Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по правни въпроси
21/02/2007


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
    __________________________________________________________________________


    № 753-0314/21.2.07 г.


    Д О П Ъ Л Н И Т Е Л Е Н Д О К Л А Д

    на

    Комисията по правни въпроси


    ОТНОСНО: Второ четене на отложени текстове от общ проект, № 753-03-2/11.01.07 на приетите на първо четене законопроект за избиране на народни представители в Европейския парламент, № 502-01-14/10.08.05 г., внесен от Министерския съвет и законопроект за избиране на представители на Република България в Европейския парламент, № 654-01-154/05.12.2006 г., внесен от Надежда Михайлова, Христо Кирчев и Ваньо Шарков.



    Чл. 3. (1) Право да избират имат българските граждани, които са навършили 18 години към изборния ден включително, живели са постоянно най-малко през последните 3 месеца в Република България или в друга държава - членка на ЕС, и не са поставени под запрещение, нито изтърпяват наказание лишаване от свобода.- приет.
    (2) Всеки гражданин на държава - членка на ЕС, различна от Република България, има право да участва в изборите за народни представители от Република България в ЕП, ако е навършил 18 години към изборния ден включително, има статут на продължително или постоянно пребиваващ в Република България, не е лишен от правото да избира в държавата членка по произхода си и предварително с официална декларация е заявил желанието си да упражни правото си на глас на територията на Република България.
    (3) Всеки избирател има право да гласува само веднъж в едни и същи избори за ЕП.

    Предложение на комисията за нова редакция.
    “(2) Всеки гражданин на държава - членка на Европейския съюз, който не е български гражданин, има право да избира членове на Европейския парламент от Република България, ако е навършил 18 години към изборния ден включително, има статут на продължително или постоянно пребиваващ в Република България, живял е постоянно най-малко през последните 3 месеца в Република България или в друга държава - членка на Европейския съюз, не е лишен от правото да избира в държавата членка, на която е гражданин, и предварително с писмена декларация е заявил желанието си да упражни правото си на глас на територията на Република България.”


    Чл. 4. (1) Право да бъде избран за народен представител в ЕП има всеки български гражданин, който е навършил 21 години към изборния ден, живее постоянно в Република България и няма гражданство в страна извън Европейския съюз, не е поставен под запрещение, нито изтърпява наказание лишаване от свобода.
    (2) Право да бъде избран има и всеки гражданин на държава - членка на ЕС, различна от Република България, при условията на ал. 1 и ако не е лишен от правото да бъде избиран нито в държавата членка по произхода си, нито в която и да е друга държава - членка на ЕС, имат статут на постоянно пребиваващи в Република България, живели са в страната през последните две години преди датата на изборите и с официална декларация са заявили желанието си да бъдат избрани.
    (3) Всеки кандидат има право да се кандидатира в изборите само в една държава - членка на ЕС.

    Предложение на народния представител Надка Балева:
    В чл. 4, ал.1, текстът “нито изтърпява наказание лишаване от свобода” се заменя с израза “и не е осъждан за умишлено престъпление”.
    Комисията не подкрепя предложението.

    Предложение на народния представител Атанас Папаризов:
    Навсякъде в текста на законопроекта изразът "гражданин на държава – членка на ЕС, различна от Република България" се заменя с "гражданин на ЕС, който не е български гражданин".
    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение на народния представител Мая Манолова:
    В чл. 4 ал. 1 и 2 се изменят така:
    “Чл. 4. (1) Право да бъде избран за член на Европейския парламент от Република България има всеки български гражданин, който е навършил 21 години към изборния ден, има постоянен адрес в Република България, няма гражданство в държава извън Европейския съюз и не е поставен под запрещение, нито изтърпява наказание лишаване от свобода.
    (2) Право да бъде избран има и всеки гражданин на държава - членка на Европейския съюз, който не е български гражданин, навършил е 21 години към изборния ден, няма гражданство в държава извън Европейския съюз, не е лишен от правото да бъде избиран в държавата членка по произхода си, има статут на продължително или постоянно пребиваващ за последните три години в Република България преди датата на изборите и с официална декларация е заявил желанието си да бъде избран.”
    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение на народните представители Иглика Иванова, Георги Анастасов и Николай Камов:
    В чл. 4, ал. 2 – думата “имат” се заменя с “има”, “пребиваващи” с “пребиваващ”, „живели са” с „живял е” и “заявили” със “заявил”.
    Комисията подкрепя предложението.



