Комисия по правни въпроси
10/07/2007
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
К О М И С И Я П О П Р А В Н И В Ъ П Р О С И
№753-03-46/10.7.07
Д О К Л А Д
на
Комисията по правни въпроси
ОТНОСНО: Общ проект на приетите на първо четене Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за местните избори, № 554-01-52/15.09.05 г., внесен от Иван Костов и група народни представители; № 754-01-69/25.04.07 г., внесен от Иван Сотиров и № 754-01-90/29.06.07 г., внесен от Мая Манолова и група народни представители.
ОБЩ ПРОЕКТ
Закон
за изменение и допълнение
на Закона за местните избори
(обн. ДВ, бр. 66 от 1995г., попр., бр. 68 от 1995г., изм., бр. 85 от 1995г., бр. 33 от 1996 г., бр. 22 от 1997г., бр. 11 и 59 от 1998 г., бр. 69 и 85 от 1999г., бр. 29 от 2000 г., бр. 24 от 2001 г., бр. 45 от 2002 г., бр. 69 и 93 от 2003 г., бр. 28 от 2005 г., бр. 17, бр. 24, 30, 69 и 95 от 2006 г., бр. 49 от 2007 г.)
§ 1. Член 1 се изменя така:
“Чл. 1. Този закон определя условията и реда за избиране на общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства.”
§ 2. Член 3 се изменя така:
“Чл. 3. (1) Право да избират общински съветници и кметове имат българските граждани, които са навършили 18 години към изборния ден включително, живели са най-малко през последните десет месеца в съответното населено място и не са поставени под запрещение, нито изтърпяват наказание лишаване от свобода.
(2) Наборните военнослужещи във Въоръжените сили имат право да гласуват само в населеното място, където са живели, съгласно ал. 1, ако по време на изборите се намират там.
(3) Гражданите, намиращи се в лечебни и здравни заведения, почивни домове, домове за стари хора и други социални заведения, имат право да гласуват там, ако местонахождението на съответното заведение съвпада с населеното място, където са живели съгласно ал. 1.
(4) Избирателите, които са ученици и студенти, се освобождават от учебни занятия един ден преди, по време на изборния ден и един ден след него.”
§ 3. Член 3а се изменя така:
“Чл. 3а. Всеки гражданин на държава - членка на Европейския съюз, който не е български гражданин, има право да избира общински съветници и кметове, ако е навършил 18 години към изборния ден включително, не е поставен под запрещение, нито изтърпява наказание лишаване от свобода, има статут на продължително или постоянно пребиваващ в Република България, живял е най-малко през последните десет месеца в съответното населено място, не е лишен от правото да избира в държавата членка, на която е гражданин и предварително с писмена декларация е заявил желанието си да упражни правото си на глас в съответното населено място.”
§ 4. Член 4 се изменя така:
“Чл. 4. Право да бъдат избирани за общински съветници и кметове имат българските граждани, които нямат друго гражданство в държава извън Европейския съюз, навършили са 18 години към изборния ден, живели са най-малко през последните десет месеца в съответната община, не са поставени под запрещение, не изтърпяват наказание лишаване от свобода, включително и в случаите, когато изпълнението на наказанието е отложено, или не изтърпяват наказание пробация.”
§ 5. Член 4а се изменя така:
“Чл. 4а. Право да бъде избран за общински съветник има и всеки гражданин на държава - членка на Европейския съюз, който не е български гражданин, няма гражданство в държава извън Европейския съюз, навършил е 18 години към изборния ден, не е поставен под запрещение, не изтърпява наказание лишаване от свобода, включително и в случаите, когато изпълнението на наказанието е отложено, или не изтърпява наказание пробация, не е лишен от правото да бъде избиран в държавата членка, на която е гражданин, има статут на продължително или постоянно пребиваващ в Република България, живял е най-малко през последните десет месеца в съответната община, и с писмена декларация е заявил желанието си да бъде избран.”
§ 6. В чл. 5 след думата “общината” се добавя “един глас за кмет на района”.
§ 7. В чл. 6, ал. 1 накрая се добавя “чрез преференциално гласуване”.
§ 8. В чл. 7, ал. 2 думите “45 дни” се заменят с “55 дни”.
