Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по правни въпроси
20/09/2006



    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ

    № 653-03-72/26.9.06


    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси


    ОТНОСНО: Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за медиацията , № 602-01-82, внесен от Министерски съвет на 12.09.2006 г.


    На свое заседание, проведено на 20.09.2006 г., Комисията по правни въпроси разгледа Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за медиацията.
    От името на вносителя законопроектът беше представен от заместник-министъра на правосъдието г-жа Сабрие Сапунджиева.
    Със Закона за медиацията се въведе алтернативен способ за извънсъдебно разрешаване на спорове. Учреди се Национална асоциация на медиаторите по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, в която членуват Българската търговско-промишлена палата, Съюза на юристите и други организации. Тези организации осъществяват обучение на медиатори и извършват медиация чрез обучените от тях медиатори.
    В Министерството на правосъдието се създаде и се поддържа единен регистър на медиаторите. Към момента в него са вписани около 150 медиатори. Постепенно се променя и обществената нагласа в посока към използване на медиацията като алтернативен способ за разрешаване на спорове. Има разрешение на множество спорове по търговски дела и по семейни дела чрез използването на медиацията. Това означава, че този извънсъдебен начин за разрешаване на правни спорове вече, макар и бавно, започва да се прилага и у нас.
    В малкото време, през което действа Закона за медиацията, се проявиха някои празноти и недостатъчност на уредбата, което налага да се направят съответните изменения и допълнения.
    В предложения Законопроект за изменение и допълнение на закона за медиацията се уреждат подробно изискванията, на които трябва да отговарят медиаторите.
    Предвидено е също министърът на правосъдието със заповед да одобрява организациите, които обучават медиатори. Отделна разпоредба изрично постановява, че министърът на правосъдието издава удостоверение на медиатора за вписването му в единния регистър на медиаторите, който е публичен. Допълнени ни са данните, които подлежат на вписване в регистъра, както и задължение на медиатора да заяви за ново вписване променени обстоятелства.
    Предвидена е възможност за обжалване на заповедта на министъра на правосъдието за отказ за одобряване на организация, която ще обучава медиатори или за отказ за издаване на удостоверение на кандидата за медиатор.
    С допълненията се въвежда изискване за чуждите граждани да имат разрешение за постоянно пребиваване в Република България, като предвиденото изискване не се отнася за гражданите, членки на Европейския съюз и на Швейцария от датата на влизане в сила на договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз.
    Въвежда се такса за вписване в регистъра на медиаторите и такса за одобряване на организациите, които обучават медиатори, които се събират от Министерството на правосъдието в размера, одобрен с тарифа на Министерския съвет. Събирането на тези такси има за цел да покрие част от разходите, които Министерството на правосъдието влага за поддържане на единния регистър на медиаторите.
    Създава се и законова делегация за издаване на наредба от министъра на правосъдието, с която се определят изискванията за обучение на медитори; изискванията, на които трябва да отговарят организациите, осъществяващи обучение на медиатори и реда за одобряването им; условията и реда за вписване, отписване и заличаване от единния регистър на медиаторите, както и процедурните правила за работа на медиаторите.
    Въвежда се задължение за лицата, които са вписани в единния регистър на медиаторите, в срок от шест месеца влизане в сила на закона да удостоверят със съответните документи на Министерството на правосъдието, че отговарят на изискванията. В същия срок могат да подадат заявление за вписване в единния регистър на медиаторите лицата, които отговарят на изискванията и са обучени за медиатори в страната или чужбина преди влизането в сила на този закон.
    В обсъждането по Законопроекта народните представители Елиана Масева, Мая Манолова и Александър Арабаджиев обосноваха необходимостта от разширяване на приложното поле на споровете, по които може да се използва медиацията, като посочиха че мястото на тези промени са в новия ГПК. Народният представител Александър Арабаджиев посочи, че в момента е в процес на изработване Директива по въпросите на медиацията, която също трябва да бъде взета предвид при по-нататъшната работа по Закона за медиацията и по Гражданския процесуален кодекс. В тази директива се поставя въпроса за създаване на механизми за изпълняемост на решения, взети в тази процедура. Медиацията, както и другите алтернативни способи за решаване на спорове според него е начин, на който трябва в голяма степен да се разчита в бъдеще за разтоварване на съдебната система.
    Народният представител Янаки Стоилов постави въпроса за съгласуваност на срока в Преходните и заключителните разпоредби относно издаването на наредба, която да конкретизира изискванията, отнасящи се към обучението и организациите, които го осъществяват и срока за представяне на документи от заварени медиатори, които трябва да декларират наличието на определени обстоятелства, респективно от медиатори, които са обучени, но не са вписани. Той посочи необходимостта от изрична разпоредба, която да определя по кой ред ще се извършва вписването след преходния период, макар че може да се подразбира, че това ще става по новите правила.
    В края на дискусията Комисията по правните въпроси единодушно подкрепи предложения Законопроект за изменение и допълнение на Закона за медиацията и предлага на народните представители да го приемат на първо гласуване.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА: (Янаки Стоилов)
    Форма за търсене
    Ключова дума