    Предложение на комисията за нова редакция.
    Чл. 5. (1) Право да бъде избран за член на Европейския парламент от Република България има всеки български гражданин, който е навършил 21 години към изборния ден, има постоянен адрес в Република България, живял е постоянно най-малко през последните 2 години в Република България или в друга държава - членка на Европейския съюз, няма гражданство в държава извън Европейския съюз и не е поставен под запрещение, нито изтърпява наказание лишаване от свобода.
    (2) Право да бъде избран има и всеки гражданин на държава - членка на Европейския съюз, който не е български гражданин, навършил е 21 години към изборния ден, няма гражданство в държава извън Европейския съюз, не е лишен от правото да бъде избиран в държавата членка, на която е гражданин, има статут на продължително или постоянно пребиваващ в Република България, живял е постоянно най-малко през последните 2 години в Република България или в друга държава - членка на Европейския съюз и с писмена декларация е заявил желанието си да бъде избран.
    (3) Всеки кандидат има право да се кандидатира в изборите само в една държава - членка на Европейския съюз.

    Чл. 6. (1) Изборите се произвеждат в един почивен ден за цялата страна.
    (2) Изборите се произвеждат в последната година от 5-годишния мандат на ЕП в съответствие с изборния период, определен от Съвета на ЕС.
    (3) Изборите се насрочват от Президента на Република България не по-късно от 60 дни преди изборния ден.
    (4) Президентът на Републиката утвърждава образци на изборните книжа и ги обнародва в "Държавен вестник" не по-късно от 55 дни преди изборния ден.

    Предложение на народните представители Иван Костов, Екатерина Михайлова, Веселин Методиев, Елиана Масева, Светослав Малинов, Нено Димов:
    В чл.6 се извършват следните промени:
    1. Създава нова ал.2 със следното съдържание:
    “(2) Изборите се произвеждат на територията на страните членки на Европейския съюз в дипломатическите и консулските представителства на Република България.”
    2. досегашните алинеи 2, 3 и 4 стават съответно алинеи 3, 4 и 5.
    Комисията не подкрепя предложението.

    Предложение на народния представител Мая Манолова:
    В чл. 6:
    а) В ал. 1 думата “почивен” се заменя с “неработен”;
    б) В ал. 2 думите “изборния ден” се заменят с “датата на произвеждането им”.
    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение на народните представители Волен Сидеров, Павел Шопов, Борислав Ноев, Илиян Илиев, Митко Димитров, Георги Георгиев:
    Чл. 6 се променя както следва:
    1. създава се нова алинея 2:
    “(2) Изборите се провеждат в чужбина само в страните членки на Европейския съюз, в дипломатическите и консулски представителства на Република България”;
    2. досегашните ал.2, 3 и 4 стават съответно 3, 4, и 5.
    Комисията не подкрепя предложението.


    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 6, който става чл. 7:
    “Чл. 7. (1) Изборите се произвеждат в един неработен ден за цялата страна.
    (2) Изборите се произвеждат в последната година от 5-годишния мандат на Европейския парламент в съответствие с изборния период, определен от Съвета на Европейския съюз.
    (3) Изборите се насрочват от президента на републиката не по-късно от 60 дни преди датата на произвеждането им.
    (4) Президентът на републиката утвърждава образци на изборните книжа и ги обнародва в "Държавен вестник" не по-късно от 55 дни преди изборния ден.”


    Чл. 17. Централната избирателна комисия и районните избирателни комисии имат печат.

    Предложение на народните представители Надежда Михайлова и Ваньо Шарков:
    “Избирателните комисии имат печат.”
    Комисията не подкрепя предложението.

    Предложение на народните представители Иглика Иванова, Георги Анастасов и Николай Камов:
    Чл. 17 се променя и става: Избирателните комисии имат печати.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 17, който да стане чл. 18.

    Отложен във връзка с чл. 80 и следващите.


    Комисията предлага допълнение към гласувания чл. 29, ал. 3:

    “Чл. 29. (1) Избирателният списък се състои от две части: I и II. Част I на избирателния списък се съставя по постоянния адрес на гражданите на Република България, а част II - по заявените от гражданите на държавите-членки на Европейския съюз, адреси в Република България.
    (2) В част I на списъка се вписват по азбучен ред имената на избирателя, гражданин на Република България, единният граждански номер, постоянният адрес или настоящият адрес, когато избирателят е направил искане по чл. 40, ал. 1, видът и номерът на документа за самоличност и се обособява графа "Забележки".
    (3) В част I на списъка се включват всички български граждани, които отговарят на условията на чл. 4, ал. 1 към датата на съставяне на списъка.
    (4) Когато в предходните 6 месеца до изборния ден бъде променено наименованието на населеното място, улицата, жилищния комплекс или номерацията на жилищната сграда, общината изготвя списък на промените, които се представят на секционните избирателни комисии.
    (5) В част II на списъка въз основа на подадените по чл. 30 декларации се вписват по азбучен ред имената на избирателя, данни за гражданството му на държава-членка на Европейския съюз, номер на лична карта или паспорт, дата на регистрация от удостоверението за пребиваване, адрес на пребиваване в Република България и се обособява графа "Забележки".
    (6) Органите по чл. 28, ал. 1 в срок 30 дни преди изборния ден изпращат копие от част II на избирателните списъци на министъра на външните работи на Република България, който уведомява по дипломатически път съответните държави членки за включени в избирателните списъци техни граждани.
    (7) Проверка на обстоятелствата по чл. 4, ал. 2 се извършва от Министерството на външните работи по искане на органите по чл. 28, ал. 1.
    (8) Избирателните списъци се съставят поотделно за всяка избирателна секция. Част I се отпечатва въз основа на Националния регистър на населението от Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Част II се съставя въз основа на подадените по чл. 30 декларации от гражданите на държавите-членки на Европейския съюз.”