§ 9. В чл. 9 се създава ал. 3:
“(3) Документите по този закон, които са издадени на чужд език, се представят заедно с легализиран превод на български език.”
§ 10. Член 10 се изменя така:
“Чл. 10. (1) Избирателните списъци се съставят от общинските администрации по населените места, в които се води регистър на населението, и се подписват от кмета на общината, съответно от кмета на кметството или от кметския наместник, и от секретаря на общината. В градовете с районно деление избирателните списъци се подписват от кмета и секретаря на района.
(2) Всеки избирател се вписва само в един избирателен списък.”
§ 11. Член 11 се изменя така:
“Чл. 11. (1) Избирателният списък се състои от две части: I и II. Част I на избирателния списък се съставя по постоянния адрес на гражданите на Република България, а част II - по заявените от гражданите на държавите - членки на Европейския съюз, адреси на територията на съответното населено място.
(2) В част I на списъка се вписват по азбучен ред имената на избирателя, гражданин на Република България, единният граждански номер, постоянният адрес или настоящият адрес, когато избирателят е направил искане по чл. 15, ал. 2 , видът и номерът на документа за самоличност и се обособява графа “Забележки”.
(3) В част I на списъка се включват всички български граждани, които отговарят на условията на чл. 3, ал. 1.
(4) Когато в предходните 6 месеца до изборния ден бъде променено наименованието на населеното място, улицата, жилищния комплекс или номерацията на жилищната сграда, общината изготвя списък на промените, които се представят на секционните избирателни комисии.
(5) В част II на списъка въз основа на подадените по чл. 12 декларации се вписват по азбучен ред имената на избирателя, данните за гражданството му на държава - членка на Европейския съюз, номерът на личната карта или паспорта, данните от удостоверението за пребиваване, адресът на пребиваване на територията на съответното населено място и се обособява графа "Забележки".
(6) Органите по чл. 10, ал. 1 извършват проверка на заявените от гражданите на държавите - членки на Европейския съюз адреси на пребиваване чрез Министерството на вътрешните работи.
(7) Проверка на обстоятелствата по чл. 3а се извършва от Министерството на външните работи по искане на органите по чл. 10, ал. 1.
(8) Органите по чл. 10, ал. 1 изпращат незабавно в Централната избирателна комисия копие от част II на избирателните списъци.
(9) Избирателните списъци се съставят поотделно за всяка избирателна секция. Част I се отпечатва въз основа на Национална база данни “Население” от Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Част II се съставя въз основа на подадените по чл. 12 декларации от гражданите на държавите - членки на Европейския съюз и се отпечатва от Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Данните за автоматизираното отпечатване на избирателните списъци част ІІ се предават от кмета на общината в срок до 35 дни преди изборния ден.”
§ 12. Член 12 се изменя така:
“Чл. 12. Гражданин на държава - членка на Европейския съюз, който отговаря на условията на чл. 3а и желае да бъде вписан в избирателен списък, представя писмена декларация по образец в общинската администрация по адреса на пребиваване на територията на съответното населено място в срок до 40 дни преди изборния ден, в която декларира:
1. притежаваното от него гражданство;
2. адрес на пребиваване през последните десет месеца преди изборния ден на територията на съответната община или кметство;
3. данните от удостоверението за пребиваване;
4. данните от личната карта или паспорта.”
§ 13. Член 13 се изменя така:
“Чл. 13. (1) От избирателните списъци се заличават имената на гражданите, които до изборния ден са загубили правото си да избират или са починали.
(2) Заличават се също имената на гражданите, които имат настоящ адрес през последните десет месеца преди датата на произвеждане на изборите извън Република България.
(3) Главна дирекция "Изтърпяване на наказанията" към Министерството на правосъдието предоставя на Главна дирекция "Гражданска администрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството данни за лицата, изтърпяващи наказание лишаване от свобода, за автоматизирано заличаване на имената им от избирателните списъци. Информацията се предоставя съответно 55 и 15 дни преди изборния ден.
(4) В избирателните списъци се дописват имената на гражданите, които имат право да гласуват в съответната секция, но са пропуснати.
(5) Дописването по ал. 4 се извършва от органите по чл. 10, ал. 1 до предаването на списъците на секционните избирателни комисии по писмено искане на избирателя или в изборния ден - от секционната избирателна комисия по искане на избирателя, след представяне на документ за самоличност и на удостоверение за пребиваване-за гражданите на държавите - членки на Европейския съюз, подали декларация по чл. 12.
