Комисия по правни въпроси
07/02/2007
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
Д О К Л А Д
на Комисията по правни въпроси
ОТНОСНО: Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, № 654-01-147, внесен на 16.11.2006 г. от Даут Идриз Осман, № 654-01-162, внесен на 19.12.2006 г. от Захари Димитров Георгиев и № 754-01-14, внесен от Петя Илиева Гегова, Марина Борисова Дикова и Олимпи Стоянов Кътев.
На заседание, проведено на 7 февруари 2007 г., Комисията по правни въпроси разгледа законопроектите за изменение и допълнение на Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, № 654-01-147, внесен на 16.11.2006 г. от Даут Идриз Осман, № 654-01-162, внесен на 19.12.2006 г. от Захари Димитров Георгиев и № 754-01-14, внесен от Петя Илиева Гегова, Марина Борисова Дикова и Олимпи Стоянов Кътев.
На заседанията присъстваха от Комисията за установяване на имуществото, придобито от престъпна дейност – Стоян Кушлев, председател и Николай Николов, член.
Народният представител Даут Осман представи внесеният от него законопроект, като посочи, че в него се съдържат предложения за включване в съдържанието на закона на изискванията за несъвместимост, които важат за членовете на Комисията, изрична норма, която предвижда обнародването на Правилника й за организация и дейност в Държавен вестник, както и правила за определяне на възнаграждението на членовете на Комисията. Необходимостта от тях произтича от факта, че към момента липсва уредба по тези въпроси в действащия закон.
Народният представител Петя Гегова представи внесения от нея, Марина Дикова и Олимпи Кътев законопроект, като обоснова предложените от тях допълнения с аргумента, че Народното събрание излъчва представител в Комисията по установяване на имуществото, придобито от престъпна дейност, както и в още 16 органа със сходен статут. Предвид на това, според вносителите, базата за определяне на възнаграждението на членовете на Комисията следва да е възнаграждението на председателя на Народното събрание, а размерът – посочен в закона - процент от него. Този размер трябва да отчита характера и значимостта на работата на Комисията.
В хода на обсъждането на законопроектите взеха участие народните представители Надя Антонова, Четин Казак, Анелия Мингова, Христо Бисеров, Яни Янев, Павел Шопов и Янаки Стоилов. Те подкрепиха по принцип необходимостта от представените законопроекти. Народните представители споделят становището, че предложенията за определянето в закона на изисквания за несъвместимост със заемането на длъжността член на Комисията е необходимо с оглед на това, че съгласно законодателната практика условията, които са пречка за заемането на определени длъжности се посочват в закон, а не в подзаконов нормативен акт или правила за работа на съответния държавен орган.
По отношение на предложенията за определяне на базата и размера на възнагражденията на членовете на Комисията народните представители обърнаха внимание, че законопроектите предлагат различна методика, което е резултат от разликата в подхода, който е възприет в други закони. Безспорен факт е необходимостта от законово решение на въпроса за определяне на възнаграждението на членовете на Комисията за установяване на имуществото, придобито от престъпна дейност, но също така е необходимо и въвеждане на единни критерии за определяне на размера на възнагражденията за всички органи с подобен статус. Решаването на този проблем налага създаването на работна група с участието на народни представители от съответните постоянни комисии. Според народния представител Христо Бисеров най-правилният подход за определяне на размерите на възнагражденията на членовете на такива държавни органи, е да се приеме за база средномесечната работна заплата за наетите лица по трудово и служебно правоотношение в обществения сектор, според данни на Националния статистически институт. Не е логично, според него, това възнаграждение да надвишава размера на възнаграждението на народните представители и да се определя според това на председателя на Народното събрание. Народният представител Янаки Стоилов, като подкрепи по принцип създаването на работна група, която да определи общи критерии, изказа мнение, че е необходимо да се предвидят и допълнителни критерии, с оглед дейността, която съответните държавни органи осъществяват. Във всички случаи, обаче, трябва да се отчита конституционния статус на Народното събрание и да не се принизява неговата роля. От това следва, че за основа на възнагражденията на ръководителите на органи, които избира Народното събрание, по правило, трябва да се взема възнаграждението на народните представители.
Председателят на Комисията за установяване на имуществото, придобито от престъпна дейност Стоян Кушлев сподели принципната подкрепа, изразена от членовете на Комисията по правни въпроси по предложените законопроекти. Той предложи при обсъждането им на второ четене в Комисията по правни въпроси да се обсъди възможността предложените в законопроекта на народния представител Даут Осман основания за несъвместимост да бъдат и основания за предсрочно прекратяване на мандата на член на комисията.
В края на дискусията Комисията по правните въпроси:
1. С 9 гласа “за”, 0 “против” и 1 “въздържал се” подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, № 654-01-147, внесен на 16.11.2006 г. от Даут Идриз Осман и предлага на народните представители да го приемат на първо гласуване.
2. С 9 гласа “за”, 0 “против” и 1 “въздържал се” подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, № 654-01-162, внесен на 19.12.2006 г. от Захари Димитров Георгиев и предлага на народните представители да го приемат на първо гласуване.
3. С 8 гласа “за”, 2 “против” и 0 “въздържал се” подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност № 754-01-14, внесен от Петя Илиева Гегова, Марина Борисова Дикова и Олимпи Стоянов Кътев и предлага на народните представители да го приемат на първо гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА :
(Янаки Стоилов)