    Предложение на комисията за допълнение в чл.30:
    Чл. 30. Гражданин на държава-членка на Европейския съюз, който отговаря на условията на чл. 4, ал. 2 и желае да бъде вписан в избирателен списък, представя писмена декларация по образец в общинската администрация по адреса му на пребиваване в Република България в срок до 40 дни преди изборния ден, в която декларира:
    1. притежаваното от него гражданство и адрес на пребиваване в Република България;
    2. населеното място или избирателния район, в който името му е било записано за последен път в държава-членка на Европейския съюз;
    3. че ще упражни правото си на глас единствено в Република България;
    4. че не е лишен от право да избира в държавата членка, на която е гражданин;
    5. номер на удостоверението за пребиваване и датата на регистрация, посочена в него;
    6. данните от личната карта или паспорт.


    Чл. 31. (1) От избирателните списъци се заличават имената на гражданите, които до изборния ден са загубили правото си да избират или са починали.
    (2) Заличават се също и имената на българските граждани, които са заминали за чужбина не по-малко от 90 дни преди изборния ден и не са се завърнали до предаването на списъците на секционните избирателни комисии.
    (3) Заличаването по предходната алинея става по заявление на напусналите страната или служебно по данни, предоставени от Министерството на вътрешните работи за движението на българските граждани през държавната граница на Република България.
    (4) Главна дирекция “Изтърпяване на наказанията” към Министерството на правосъдието предоставя на Главна дирекция “Гражданска администрация и административно обслужване” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството данни за лицата, изтърпяващи наказание лишаване от свобода за автоматизирано заличаване на имената им от избирателните списъци. Информацията се предоставя 15 дни преди изборния ден.
    (5) В избирателните списъци се дописват имената на гражданите, които имат право да гласуват в съответната секция, но са пропуснати.
    (6) Дописването по предходната алинея се извършва от органите по чл. 28, ал.1 до предаването на списъците на секционните избирателни комисии по писмено искане на избирателя или в изборния ден - от секционната избирателна комисия по искане на избирателя и след представяне на документ за самоличност.
    (7) Когато лицата по ал. 2 се завърнат в страната след изготвяне на избирателния списък, те се вписват отново в него по реда на ал. 5 и 6.
    (8) Лицата, които са изтърпели наказание лишаване от свобода или не са вече под запрещение, или е отпаднало основанието, поради което са били лишени от правото да избират в страна-членка на Европейския съюз, се вписват в избирателните списъци след представяне на съответен документ в общината или района, или кметството.
    (9) Отказът за заличаване или дописване се съобщава на заявителя незабавно и може да се обжалва пред районния съд в двудневен срок от съобщението. Съдът разглежда жалбата в открито заседание в двудневен срок от постъпването й с призоваване на жалбоподателя и на органите по чл. 28, ал.1 и постановява решение, което се обявява незабавно и е окончателно.
    (10) Отказът на секционната избирателна комисия да извърши дописване по ал. 6 може да се обжалва пред районната избирателна комисия, която се произнася по жалбата незабавно.

    Предложение на народните представители Иван Костов, Екатерина
    Михайлова, Веселин Методиев, Елиана Масева, Светослав Малинов, Нено Димов:
    В чл.31, ал.2 числото “90” се заменя със “180”.
    Комисията не подкрепя предложението.