(6) Лицата, които са изтърпели наказание лишаване от свобода или не са вече под запрещение, или е отпаднало основанието, поради което са били лишени от правото да избират в държава - членка на Европейския съюз, се вписват в избирателните списъци след представяне на съответен документ в общината или района, или кметството.
(7) Отказът за заличаване, вписване или дописване се съобщава на заявителя незабавно и може да се обжалва пред районния съд в двудневен срок от съобщението. Съдът разглежда жалбата в открито заседание в двудневен срок от постъпването й с призоваване на жалбоподателя и на органите по чл. 10, ал. 1 и постановява решение, което се обявява незабавно и е окончателно.
(8) Отказът на секционната избирателна комисия да извърши дописване по ал. 5 може да се обжалва пред общинската избирателна комисия, която се произнася по жалбата незабавно.”
§ 14. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 накрая се добавя “при условие че избирателят има настоящ адрес през последните десет месеца преди изборния ден в съответното населено място.”
2. В ал. 3 изречение второ се изменя така: “Органът по чл. 10, ал. 1 по настоящ адрес предава информация за подадените искания по ал. 2 на Главна дирекция “Гражданска регистрация и административно обслужване” в Министерството на регионалното развитие и благоустройството не по-късно от 12 дни преди изборния ден за автоматизирано включване на избирателя в избирателния списък по настоящ адрес и заличаването му от избирателния списък по постоянен адрес.”
§ 15. Член 16 се изменя така:
“Чл. 16. (1) Част I на избирателните списъци се обявява от органите по чл. 10, ал. 1 не по-късно от 40 дни преди изборния ден на видно място в района на съответната избирателна секция. В нея не се отбелязват единните граждански номера и номерата на документите за самоличност на избирателите.
(2) Част II на избирателните списъци се обявява по реда на ал. 1 в срок 25 дни преди изборния ден.”
§ 16. В чл. 17, ал. 1 се създава изречение второ: “Гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз, който е вписан в избирателен списък, може да бъде заличен по негово писмено заявление до кмета на общината.”.
§ 17. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
“(2) Заличаването от избирателните списъци става преди отпечатването им автоматизирано, а след отпечатването им - с хоризонтална черта така, че заличеното име да се чете.”
§ 18. В чл. 21, ал. 3 след думата “община” се добавя “район”, а след думата “общината” се добавя “района”.
§ 19. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1, изречение първо накрая се добавя “не по-късно от 55 дни преди изборния ден и утвърждава тяхната номерация и адрес.”
2. Създава се нова ал. 2:
“(2) В срок не по-късно от 53 дни преди изборния ден кметовете на общини изпращат в общинската избирателна комисия и в Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството списък с адресите на избирателните секции.”
3. Досегашната ал. 2 стават ал. 3.
4. Досегашната ал. 3 стават ал. 4 и в нея думите “определя номерата” се заменят с “формира единните номера”.
§ 20. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 думите “с постоянен адрес в общината” се заменят с “които са живели през последните десет месеца преди изборния ден в съответното населено място”, а думата “която” се заменя с “което”.
2. В ал. 4 думите “40 дни” се заменят с “55 дни”.
§ 21. В чл. 24 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 думите “55 дни” се заменят с “60 дни”.
2. В ал. 3 думите “от 21” се заменят с “от 25”.
3. Алинея 6 се изменя така:
“(6) Представителите на една партия или коалиция не могат да имат мнозинство в Централната избирателна комисия. Председателят и секретарят са от различни политически партии и коалиции.”
4. В ал. 7 думите “във Върховния касационен съд” и думите “Върховната касационна или” се заличават.
5. Алинея 10 се изменя така:
“(10) За периода от назначаването си до 45 дни след датата на изборите членовете на Централната избирателна комисия получават месечно възнаграждение.”
6. Създават се ал. 11 и 12:
“(11) За периода от 45 дни след датата на изборите до следващите местни избори членовете на Централната избирателна комисия получават възнаграждения за заседания и дежурства.
(12) За периода от 7 дни след датата на изборите до следващите местни избори членовете на общинската избирателна комисия получават възнаграждения за заседания и дежурства по ред, определен от Централната избирателна комисия.”
