Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по правни въпроси
08/06/2006


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
    ________________________________________________________________
    653-03-46/13.6.06


    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за уреждане на жилищните въпроси на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове, № 554-01-80/08.11.2005 г., внесен от Волен Сидеров и група народни представители и законопроект за изменение и допълнение на Закона за уреждане на жилищните въпроси на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове, № 650-01-192/29.05.2006 г., внесен от Захари Георгиев и група народни представители.

    На редовно заседание, проведено на 08.06.2006 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за уреждане на жилищните въпроси на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове, № 554-01-80/08.11.2005 г., внесен от Волен Сидеров и група народни представители и законопроект за изменение и допълнение на Закона за уреждане на жилищните въпроси на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове, № 650-01-192/29.05.2006 г., внесен от Захари Георгиев и група народни представители.
    На заседанието присъстваха г-жа В.Иванова от Министерство на регионалното развитие и благоустройството и г-н Ст.Тодоров, председател на Съвета на Националния компенсационен жилищен фонд при Министерския съвет.
    От името на вносителите народният представител Павел Шопов запозна членовете на комисията с мотивите на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за уреждане на жилищните въпроси на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове, № 554-01-80/08.11.2005 г., внесен от Волен Сидеров и група народни представители. Г-н Шопов изтъкна, че законопроектът цели да разреши множество натрупани остри противоречия в областта на обезщетяване на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове. Според него действащият закон не съответства на променените обществени условия, като същевременно са останали много граждани, попадащи в приложното поле на закона, които не са били обезщетени. Разглежданият законопроект е насочен към по-прецизно и адекватно легално дефиниране на кръга лица с доказана жилищна нужда, както и се ограничава възможността за получаване на парична компенсация от лица, закупили жилища по преференциални цени преди влизане в сила на измененията и допълненията на закона от 1992 г. Преодолява се проблемът с вече издадените жилищни компенсаторни записи с различен индекс на преобразуване на спестовните числа, както и се въвежда нормативна синхронизация за действие на закона в съответствие с настъпилите нормативни промени. Г-н Шопов посочи, че внесеният законопроект допълва в много отношения законопроекта, внесен от Захари Георгиев и група народни представители. В този смисъл двата законопроекта не би следвало да бъдат противопоставяни, а да послужат като обща основа за създаване на обединен законопроект, който да разреши проблемите на гражданите с многогодишни жилищни спестовни влогове.
    От името на вносителите народният представител Захари Георгиев запозна членовете на комисията с мотивите на внесения законопроект. Той изтъкна, че преди промените в икономическата и банковата система на страната, съществуващите жилищно-спестовните влогове са имали за цел да дадат възможност на техните титуляри да участват в жилищно строителство, както и да получават заеми за придобиване на жилища. За дългите години на престой на сумите по сметките в Държавна спестовна каса за техните титуляри са се натрупвали спестовни числа. Според тяхната величина е ставало разпределението на кредити за покупки или строителство на жилища с цел удовлетворяване на жилищните нужди на вложителите. След промените в икономическата и банкова система в България въпросите със съществувалите до 1990 г. жилищно-спестовните влогове се регулират от ЗУЖВГМЖСВ. С неговото приемане се продължава възможността определен кръг граждани да ползват известни предимства, преференции или финансови компенсации и по този начин да придобият жилище. Това става след доказване на определен праг на жилищната нужда при определени в закона и правилника му за прилагане ред и условия. През годините законът е предоставил компенсация за изгубените права само на една част от титулярите на ЖСВ – приблизително за 78 хиляди или едва 25 на сто от общия им брой. С изменението на закона през 2000 г. допълнително се даде възможност граждани - титуляри на ЖСВ да поискат преобразуване на спестовните числа в жилищни компенсаторни записи. Вложителите са можели да поискат това преобразуване до 29.02.2000 г. До тази дата са направени искания, въз основа на които са издадени общо 2098 временни удостоверения за притежание на жилищни компенсаторни записи по параграф 9 от ЗР на ЗИД на ЗУЖВГМЖСВ. При приемането на ЗИД на ЗУЖВГМЖСВ, обаче, не е уточнено в какво съотношение трябва да е преобразуването на спестовните числа в жилищни компенсаторни записи. Различното тълкуване на закона от областните управители довежда до неприемливата ситуация, в която някои правоимащи са получили жилищни компенсаторни записи в съотношение: 1 лихвоточка = жилищен компенсаторен запис с номинал 1 лев, а други правоимащи - в съотношение: 1 лихвоточка = жилищен компенсаторен запис с номинал 0,04 лева. Голяма част от вложителите не получиха правата, които се очакваше да им даде спестовното число по влога. Една от причините за това е, че през годините част от вложителите са решили жилищните си проблеми по един или друг начин. За друга част от вложителите причина се оказаха несъответстващите на реалността нормативни условия за доказване на жилищната им нужда. Така проблемите на много жилищно-спестовни вложители продължиха да съществуват и остават неудовлетворени до настоящия момент.

    В последвалата дискусия участие взеха народните представители Я.Янев, Я.Стоилов, както и г-жа В.Иванова от Министерство на регионалното развитие и благоустройството и г-н Ст.Тодоров, в качеството му на председател на Съвета на Националния компенсационен жилищен фонд при Министерския съвет. Народните представители и присъстващите експерти подкрепиха внесените законопроекти, като същевременно подчертаха, че законопроектите взаимно се допълват и имат обща насоченост и цели. Народният представител Я.Янев изтъкна, че следва да бъдат детйлно законодателно развити паричната и компенсаторната форма на обезщетяване, като същевременно се разшири кръга от обекти, които могат да бъдат придобивани по този ред от лицата, отговарящи на критериите на закона. Той подкрепи предвидената в законопроекта на народния представител З.Георгиев и група народни представители възможност жилищните компенсаторни записи да могат да се прехвърлят на по-широк кръг лица, с доказана жилищна нужда, както и удължаването на нормативните срокове за заявяване на правата по реда и условията на закона, специално по отношение на преобразуване на лихвените числа в жилищнокомпенсаторни записи. В тази насока бе и изказването на народния представител Я.Стоилов, който изведе друг акцент при промяната на Закона за уреждане на жилищните въпроси на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове, а именно, че наред с обезщетителния си характер, законът следва да създаде такъв нормативен инструментариум, който ще даде възможност ЖКЗ да бъдат използвани от държавата, общините и инвеститорите за жилищно строителство и задоволяване на жилищните нужди на гражданите.
    Комисията намира за необходимо тези бележки да бъдат взети предвид при разглеждане на законопроекта от водещата комисия.

    След проведеното гласуване Комисията по правни въпроси реши с единадесет гласа «за» и един «въздържал се» да предложи на народните представители да приемат на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за уреждане на жилищните въпроси на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове, № 554-01-80/08.11.2005 г., внесен от Волен Сидеров и група народни представители.
    С тринадесет гласа «за» и един «въздържал се» Комисията по правни въпроси реши да предложи на народните представители да приемат на първо гласуване и законопроект за изменение и допълнение на Закона за уреждане на жилищните въпроси на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове, № 650-01-192/29.05.2006г., внесен от Захари Георгиев и група народни представители.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО:
    (ЯНАКИ СТОИЛОВ)





    Форма за търсене
    Ключова дума