    Предложение на народния представител Атанас Папаризов:
    В чл. 31, ал. 9 след думата “заличаване” се поставя запетая и се добавя “вписване”.
    Комисията подкрепя предложението.
    Предложение на народните представители Ремзи Осман, Христо Бисеров и Четин Казак:
    В чл. 31, текста на ал.2 се изменя така:
    “(2) Заличават се също и имената на гражданите, които са заминали в чужбина не по-малко от два месеца преди изборния ден и не са се завърнали до предаването на списъците на секционните избирателни комисии”.
    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение на народния представител Мая Манолова:
    В чл. 31, ал. 2 думите “90 дни” се заменят с “два месеца”, а думите “в чужбина” се заменят с думите “извън Република България ”.
    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение на народните представители Волен Сидеров, Павел Шопов, Борислав Ноев, Илиян Илиев, Митко Димитров, Георги Георгиев:
    В чл.31, ал.2 числото “90” се заменя с “една година”.
    Комисията не подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната нова редакция на чл. 31:
    “Чл. 31. (1) От избирателните списъци се заличават имената на гражданите, които до изборния ден са загубили правото си да избират или са починали.
    (2) Заличават се също и имената на гражданите, които имат настоящ адрес към датата на съставяне на избирателните списъци в държава, която не е членка на Европейския съюз.
    (3) Главна дирекция “Изтърпяване на наказанията” към Министерството на правосъдието предоставя на Главна дирекция “Гражданска администрация и административно обслужване” в Министерството на регионалното развитие и благоустройството данни за лицата, изтърпяващи наказание лишаване от свобода, за автоматизирано заличаване на имената им от избирателните списъци. Информацията се предоставя съответно 55 и 15 дни преди изборния ден.
    (4) В избирателните списъци се дописват имената на гражданите, които имат право да гласуват в съответната секция, но са пропуснати.
    (5) Дописването по ал. 4 се извършва от органите по чл. 28, ал. 1 до предаването на списъците на секционните избирателни комисии по писмено искане на избирателя или в изборния ден - от секционната избирателна комисия по искане на избирателя, след представяне на документ за самоличност.
    (6) Лицата по ал. 2 се вписват в избирателния списък от органите по чл. 28, ал.1 или от секционната избирателна комисия, след представяне на документ за самоличност и на декларация по образец, че са живели постоянно най-малко през последните 3 месеца в Република България или в друга държава - членка на Европейския съюз и не са гласували в същите избори за Европейски парламент.
    (7) Лицата, които са изтърпели наказание лишаване от свобода или не са вече под запрещение, или е отпаднало основанието, поради което са били лишени от правото да избират в държава-членка на Европейския съюз, се вписват в избирателните списъци след представяне на съответен документ в общината или района, или кметството.
    (8) Отказът за заличаване, вписване или дописване се съобщава на заявителя незабавно и може да се обжалва пред районния съд в двудневен срок от съобщението. Съдът разглежда жалбата в открито заседание в двудневен срок от постъпването й с призоваване на жалбоподателя и на органите по чл. 28, ал. 1 и постановява решение, което се обявява незабавно и е окончателно.
    (9) Отказът на секционната избирателна комисия да извърши дописване по ал. 5 може да се обжалва пред районната избирателна комисия, която се произнася по жалбата незабавно.



    Предложение на комисията за допълнителна редакция в чл.38:
    Чл. 38. Българските граждани, живеещи в друга държава-членка на Европейския съюз, които се намират в страната в изборния ден, могат да гласуват по постоянния си адрес. Когато тези лица са били заличени от избирателните списъци преди предаването им на секционните избирателни комисии, те отново се вписват в списъците от органите по чл. 28, ал. 1 след представяне на документ за самоличност и на декларация по образец, че са живели постоянно най-малко през последните 3 месеца в друга държава - членка на Европейския съюз и не са гласували в същите избори за Европейски парламент.


    Чл. 40а Избирателните списъци за гласуване в чужбина се съставят от ръководителите на дипломатическите представителства въз основа на заявено лично участие за участие най-късно до деня на изборите.

    Предложение на народните представители Ремзи Осман, Христо Бисеров и Четин Казак:
    Чл. 40а се изменя така:
    1. текста на чл. 40а става ал.1.
    2. създава се ал. 2 със следното съдържание:
    “(2) Избирател, който не е включен в избирателния списък до изборния ден се вписва в списъка от секционната избирателна комисия”.

    Комисията подкрепя предложението, което е отразено в чл. 46, ал. 9.

    Предложение на народния представител Мая Манолова:
    Чл. 40а се изменя така:
    “Чл. 40а. Избирателните списъци за гласуване извън Република България се съставят от ръководителите на дипломатическите и консулските представителства въз основа на заявено лично желание за участие най-късно до деня на изборите.”

    Комисията подкрепя по принцип предложението.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 40а, който става чл. 42:
    «Чл. 42. Избирателните списъци за гласуване извън Република България се съставят от ръководителите на дипломатическите и консулските представителства.»