§ 22. В чл. 25 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) създава се нова т. 2:
“2. освобождава членовете на общинските избирателни комисии в случаите на нарушения на закона и на решенията на Централната избирателна комисия;”;
б) досегашната т. 2 става т. 3 и в нея накрая се поставя точка и запетая и се добавя: “при установяване на нарушения се произнася с решение;”;
в) създава се нова т. 4:
“4. издава методически указания за работата на общинските и секционните избирателни комисии по прилагането на този закон и провежда обучение на членовете на общинските избирателни комисии;”;
г) досегашните т. 3, 4 и 5 стават съответно т. 5, 6 и 7;
д) досегашната т. 6 става т. 8 и в нея накрая се добавя: “съдържащ и технически носител, не по-късно от 40 дни след изборния ден;”;
е) създава се нова т. 9:
“9. предоставя на участниците в изборите на технически носител резултатите от гласуването по избирателни секции за цялата страна и ги публикува в интернет;”;
и) досегашните т. 7, 8 и 9 стават съответно т. 10, 11 и 12;
к) създава се нова т. 13:
“13. организира и провежда чрез средствата за масова информация разяснителна кампания относно правата и задълженията на гражданите в подготовката и произвеждането на изборите;”;
л) създава се нова т. 14:
“14. организира и провежда чрез средствата за масова информация или по друг подходящ начин разяснителна кампания относно условията, при които гражданите на другите държави - членки на Европейския съюз могат да избират общински съветници и кметове и да бъдат избирани за общински съветници;”;
м) създава се нова т. 15:
“15. поддържа страница в интернет, в която публикува решения, методически указания, предварителни и окончателни резултати от изборите и други документи и данни;”;
н) създава се нова т. 16:
“16. утвърждава техническите образци на изборните бюлетини и определя съвместно с Министерския съвет реда и условията за отпечатване на бюлетините не по-късно от 33 дни преди изборния ден;”;
о) досегашната т. 10 става т. 17 и се изменя така:
“17. възлага чрез конкурс компютърната обработка на данните от гласуването и издаването на бюлетин с резултатите от изборите; конкурсът се провежда при условията и в сроковете, определени с решение на Централната избирателна комисия;”;
п) създават се нови т. 18, 19, 20, 21, 22, 23 и 24:
“18. определя с решение условията и реда за осъществяване на предизборната кампания в националните и местните средства за масова информация;
19. контролира провеждането на предизборната кампания в националните средства за масова информация;
20. определя реда за проверка за двойно гласуване и възлага извършването й на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството;
21. предоставя резултатите от проверката по т. 20 на заинтересованите лица и при констатиране на двойно гласуване сезира прокуратурата;
22. определя реда за проверка на подписките за участие на независими кандидати и възлага извършването й на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството;
23. определя условията и реда за извършване на социологически проучвания в изборния ден не по-късно от 20 дни преди изборния ден;
24. предава в Държавния архивен фонд по един екземпляр от протоколите на секционните и общинските избирателни комисии;”;
р) досегашната т. 11 става т. 25;
с) досегашната т. 12 се отменя.
2. Създава се нова т. 2:
“(2) Решенията на Централната избирателна комисия се съобщават чрез публикуване в бюлетин на Българската телеграфна агенция и в интернет страницата на комисията.”
3. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно 3 и 4.
§ 23. В чл. 26 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1, изречение първо след думата “общината” се добавя “направено не по-късно от 50 дни преди изборния ден”.
2. В ал. 2:
а) в изречение първо думите “по същия ред” се заменят с “най-късно 47 дни преди изборния ден”;
б) в изречение трето думите “40 дни” се заменят с “45 дни”.
3. Създава се нова ал. 4:
“(4) При определяне състава на общинските избирателни комисии се запазва основното съотношение между парламентарните групи на политическите партии и коалиции в Народното събрание.”
4. Създава се ал. 5:
“(5) Представителите на една партия или коалиция не могат да имат мнозинство в общинската избирателна комисия. Председателят и секретарят са от различни партии и коалиции.
5. Досегашната ал. 4 става ал. 6.
§ 24. В чл. 27, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 4 накрая се добавя: “при установяване на нарушения се произнася с решение;”.
