Комисия по правни въпроси
31/05/2007
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
________________________________________________________________
№ 753-03-35/4.06.07
Д О К Л А Д
на Комисията по правни въпроси
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за местните избори, № 502-01-13, внесен от Министерски съвет.
На редовно заседание, проведено на 31.05.2007 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за местните избори, № 502-01-13, внесен от Министерския съвет.
На заседанието присъстваха г-жа Сабрие Сапунджиева, заместник министър на правосъдието и г-н Димитър Димитров, заместник министър на труда и социалната политика. От името на вносителя г-жа Сабрие Сапунджиева представи законопроекта.
Целта на законопроекта е да уреди обществените отношения, свързани с предпоставките и реда за упражняване на активното и пасивното избирателно право на местни избори, както от български граждани, така и от граждани на Европейския съюз, установили се да живеят в Република България. По този начин на законово ниво се доразвива конституционната уредба на тези въпроси и се изпълнява задължението на Република България да транспонира разпоредбите на Директива на Съвета 94/80/ЕО от 19 декември 1994 г.
Със законопроекта се внасят необходимите изменения и допълнения в действащия Закон за местните избори, с които се урежда на законово ниво разпоредбата на чл. 42, ал.3 от Конституцията на Република България. С новия чл. 3а се уреждат предпоставките, при наличието на които постоянно и продължително пребиваващите на територията на съответната община граждани на другите държави - членки на ЕС могат да упражняват избирателното си право у нас. Включването на тази категория граждани в избирателните списъци на съответната община съгласно разпоредбите на Директива на Съвета 94/80/ЕО от 19 декември 1994 г. се извършва въз основа на предварително подадено от гражданина на Европейския съюз заявление до общинската администрация. С новия чл. 4а се уреждат предпоставките, при които гражданите на държава - членка на Европейския съюз, различна от Република България могат да се кандидатират за общински съветници. Избирателните списъци се съставят от общинските администрации по населените места, в които се води регистър на населението. Нововъведение е, че списъкът на гласоподавателите се състои от две части: част “А” включва имащите право на глас български граждани, а част “Б” - имащите право на глас постоянно и продължително пребиваващи у нас граждани на Европейския съюз. Предвиден е механизъм за проверка на верността на декларираните факти и обстоятелства от гражданите на Европейския съюз, които имат право да гласуват и да се кандидатират за общински съветници.
Г-жа Сапунджиева посочи, че в процеса на разработване на законопроекта е извършено сравнително-правно изследване на аналогични закони на държавите – членове на Европейския съюз, относно възможността гражданите на държава-член, пребиваващи трайно на територията на друга държава-член, да бъдат избирани за кметове. Изследването показва, че всички държави са се възползвали от изключението, което чл. 5, ал. 3 от Директивата на Съвета 94/80/ЕО от 19 декември 1994 г. предоставя. Според него функциите на ръководител на колективния орган на изпълнителната власт на основна единица на местно управление могат да се запазят за собствените й граждани. На основание на тази констатация и на чл. 5, ал. 3 от Директивата на Съвета 94/80/ЕО от19 декември 1994 г. в законопроекта се предлага за кметове да се издигат само български граждани.
В последвалите разисквания участие взеха народните представители Мая Манолова, Елеонора Николова, Елиана Масева, Надка Балева, Четин Казак, Ремзи Осман и заместник министър Димитър Димитров. Като цяло те подкрепиха предложения законопроект като подчертаха необходимостта от бързото му приемане, с оглед изпълнение на ангажиментите, които е поела Република България в процеса на евроинтеграция.
От друга страна бе посочено, че приемането на законопроекта не отменя необходимостта от скорошна по-широка законова промяна, която да отрази практиката, свързана с провеждането на местни избори. Подчертано бе, че подходящо законово разрешение следва да получат такива въпроси като проблемите с постоянния и настоящ адрес на гласоподавателите; изготвянето на актуализирани избирателни списъци; възможността за пряк избор на кметове на райони; изборът на вида избирателна бюлетина, както и определяне на възможността граждани на държави членки на Европейския съюз да могат да се кандидатират за общински съветници в органите за местно самоуправление.
След проведената дискусия и гласуване Комисията по правни въпроси единодушно реши да предложи на народните представители да приемат на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за местните избори, № 502-01-13, внесен от Министерски съвет.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
/Я.Стоилов/