    Чл. 44. (1) В една избирателна секция се включват до 1 000 избиратели.
    (2) В населените места се образуват толкова секции, колкото пъти числото 1 000 се съдържа в броя на избирателите. При наличие на остатък може да се образува допълнителна секция.
    (3) При териториално обособени населени места кметът на общината може да образува секции с не по-малко от 20 избиратели.
    (4) Избирателните секции в градовете с районно деление се съобразяват с границите на района.
    (5) В лечебни и здравни заведения, почивни домове, домове за стари хора и други такива и в намиращи се извън страната плавателни съдове под български флаг се образуват избирателни секции при наличие на не по-малко от 20 избиратели.
    (6) Избирателните секции по ал. 5 се образуват от ръководителите на заведенията и домовете и от капитаните на плавателните съдове.
    (7) Задържаните под стража, спрямо които няма влязла в сила присъда, могат да гласуват в местата за задържане, когато там е възможно да се създаде избирателна секция по реда на ал. 5.
    (8) Ръководителите на дипломатическите и консулските представителства в чужбина образуват избирателни секции:
    1. в населените места, където има дипломатическо или консулско представителство;
    2. в населените места извън т. 1 – при наличие на не по-малко от 100 избиратели, заявили лично желанието си да гласуват не по-късно от 20 дни преди изборния ден в писмена форма чрез саморъчно подписано заявление – подадено лично, чрез писмо или в електронна форма до посолството на Република България в съответната държава; в заявлението се посочват трите имена по паспорт на избирателя, единният граждански номер, адресът на пребиваване в съответната държава, както и постоянният адрес на лицето в Република България;
    (9) Ръководителите по ал. 8 изпращат информация до Министерството на външните работи, съдържаща трите имена, единния граждански номер и постоянния адрес в Република България на заявителите по ал. 8, т. 2. Министерството на външните работи изпраща обобщените данни от всички държави до Главна дирекция “Гражданска регистрация и административно обслужване” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството не по-късно от 15 дни преди изборния ден, за да бъдат автоматично заличени от избирателните списъци за гласуване в Република България заявителите по ал. 8, т. 2.
    (10) Лицата, заявили, че ще гласуват в чужбина, не могат да бъдат дописвани в избирателните списъци в страната в изборния ден.
    (11) Когато броят на избирателите, заявили желанието си да гласуват по ал. 8, т. 2, е повече от 1 000 в едно населено място, се образува нова избирателна секция.

    Предложение на народния представител Янаки Стоилов:
    В чл. 44 се правят следните изменения:
    1. Алинея 8 се изменя така:
    „(8) Ръководителите на дипломатическите и консулските представителства в чужбина образуват избирателни секции на територията на дипломатическото или консулското представителство.
    2. Алинеи 9 се изменя така:
    (9) Българските граждани, които желаят да гласуват, заявяват това не по-късно от 20 дни преди изборния ден в писмена форма чрез саморъчно подписано заявление – подадено лично, чрез писмо или в електронна форма до посолството на Република България в съответната държава; в заявлението се посочват трите имена по паспорт на избирателя, единният граждански номер, адресът на пребиваване в съответната държава, както и постоянният адрес на лицето в Република България.
    3. Алинеи 10 се изменя така:
    (10) Ръководителите изпращат информация до Министерството на външните работи, съдържаща трите имена, единния граждански номер и постоянния адрес в Република България на заявилите желание да гласуват български граждани. Министерството на външните работи изпраща обобщените данни от всички държави до Главна дирекция “Гражданска регистрация и административно обслужване” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството не по-късно от 15 дни преди изборния ден, за да бъдат автоматично заличени от избирателните списъци за гласуване в Република България заявителите.
    4. Алинея 10 става ал. 11.
    5. Алинея 11 става ал. 12 и се изменя така:
    (12) Когато броят на избирателите, заявили желанието си да гласуват на територията на едно дипломатическо или консулско представителство е повече от 1 000, се образува нова избирателна секция.

    Комисията подкрепя предложението.
    Предложение на народните представители Иван Костов, Екатерина
    Михайлова, Веселин Методиев, Елиана Масева, Светослав Малинов, Нено Димов:
    1.Алинея 8 на чл.44 се изменя така:
    “(8) Ръководителите на дипломатическите и консулските представителства в страните членки на ЕС образуват избирателни секции при наличие на не по-малко от 100 избиратели, заявили лично желанието си да гласуват не по-късно от 20 дни преди изборния ден в писмена форма чрез саморъчно подписано заявление – подадено лично, чрез писмо или в електронна форма до посолството на Република България в съответната държава; в заявлението са посочват трите имена по паспорт на избирателя, единния граждански номер, адресът на пребиваване в съответната държава, както и постоянния адрес на лицето в Република България”.
    2.В алинея 9 на чл.44 “ал.8, т2” се заменя с “ал.8”.

    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на народните представители Красимир Каракачанов, Мирослав Мурджов, Бойко Ватев, Борислав Българинов и Борис Ячев:
    Чл. 44, ал.8, т.2 се изменя така:
    “Ал. 8, т.2” – да отпадне.