2. Създава се нова т. 6:
“6. следи за осигуряване на условия за гласуване на лица с физически или зрителни увреждания;”.
3. Досегашните т. 6 , 7, 8, 9 и 10 стават съответно т. 7, 8, 9, 10 и 11.
4. Досегашната т. 11 става т. 12 и в нея след думата “общини” се добавя “райони”.
5. Досегашната т. 12 става т. 13 и се изменя така:
“13. анулира регистрацията, съответно обявява избора за недействителен, когато се установи че кандидатът не отговаря на условията на чл. 4 или чл. 4а”.
6. Досегашната т. 13 става т. 14.
7. Досегашната т. 14 става т. 15 и в нея след думата “общини” се добавя “райони”.
8. Досегашната т. 15 става т. 16 и се изменя така:
“16. обявява края на изборния ден след приключване на гласуването в избирателните секции на територията на общината не по-късно от 20,00 ч.;”.
9. Досегашните т. 16 и 17 стават съответно т. 17 и 18.
10. Досегашната т. 18 става т. 19 и в нея след думата “общината” се добавя “района”.
§ 25. В чл. 29 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея думите “35 дни” се заменят с “25 дни”.
2. Създава се ал. 2:
“(2) При определяне състава и ръководствата на секционните избирателни комисии в рамките на избирателния район се запазва основното съотношение между парламентарните групи на политическите партии и коалиции в Народното събрание.”
3. Създава се ал. 3:
“(3) Представителите на една партия или коалиция не могат да имат мнозинство в секционната избирателна комисия. Председателят и секретарят са от различни партии и коалиции.”
§ 26. В чл. 30, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 2 след думата “физически” се добавя “или зрителни”.
2. В т. 4 след думата “гласовете” се добавя “на партиите, коалициите и независимите кандидати за общински съветници и кметове и предпочитанията (преференциите) за кандидатите за общински съветници на партиите и коалициите”.
§ 27. В чл. 31, ал. 1 думите “и независимите кандидати” се заличават.
§ 28. В чл. 32 т. 3 се изменя така:
“3. военнослужещи във Въоръжените сили, служители на Министерството на вътрешните работи и на Министерството на отбраната, както и съдии в административен съд.”
§ 29. В чл. 33 ал. 2 се изменя така:
“(2) Възнагражденията на членовете на общинските и секционните избирателни комисии не се облагат с данъци по Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Осигурителните вноски по Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване са за сметка на републиканския бюджет.”
§ 30. В чл. 35 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3:
а) създава се нова т. 3:
“3. за кмет на район-500 избиратели от района;”;
б) досегашната т. 3 става т. 4.
2. В ал. 5:
а) след думата “избирателя” се добавя “български гражданин”;
б) създава се изречение второ: “Когато кандидатурата е подкрепена от гражданин на друга държава-членка на Европейския съюз, списъкът по ал. 3 трябва да съдържа имената, номера на личната карта или паспорта, данните от удостоверението за пребиваване, адреса на пребиваване в съответната община или кметство и подпис.”
3. Създава се ал. 6:
“(6) Списъците по ал. 3 се представят на общинската избирателна комисия не по-късно от 40 дни преди изборния ден. Общинската избирателна комисия незабавно предава списъците на съответното териториално звено на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството за извършване на проверка.”
§ 31. В чл. 39 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите “т. 3” се заменят с “т. 5”, а след думата “общини” се добавя “за кметове на райони”.
2. В ал. 3 след думата “съветници” се добавя “за кмет на район”.
§ 32. В чл. 40, ал. 1 думите “40 дни” се заменят с “45 дни”.
§ 33. В чл. 41 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите “35 дни” се заменят с “40 дни”.
2. В ал. 2 думите “т. 3” се заменят с “т. 5”.
§ 34. В чл. 42 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 3 думите “освен българско и гражданство на Европейския съюз” се заменят с “в държава извън Европейския съюз”;
б) точка 5 се изменя така:
“5. кандидатът за общински съветник-гражданин на държава-членка на Европейския съюз, който не е български гражданин, представя и писмена декларация, в която декларира:
а) гражданство и адрес на пребиваване през последните десет месеца преди изборния ден на територията на съответната община;
б) данните от удостоверението за пребиваване;
в) данните от личната карта или паспорта;
в) създава се т. 6:
“6. кандидатът по т. 5 представя удостоверение от компетентните органи на държавата членка, на която е гражданин, че не е лишен от правото да бъде избиран и че на тези органи не им е известно да съществува такова лишаване от права.”
