Комисия по правни въпроси
21/02/2007
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
__________________________________________________________________________
№ 753-0315/26.2.07
ДОКЛАД
на Комисията по правни въпроси
ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за борба с трафика на хора, № 702-02-7, внесен на 12.02.2007 г. от Министерския съвет.
На заседание, проведено на 21 февруари 2007 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за борба с трафика на хора, внесен от Министерския съвет.
На заседанието присъстваха от Министерството на правосъдието – Маргарит Ганев, заместник – министър и Надежда Тодорова.
Законопроектът беше представен от г-н Маргарит Ганев.
Конвенцията на Съвета на Европа за борба с трафика на хора е подписана от Република България на 22 ноември 2006 г. и е в изпълнение на ангажиментите на страната в областта на европейската интеграция. Тя има за цел предотвратяването и борбата с трафика на хора, закрилата на човешките права на жертвите на трафик и подпомагането на свидетелите, както и задълбочаването на сътрудничеството в тази област.
Конвенцията се прилага по отношение на всички форми на трафик на хора без значение дали той се осъществява на територията само на една държава или на няколко държави, както и без значение от пола или възрастта на жертвите и формите на експлоатация – сексуална, принудителен труд и други. Наред с предвидените в Конвенцията мерки, които са насочени към предотвратяване на трафика на хора, закрила и съдействие за спазване на правата на жертвите на трафик и подпомагане на свидетелите на тези престъпления, в нея се съдържа и задължение на държавите – страни по нея да инкриминират престъпленията, свързани с трафик на хора, както и да гарантират спазването на поставените изисквания към националното производство по тях.
Мерките, които Конвенцията предписва в областта на борбата с трафика на хора, са въведени в българското законодателство с измененията на Наказателния кодекс през 2002 г. чрез формулирането на самостоятелни състави на престъплението трафик на хора (чл.159а-159в), както и с приемането на Закона за борба с трафика на хора през 2003 г.
В хода на обсъждането на закона за ратификация народният представител Янаки Стоилов обърна внимание, че Конвенцията допуска държавите – страни по нея да направят резерва само във връзка с подсъдността за престъпления, свързани с трафика на хора, които са извършени от или срещу техни граждани, в случая български граждани. Предвид на това той постави на вносителя въпроса налага ли се Република България да направи резерва по този текст на Конвенцията. От името на вносителя г-жа Надежда Тодорова отговори, че българското наказателно законодателство има необходимите механизми за реакция, поради което не се налага при депозиране на документа за ратификация на Конвенцията Република България да прави резерва по чл.31, ал.2 от нея.
На поставения от народния представител Янаки Стоилов въпрос дали ратификацията на Конвенцията на Съвета на Европа за борба с трафика на хора налага промени в действащото законодателство във връзка с трафика на хора, заместник-министър Маргарит Ганев отговори, че изискванията на Конвенцията са въведени в тяхната цялост и не се налага последващо ратификацията съобразяване на българското законодателство с нея.
След проведеното гласуване Комисията по правни въпроси единодушно подкрепи законопроект за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за борба с трафика на хора, № 702-02-7, внесен на 12.02.2007 г. от Министерския съвет и предлага на народните представители да го приемат.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА:
/Янаки Стоилов/