    Комисията подкрепя по принцип предложението.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 44, който става чл. 46:
    “Чл. 46. (1) В една избирателна секция се включват до 1 000 избиратели.
    (2) В населените места се образуват толкова секции, колкото пъти числото 1 000 се съдържа в броя на избирателите. При наличие на остатък може да се образува допълнителна секция.
    (3) При териториално обособени населени места кметът на общината може да образува секции с не по-малко от 20 избиратели.
    (4) Избирателните секции в градовете с районно деление се съобразяват с границите на района.
    (5) В лечебни и здравни заведения, почивни домове, домове за стари хора и други такива и в намиращи се извън страната плавателни съдове под българско знаме се образуват избирателни секции при наличие на не по-малко от 20 избиратели.
    (6) Избирателните секции по ал. 5 се образуват от ръководителите на заведенията и домовете и от капитаните на плавателните съдове.
    (7) Задържаните лица, спрямо които няма влязла в сила присъда, могат да гласуват в местата за задържане, когато там е възможно да се създаде избирателна секция по реда на ал. 5.
    (8) Ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на Република България образуват избирателни секции на територията на дипломатическото или консулското представителство - при наличие на не по-малко от 20 избиратели, заявили лично желанието си да гласуват.
    (9) Българските граждани, които желаят да гласуват, заявяват това не по-късно от 20 дни преди изборния ден в писмена форма чрез саморъчно подписано заявление – подадено лично, чрез писмо или в електронна форма до посолството на Република България в съответната държава; в заявлението се посочват трите имена по паспорт на избирателя, единният граждански номер, адресът на пребиваване в съответната държава, постоянният адрес на лицето в Република България и подава декларация по образец, че отговаря на условията на чл. 4, ал. 1. Избирател, който не е включен в избирателния списък, се вписва в списъка от секционната избирателна комисия след представяне на документ за самоличност и на декларация по образец, че e живял постоянно най-малко през последните 3 месеца в Република България или в друга държава-членка на Европейския съюз и не е гласувал в същите избори за Европейски парламент.
    (10) Ръководителите по ал. 8 изпращат информация до Министерството на външните работи, съдържаща трите имена, единния граждански номер и постоянния адрес в Република България на заявилите желание да гласуват български граждани. Министерството на външните работи изпраща обобщените данни от всички държави до Главна дирекция “Гражданска регистрация и административно обслужване” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството не по-късно от 15 дни преди изборния ден, за да бъдат автоматично заличени от избирателните списъци за гласуване в Република България заявителите.
    (11) Лицата, заявили, че ще гласуват извън Република България, не могат да бъдат дописвани в избирателните списъци в страната в изборния ден.
    (12) Когато броят на избирателите, заявили желанието си да гласуват на територията на едно дипломатическо или консулско представителство е повече от 1 000, се образува нова избирателна секция.
    (13) Българските граждани, живеещи в друга държава-членка на Европейския съюз, когато гласуват в дипломатическите и консулските представителства на Република България, представят декларация по образец, в която декларират, че не са гласували в същите избори за Европейски парламент в държавата членка, в която пребивават.»

    Чл. 49. (1) Регистрирането на кандидатските листи се извършва от Централната избирателна комисия в отделен регистър след представяне на следните документи:
    1. предложение от централното ръководство на партията, коалицията или от инициативния комитет;
    2. заявление от кандидатите, че са съгласни да бъдат регистриран от предложилата ги партия, коалиция или инициативен комитет.
    (2) Регистрирането на кандидатските листи се извършва не по-късно от 33 дни преди изборния ден.
    (3) Номерата на листите на политическите партии, коалиции и независимите кандидати в избирателната бюлетина се определят от Централната избирателна комисия чрез жребий между всички политически партии и коалиции, регистрирали кандидати, не по-късно от 30 дни преди изборния ден.

    Предложение на народния представител Мая Манолова:
    Член 49 да стане чл. 51 като се правят следните изменения и допълнения:
    1. 1 т. 1 и 2 се изменят така:
    “1. предложение от централното ръководство на съответната партия или от ръководството на коалицията на политически партии с трите имена, единния граждански номер и постоянния адрес на кандидатите; към предложението на политическите партии и коалициите на политически партии се прилага и списък на имената, единните граждански номера и подписите най-малко на 30 000 избиратели, подкрепящи издигането на кандидатите;
    2. заявление от кандидатите, че са съгласни да бъдат регистриран от предложилата ги партия или коалиция.”
    2. в ал.2 числото 33 се заменя с числото 35

    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение на народните представители Иван Костов, Екатерина
    Михайлова, Веселин Методиев, Елиана Масева, Светослав Малинов, Нено Димов:
    В чл.49, ал.1 се създава нова т.3 със следното съдържание:
    “т.3 Декларация от кандидатите, че нямат гражданство в страна извън Европейския съюз”.

    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение на народните представители Волен Сидеров, Павел Шопов, Борислав Ноев, Илиян Илиев, Митко Димитров, Георги Георгиев:
    В чл. 49, ал.1 се създава нова т.3 със следното съдържание:
    “т. 3 Декларация от кандидатите, че нямат гражданство в страна извън Европейския съюз”.