2. Създава се нова ал. 4 и ал. 5 и 6:
“(4) Общинската избирателна комисия извършва проверка на заявения от кандидата, гражданин на държава - членка на Европейския съюз адрес на пребиваване чрез Министерството на вътрешните работи.
(5) Проверка на обстоятелствата по чл. 4а се извършва от Министерството на външните работи по искане на избирателната комисия.
(6) Избирателната комисия изпраща незабавно на Централната избирателна комисия извлечение от регистъра по ал. 1 за кандидати за общински съветници, които са граждани на държава - членка на Европейския съюз, но не са български граждани.”
§ 35. Създава се чл. 43а:
“Чл. 43а. (1) Наименованието или абревиатурата на коалиция не може да повтаря наименованието или абревиатурата на партия, регистрирана преди 1 януари 2005 г. по Закона за политическите партии , включително чрез прибавяне към тях на думи, букви, цифри или други знаци.
(2) Забраната по ал. 1 не се прилага, когато наименованието или абревиатурата на коалицията повтаря наименованието или абревиатурата на някоя от участващите в състава й партии.”
§ 36. В чл. 50 се създават ал. 6 и 7:
“(6) Министърът на отбраната съвместно с Централната избирателна комисия определя реда, по който наборните военнослужещи се запознават с програмите на партиите, коалициите и кандидатите. Не се допуска провеждането на предизборна агитация във военните поделения.
(7) Командирите на поделения осигуряват на наборните военнослужещи свободен достъп до печата, радиото и телевизията и интернет в свободното време и достъп до други прояви на предизборната кампания в населеното място.”
§ 37. В чл. 54 накрая се добавя: “от Централната избирателна комисия не по-късно от 31 дни преди изборния ден.”.
§ 38. В чл. 55 накрая се добавя: “и се одобряват от Централната избирателна комисия не по-късно от 31 дни преди изборния ден.”.
§ 39. Създава се чл. 56а:
“Чл. 56а. Ръководствата на Българската национална телевизия и Българското национално радио, както и частните радио- и телевизионни станции и кабелните телевизии са длъжни да спазват принципите за равенство и обективност при отразяване на проявите на кандидатите, партиите, коалициите и инициативните комитети в информационните си емисии.”
§ 40. Създава се чл. 56б:
“Чл. 56б. В предизборната кампания по Българската национална телевизия и Българското национално радио се забранява използването на елементи от търговска реклама, както и участие на кандидати и представители на партии, коалиции и инициативни комитети в излъчваните търговски реклами.”
§ 41. В чл. 57 се правят следните допълнения:
1. В ал. 1 накрая се добавя: “от общинските избирателни комисии не по-късно от 31 дни преди изборния ден.”.
2. В ал. 2 накрая се добавя: “и се одобряват от общинската избирателна комисия не по-късно от 31 дни преди изборния ден.”.
§ 42. В чл. 58 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата “съвет” се добавя “не по-късно от 40 дни преди изборния ден”.
2. Създава се нова ал. 2:
“(2) Заплащането се извършва преди излъчване на предаването.”
3. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 3 и 4.
§ 43. В чл. 59 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
“(1) Печатните издания и частните радио- и телевизионни станции и кабелните телевизии предоставят едни и същи условия и цени за платени публикации и предавания на всички регистрирани за участие в изборите политически партии, коалиции и инициативни комитети. Тарифите за тези услуги се обявяват най-късно 40 дни преди датата на изборите.”.
2. Създава се нова ал. 2:
“(2) Всяка публикация или предаване по ал. 1 се извършва при условията на предварително заплащане.”
3. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 3 и 4.
§ 44. Създава се чл. 61а:
“Чл. 61а. Когато е излъчено предаване, накърняващо правата и доброто име на кандидат, той има право на отговор при условията на чл. 18 от Закона за радиото и телевизията . Искането до съответния радио- или телевизионен оператор може да се направи в срок до 24 часа след излъчване на предаването.”
