава – членка на Европейския съюз, както и условията за постановяване и изпращане на такова решение от български съд за изпълнение в държава – членка.
    Разпоредбите на законопроекта предвиждат в общата част приложното му поле, дават определение на решение за обезпечаване на имущество или доказателства и определят целта на издадените решения да осигурят доказателства или последваща конфискация на имущество при наказателен процес. Изброени са престъпленията, за които не се изисква двойна наказуемост.
    Втората глава на законопроекта урежда двете хипотези – в раздел І приемането и изпълнението на територията на Република България на решение за обезпечаване на имущество или доказателства, постановено от орган на държава – членка на Европейския съюз, а в раздел ІІ – издаването на решение за обезпечаване на имущество или доказателства от български съд и изпращането му за изпълнение в държава – членка на Европейския съюз. Посочени са компетентните органи, основанията за отказ да се приеме и изпълни решение, постановено в държава членка, както и основанията за отлагане на изпълнението му, начините и органите за изпълнение на исканите мерки, както и срока на обезпечаване. С отделни разпоредби са уредени последващо разпореждане с обезпеченото имущество или доказателства и в двете хипотези, както и правните средства и възможности за защита на заинтересуваните страни и трети добросъвестни лица.
    Допълнителните разпоредби съдържат определения на понятията за целите на законопроекта. В заключителните разпоредби се урежда изпълнението на изискванията за оформянето, реквизитите и използваните езици в удостоверението, формата, за което е приложение към законопроекта. За неуредените случаи е предвидено субсидиарното приложение на Наказателно-процесуалния и Гражданския процесуален кодекс.
    В хода на обсъждането се изказаха народните представители г-н Янаки Стоилов, г-жа Мая Манолова, г-н Филип Димитров, г-н Александър Арабаджиев и г-жа Анелия Мингова. Те поставиха следните дискусионни въпроси:
    - Създаването на правила за постановяване, приемане и изпълнение на решения за обезпечаване на имущество или доказателства е предизвикано от поетите от Република България ангажименти във връзка с бъдещото й членство в Европейския съюз. Възможни са варианти с оглед систематичното място на тези правила - в Наказателно-процесуалния кодекс, в частта му относно международна правна помощ по наказателни дела или в самостоятелен закон. При обсъждането на проекта за новия Наказателно-процесуален кодекс Комисията по правни въпроси отхвърли предложения текст във връзка с мерките за обезпечаване на доказателства в рамките на висящо наказателно производство, тъй като той не даваше цялостно разрешаване на проблематиката в тази насока. Народните представители се обединиха около становището, че създаването на специален нормативен акт дава възможност за по-прецизно формулиране на правилата и улесняване на прилагането им. Допълнителен аргумент в тази насока е и предоставеното от Министерство на правосъдието проучване за практиките в държавите – членки, което показва, че в по-голямата част от тях Рамковото решение за признаване и изпълнение на решения за обезпечаване на имущество или доказателства е транспонирано в правните им системи чрез създаването на отделен нормативен акт.
    - Начина на разписване на правилата за признаване и изпълнение на решения за обезпечаване на имущество или доказателства, както и тези за издаване на такива от български съд не дават ясен отговор на въпроса за характера на производството – гражданско или наказателно. Това, според народните представители, може да предизвика известно объркване при прилагането на закона и създаване на противоречива съдебна практика по него. Предвид на това се налага прецизирането на текстовете чрез конкретизация на компетентните за изпълнението на решението органи, правилата за него, както и на реда за защита на заинтересуваните страни и трети добросъвестни лица. Така ще се избегне необходимостта от създаването на общи препращащи норми към процесуалните кодекси и ще се постигне завършеност на правната уредба.
    - Предложеният законопроект изисква и усъвършенстване на правната техника в насока на изказа при формулиране на правните норми, които се съдържат в него, за да се избегне двусмисленото им тълкуване в хода на прилагането.

    В края на дискусията Комисията по правните въпроси с 7 гласа “за”, 0 “против” и 1 “въздържал се” подкрепи предложения законопроект за постановяване, приемане и изпълнение на решения за обезпечаване на имущество или доказателства от държавите – членки на Европейския съюз, № 602-01-36, внесен от Министерския съвет на 10.05.2006 г. и предлага на народните представители да го приемат на първо четене.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА :
    (Янаки Стоилов)



    Форма за търсене
    Ключова дума