    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 49, който става чл. 54:
    “Чл. 54. (1) Регистрирането на кандидатските листи се извършва от Централната избирателна комисия в отделен регистър след представяне на следните документи:
    1. предложение на централното ръководство на политическата партия, коалицията на политическите партии или инициативния комитет;
    2. заявление от кандидатите, че са съгласни да бъдат регистрирани от предложилата ги партия, коалиция или инициативен комитет;
    3. декларация по образец от кандидатите, че нямат гражданство в държава извън Европейския съюз и са живели постоянно най-малко през последните 2 години в Република България или в друга държава - членка на Европейския съюз;
    4. кандидатът - гражданин на държава-членка на Европейския съюз, който не е български гражданин, декларира в писмена декларация:
    а) гражданството и адреса на пребиваване в Република България;
    б) че не се кандидатира в същите избори за Европейски парламент в друга държава - членка на Европейския съюз;
    в) избирателния район в държавата членка, на която е гражданин, в чийто избирателен списък последно е било вписано името му;
    г) номер на удостоверението за пребиваване и датата на регистрация, посочена в него;
    д) данните от личната карта или паспорт;
    5. кандидатът по т. 4 представя удостоверение от компетентните органи на държавата членка, на която е гражданин, че не е лишен от правото да бъде избиран и че на тези органи не им е известно да съществува такова лишаване от права.
    (2) Регистрирането на кандидатските листи се извършва не по-късно от 35 дни преди изборния ден.
    (3) Поредните номера на бюлетините на политическите партии, коалициите на политическите партии и независимите кандидати се определят от Централната избирателна комисия чрез жребий между всички политически партии и коалиции, регистрирали кандидати, не по-късно от 30 дни преди изборния ден.
    (4) Централната избирателна комисия изпраща извлечение от регистъра по ал. 1 за кандидати за членове на Европейския парламент от Република България, които са граждани на държава - членка на Европейския съюз, но не са български граждани, на министъра на външните работи на Република България, който уведомява по дипломатически път държавите членки на Европейския съюз.
    (5) Проверка на обстоятелствата по чл. 5, ал. 2 се извършва от Министерството на външните работи по искане на Централната избирателна комисия.”


    Чл. 53. (1) Не по-късно от 45 дни преди изборния ден централните ръководства на партиите, коалициите и инициативните комитети представят заявления за регистрация, в които посочват пълното или съкратеното наименование за отпечатване върху бюлетината.
    (2) Към заявлението на партията се прилагат:
    1. заверен препис от съдебно решение на Софийски градски съд за вписване на партията в регистъра на политическите партии;
    2. удостоверение за актуално състояние към датата на насрочване на изборите;
    3. копие от броя на "Държавен вестник", в който е обнародвано решението за регистрация на партията, или други документи според изискванията на действащото към момента на регистрацията законодателство;
    4. образец от подписите на представляващите партията лица и образец от печата на партията;
    5. банков документ за внесен депозит съгласно чл. 52, ал. 1 и 2.
    6. списък, съдържащ трите имена, единния граждански номер и саморъчен подпис на не по-малко от 30 000 избиратели, подкрепящи регистрацията;
    7. удостоверение от Сметната палата за внесени финансови отчети от датата на регистрация на политическата партия, но за не повече от последните три години.
    (3) Към заявлението на коалицията представят:
    1. документите по ал. 2, т. 1, 2, 3, 4 и 7 за всяка от участващите в нея партии;
    2. решение за образуването, подписано от представляващите партиите лица;
    3. образец от подписите на лицата, които представляват коалицията, и образец от печата на коалицията, когато има такъв.
    4. банков документ за внесен депозит съгласно чл. 52, ал. 1 и 2;
    5. списък, съдържащ трите имена, единния граждански номер и саморъчен подпис на не по-малко от 60 000 избиратели, подкрепящи регистрацията.
    (4) Когато коалицията включва в състава си друга коалиция, последната представя документите по предходната алинея. Представят се и документите по ал. 2, т. 1, 2, 3, 4 и 7 за останалите партии в коалицията, както и решение за нейното образуване.

    Предложение на народните представители Красимир Каракачанов, Мирослав Мурджов, Бойко Ватев, Борислав Българинов и Борис Ячев:
    Чл. 53, ал.2, т.6 – да отпадне.
    Чл. 53, ал.3, т.5 – да отпадне.

    Комисията не подкрепя предложението.

    Предложение на народния представител Мая Манолова:
    Член 53 да стане чл. 50 и да се измени така:
    “Чл. 50. (1) Не по-късно от 45 дни преди изборния ден централните ръководства на партиите и коалициите на политически представят заявления за регистрация, в които посочват пълното или съкратеното наименование за отпечатване върху бюлетината.
    (2) Към заявлението на партията се прилагат:
    1. заверено от съда копие от решението за регистрация на партията;
    2. удостоверение за актуално състояние на партията, издадено след определяне на датата на изборите;
    3. удостоверение от Сметната палата за внесени финансови отчети за партията за последните три години;
    4. образец от подписа на представляващия партията;
    5. образец от печата на партията;
    6. банков документ за внесен депозит съгласно чл. 49, ал. 2, т. 1;
    7. списък, съдържащ трите имена, единния граждански номер и саморъчен подпис на не по-малко от 30 000 избиратели, подкрепящи регистрацията.
    (3) Към заявлението на коалициите на политически партии представят:
    1. решение за създаване на коалицията, подписано от представляващите партиите, които участват в коалицията;
    2. документите по ал. 2 за всяка една от партиите, участващи в коалицията;
    3. образец от подписа на представляващия коалицията;
    4. образец от печата на коалицията, ако има такъв;
    5. банков документ за внесен депозит съгласно чл. 49, ал. 2, т. 2;
    6. списък, съдържащ трите имена, единния граждански номер и саморъчен подпис на не по-малко от 30 000 избиратели, подкрепящи регистрацията.”

