Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по правни въпроси
07/02/2007


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
    __________________________________________________________________________
    №753-03-6/9.2.06


    ДОКЛАД
    на Комисията по правни въпроси

    ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на Конвенцията за борба с корупцията, в която участват служители на Европейските общности или служители на държавите – членки на Европейския съюз, изготвена на базата на член К.3(2)(с) от Договора на Европейския съюз, № 702-02-4, внесен на 29.01.2007 г. от Министерския съвет.

    На заседание, проведено на 7 февруари 2007 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за ратифициране на Конвенцията за борба с корупцията, в която участват служители на Европейските общности или служители на държавите – членки на Европейския съюз, изготвена на базата на член К.3(2)(с) от Договора на Европейския съюз, № 702-02-4, внесен на 29.01.2007 г. от Министерския съвет.
    На заседанието присъстваха от Министерството на правосъдието – Сабрие Сапунджиева, заместник – министър и Милена Петкова.
    Законопроектът беше представен от г-жа Сабрие Сапунджиева.
    Необходимостта от предлагания законопроект произтича от Приложение І към Акта относно условията за присъединяване на Република България и Румъния и промени в учредителните договори на Европейския съюз, в който се съдържа списък на конвенциите и протоколите, по които България и Румъния стават страни при присъединяването си. Един от тези актове е Конвенцията за борба с корупцията, в която участват служители на Европейските общности или служители на държавите – членки на Европейския съюз, изготвена на базата на член К.3(2)(с) от Договора на Европейския съюз. Чрез ратификацията й ще се осигури примата й над разпоредбите на българското законодателство съгласно чл.5, ал.4 от Конституцията на Република България.
    Конвенцията предвижда криминализиране на пасивната и активната корупция на служители от Общността и от длъжностни лица от държавите – членки на Европейския съюз, както и наказателна отговорност за стопанските ръководители в случаите, когато подчинени на тях лица са давали или обещавали подкуп от името на фирмата. Конвенцията определя правилата за установяване на наказателната юрисдикция по отношение на съответните престъпления, включително в случаите, когато държавата не екстрадира собствените си граждани, които са обвинени в извършването на корупционни престъпления на територията на друга държава – членка.
    Изискванията на Конвенцията относно длъжностните лица от друга държава – членка и възможните начини на осъществяване на престъплението подкуп, са въведени в Наказателния кодекс с измененията му в периода 1999 – 2002 г. Стопанските ръководители носят наказателна отговорност по чл.285, в качеството си на длъжностни лица, за случаите когато активният подкуп е даден от подчинено на тях лице от името на фирмата. Наказанията, които са предвидени за тези престъпления са ефективни и пропорционални, включително и с оглед размера на наказанието лишаване от свобода, срокът на което позволява екстрадиране на дееца. Въведени са и изискванията относно екстрадицията (Закон за екстрадицията и европейската заповед за арест, Наказателно-процесуалния кодекс) и прилагането на принципа “не два пъти за едно и също нещо” при преследването и наказването на този вид престъпна дейност. Предвид на това може да се направи изводът, че българското наказателно законодателство е приведено в съответствие с изискванията на Конвенцията за борба с корупцията, в която участват служители на Европейските общности или служители на държавите – членки на Европейския съюз, изготвена на базата на член К.3(2)(с) от Договора на Европейския съюз.
    Законопроектът за ратификация на Конвенцията предлага Република България да направи декларация, с която приема компетентността на Съда на Европейските общности да дава преюдициални становища по смисъла на чл.12, ал.3 от нея. Необходимостта от декларацията произтича от изричното изискване за такава, което е посочено в чл.12, ал.4 от Конвенцията, а предложението включва и определяне на компетентност на Върховния касационен съд да сезира Съдът на Европейските общности с преюдициалния въпрос.

    След проведеното гласуване Комисията по правни въпроси единодушно подкрепи законопроекта за ратифициране на Конвенцията за борба с корупцията, в която участват служители на Европейските общности или служители на държавите – членки на Европейския съюз, изготвена на базата на член К.3(2)(с) от Договора на Европейския съюз, № 702-02-4, внесен на 29.01.2007 г. от Министерския съвет и предлага на народните представители да го приемат.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА:
    /Янаки Стоилов/


    Форма за търсене
    Ключова дума