Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по правни въпроси
02/11/2006




    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
    __________________________________________________________ № 653-03-88/7.11.06


    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси

    ОТНОСНО: Обсъждане на първо четене на законопроект за изменение и допълнение на Закона за кооперациите, № 654-01-133/25.10.2006 г., внесен от Янаки Стоилов и група народни представители

    На редовно заседание, проведено на 02.11.2006 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за кооперациите № 654-01-133/25.10. 2006 г., внесен от Янаки Стоилов и група народни представители.

    На заседанието присъстваха г-жа Светла Бъчварова, заместник министър на Министерството на земеделието и горите, г-жа Галина Маринска от Правен отдел на Министерския съвет, г-н Стилиян Баласопулов, председател на Националния съюз на ТПК; г-жа Лилия Велева, главен юрисконсулт на Националния съюз на ТПК и г-жа Диана Георгиева Цекова-Гъдева, представител на Централния кооперативен съюз.

    От името на вносителите народният представител Янаки Стоилов представи основните цели и мотиви на законопроекта. Той изтъкна, че законопроектът се опитва да разреши натрупани проблем, които могат да бъдат отнесени към три групи: едната част засягат трудово-производителните кооперации; другата се отнася до проблеми на организацията на кооперациите и взаимоотношенията между кооперациите и кооперативните съюзи, в които те участват; третата група промени се стремят да отговорят на проблеми, свързани с прилагането на Закона за кооперациите в годините 1991-1999г. – най-вече до законовите решения за възстановяване на прекратени и заличени кооперации.
    Вносителите отчитат факта, че законопроектът поставя и въпроси с дискусионен характер, които биха намерили решение при неговото окончателно обсъждане и приемане.
    Един от въпросите се отнася до предвиждането за налагане на глоба на лица, които не са издължили рентните вноски на членовете на кооперациите. Необходимо е да се намери процедура и органи или организации, които да констатират нарушенията и които да издават наказателните постановления.
    Друг проблем е възстановяването на имущество на кооперации, когато това се отнася до сгради и прилежащите към тях терени. В редица случаи са налице фактически обособени пространства около тези сгради, но се оказва, че кооперации, които са възстановили собствеността върху сградите, не могат да се ползват от сервитута, от земя, която им е принадлежала.
    Трета група въпроси се отнася до едно предлагано ограничение – средствата, които са получени от кооперацията при продажба на недвижими имоти и дълготрайни материални активи, да се използват само за погасяване на задължение към държавата и за инвестиции. Това е отговор на разпространената практика много кооперации да съществуват докато се разпродаде тяхното имущество и после те практически прекратяват дейността си, макар че юридически продължават да съществуват.
    Последната група предложения се отнася към режимите на осъществени вписвания на кооперации до влизане в сила на действащия Закон за кооперациите. В момента съществуват рискове по отношение на някои възстановени кооперации, отново да се стигне до заличаването им. Колкото и да е деликатна тази материя, тъй като тя стои на границата между законодателните функции и функции на органите на съдебната власт, законопроектът цели да се запази съществуващото положение, без да предвижда удължаване на срока за предявяване на нови искания за възстановяване на кооперации.

    В последвалата дискусия участие взеха народните представители Елеонора Николова, Надка Балева, Елиана Масева, Огнян Герджиков, Христо Бисеров, Борислав Ралчев, Мая Манолова.
    Като цяло законопроектът бе подкрепен, като същевременно бяха изказани бележки и възражения по отделни негови части и разпоредби.
    - Първата група резерви по предложения законопроект се отнасят до предлагания правен режим по отношение на Националните кооперативни съюзи и критериите, които се използват за тяхното легално определяне. Народните представители обърнаха внимание, че понятието “Национален кооперативен съюз” се определя чрез понятието “териториален кооперативен съюз” без да е изяснено неговото съдържание.
    - Втората група бележки се отнасят до налагане на глоба при неизплащане на полагаща се рента на член – кооператори. Задължението за изплащане на рента и правото за получаването й е в сферата на гражданското и дружествено право, поради което тези права могат да се защитят по общия исков ред, без да се въвежда административно-наказателна отговорност.
    - Изразиха се резерви и по отношение на предлаганата законова презумпция за кооперативна собственост да се смятат сградите и постройките, изградени от кооперациите и кооперативните съюзи до 13 юли 1991 г., включително и прилежащите им терени. Изтъкна се, че така се създават предпоставки за колизия на права в случаите на различна собственост върху земята и сградите и постройките.
    - Като дискусионен въпрос се очерта и предлаганият императивен ред, по който средствата получени от кооперацията при продажба на недвижими имоти и дълготрайни мателиални активи, се използват само за погасяване на задължения към държавата и за инвестиции. Народните представители подкрепиха мотивите на вносителите по отношение на обстоятелството, че по този начин се защитават интересите на кооператорите и на държавата, но заедно с това се достига до законово ограничаване на въпроса, който е в обсега на кооперативната автономия.
    - Дискусия предизвика предложението правният режим на вписванията на възстановени кооперации и кооперативни съюзи. Съществува практика на Конституционния съд, според която е недопустимо ревизиране действието на актове на органи на съдебната власт по законодателен ред. Същевременно се изтъкна, че предлаганите промени целят разрешаване на проблем, предизвикан от действието на предходните Закони за кооперациите от 1991 г. и от 1999 г., както и от противоречивата съдебна практика по тях. С въвеждането на фигурите на “възстановена кооперация” и “новоучредена кооперация” се създадоха неясноти по отношение на това кой точно е правният субект, на когото следва да се възстанови отнето или одържавено имущество в периода след 10 септември 1944 г. Налице са дори парадоксални решения, според които държавни предприятия, към които е преминало отнето от кооперациите имущество, да се обявяват за правоприемници на тези кооперации.
    Част от народните представители изказаха становище, че материята, съдържаща се в общия законопроект трябва да се разглежда от Комисията по правни въпроси като водеща комисия, за да се обърне специално внимание на обсъдените въпроси с правни специфики, изискващи юридическа компетентност.

    След проведеното гласуване Комисията по правни въпроси с 11 гласа “за”, 1 “против” и 2 “въздържали се” подкрепи законопроекта за изменение и допълнение на Закона за кооперациите, № 654-01-133/25.10.2006 г., внесен от Янаки Стоилов и група народни представители и предлага на народните представители да го приемат.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    /Я.Стоилов/



    Форма за търсене
    Ключова дума