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение на народните представители Иглика Иванова, Георги Анастасов и Николай Камов:
    Чл. 53, ал. 2, т. 6 отпада.
    Ал. 3, т. 5 отпада.

    Комисията не подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 53:
    «Чл. 53. (1) Не по-късно от 45 дни преди изборния ден централните ръководства на партиите и коалициите на политическите партии представят заявления за регистрация, в които посочват пълното или съкратеното наименование за отпечатване върху бюлетината.
    (2) Към заявлението на партията се прилагат:
    1. заверено от съда копие от решението за регистрация на партията;
    2. удостоверение за актуално състояние на партията, издадено след определяне на датата на изборите;
    3. удостоверение от Сметната палата за внесени финансови отчети за партията за последните три години;
    4. образец от подписа на представляващия партията;
    5. образец от печата на партията;
    6. банков документ за внесен депозит съгласно чл. 52, ал. 2, т. 1;
    7. списък, съдържащ трите имена, единния граждански номер и саморъчен подпис на не по-малко от 15 000 избиратели, подкрепящи регистрацията.
    (3) Към заявлението на коалицията на политическите партии се представят:
    1. решение за създаване на коалицията, подписано от представляващите партиите, които участват в коалицията;
    2. документите по ал. 2 за всяка една от партиите, участващи в коалицията;
    3. образец от подписа на представляващия коалицията;
    4. образец от печата на коалицията, ако има такъв;
    5. банков документ за внесен депозит съгласно чл. 52, ал. 2, т. 2;
    6. списък, съдържащ трите имена, единния граждански номер и саморъчен подпис на не по-малко от 20 000 избиратели, подкрепящи регистрацията.»


    Чл. 105. Преди отваряне на избирателната кутия в протокола се вписват:
    1. данните за избирателната секция, включително имената на членовете на комисията и на присъствалите други лица;
    2. часът на откриване на изборния ден и на приключване на гласуването;
    3. общият брой на избирателите според части I и II от избирателния списък;
    4. броят на избирателите в допълнителния избирателен списък;
    5. броят на гласувалите избиратели според положените в избирателните списъци подписи;
    6. броят на удостоверенията за гласуване на друго място и на декларациите по чл. 39, ал. 9.

    Предложение на народния представител Мая Манолова:
    В чл. 105 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В т. 6 думите “чл. 39, ал. 9” се заменят с “чл. 39, ал. 10”.
    2. Създава т. 7:
    “7. броят на декларациите по чл. 84а, ал. 2.”

    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 105, който става чл. 104:

    Предложение за нова редакция.
    “Чл. 104. Преди отваряне на избирателната кутия в протокола се вписват:
    1. данните за избирателната секция, включително имената на членовете на комисията и на присъствалите други лица;
    2. часът на откриване на изборния ден и на приключване на гласуването;
    3. общият брой на избирателите според части I и II от избирателния списък;
    4. броят на избирателите в допълнителния избирателен списък;
    5. броят на гласувалите избиратели според положените в избирателните списъци подписи;
    6. броят на удостоверенията за гласуване на друго място и на декларациите по чл. 39, ал. 10;
    7. броят на декларациите по чл. 31, ал. 6, чл. 46, ал. 9 и 13 и чл. 96, ал. 3”


    Предложение за нови т. 1 и 2 в Допълнителната разпоредба:
    1. “Живял постоянно най-малко през последните три месеца в Република България или в друга държава – членка на Европейския съюз” е български граждани, който има постоянен и настоящ адрес на територията на Република България или друга държава – членка на Европейския съюз най-малко 60 дни от последните три месеца към датата на произвеждане на изборите. За живеене в страната се приема и престоят извън Република България за времето, в което български гражданин е изпратен там от българската държава.”;
    2. “Живял постоянно най-малко през последните две години в Република България или в друга държава – членка на Европейския съюз” е български граждани, който има постоянен и настоящ адрес на територията на Република България или друга държава – членка на Европейския съюз най-малко 1 година и четири месеца към датата на произвеждане на изборите. За живеене в страната се приема и престоят извън Република България за времето, в което български гражданин е изпратен там от българската държава.”;





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА:
    (Я.Стоилов)

    Форма за търсене
    Ключова дума