§ 45. В чл. 65 се създават ал. 6 и 7:
“(6) Кметът на общината, района или кметството или кметският наместник по решение на общинската избирателна комисия и при необходимост със съдействие на органите на Министерството на вътрешните работи премахва или изземва агитационните материали, поставени в нарушение на този закон. Премахването на такива материали в изборния ден може да става и по решение на секционните избирателни комисии.
(7) Партиите, коалициите и инициативните комитети в срок три дни след датата на произвеждане на изборите премахват поставените от тях материали по ал. 1.”
§ 46. Създава се чл. 65а:
“Чл. 65а. (1) Забранява се поставянето на агитационни материали на партии, коалиции и инициативни комитети в изборните помещения, както и на разстояние по-малко от 50 метра от входа на сградата, в която е изборното помещение, през последните 24 часа преди началото на изборния ден и до края на гласуването.
(2) Когато секционната избирателна комисия установи наличие на материали по ал. 1, тя незабавно ги отстранява - при необходимост със съдействието на кмета или кметския наместник и на органите на Министерството на вътрешните работи.”
§ 47. Член 68 се изменя така:
“Чл. 68. (1) Предизборната кампания се финансира със средства на партиите, коалициите и инициативните комитети, както и чрез дарения от физически и юридически лица.
(2) Даренията по ал. 1 не могат да бъдат повече от 10 000 лв. от едно физическо лице и повече от 30 000 лв. от едно юридическо лице.
(3) Забранява се финансиране на предизборната кампания със средства от:
1. търговски дружества с над 5 на сто държавно или общинско участие или от свързани с тях лица от дружества, в които държавата притежава акции с особени права, както и от държавни и общински предприятия;
2. чуждестранни физически и юридически лица, както и от смесени дружества с повече от 25 на сто чуждестранно участие;
3. кандидати и участници в процедура по възлагане на обществена поръчка, която не е приключила и не е изтекъл срокът за обжалване по Закона за обществените поръчки , изпълнител по договор за обществена поръчка или юридическо лице в процедура на приватизация;
4. организатори на хазартни игри;
5. религиозни институции или от юридически лица с нестопанска цел, извършващи дейност в обществена полза;
6. чужди правителства или от чуждестранни държавни предприятия, чуждестранни търговски дружества или чуждестранни организации с идеална цел.”
§ 48. В чл. 69 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 3:
“(3) Всеки кандидат за кмет на район може да разходва за предизборна агитация до 50 000 лв.”
2. Досегашната ал. 3 става ал. 4.
§ 49. В чл. 70 думите “от юридически лица извън посочените в” се заменят с “ в нарушение на”.
§ 50. Създава се чл. 70а:
“Чл. 70а. Партиите, коалициите и инициативните комитети представят в Сметната палата в срок от 5 дни след регистрацията си за участие в изборите банкови сметки за приходите и разходите по обслужване на предизборната кампания. За банкова сметка на коалиция може да се използва банковата сметка на някоя от включените в състава й партии.”
§ 51. Член 71 се изменя така:
“Чл. 71. В срок до един месец след изборния ден политическите партии, коалициите на политически партии и инициативните комитети представят отчети пред Сметната палата за набраните и изразходваните в предизборната кампания средства, включително и извлечения от представените за участие в изборите банкови сметки.”
§ 52. В чл. 72, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова т. 4:
“4. бюлетина за кмет на район;”;
2 . Досегашните т. 4 и 5 стават съответно т. 5 и 6.
§ 53. В чл. 73, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 3 накрая се поставя точка и запетая и се добавя: “имената на гражданите на държави - членки на Европейския съюз, които не са български граждани, се изписват на кирилица по начина, по който са записани в заявлението за участие в изборите според личната карта или паспорта.”
2. Създава се нова ал. 2:
“(2) Бюлетината за общински съветници съдържа и:
а) малко квадратче за поставяне на знак, отразяващ предпочитанието (преференцията) на избирателя за конкретен кандидат; в това квадратче е изписан и поредният номер на кандидата в листата;
б) празен ред между имената на кандидатите за общински съветници по ал. 1, т. 3.”.
3. Досегашната ал. 2 става ал. 3.
4. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и в нея думите “ал. 2 се заменят с “ал. 3”.
5. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея думите “ал. 3 се заменят с “ал. 4”.
§ 54. В чл. 74, ал. 1 съюзът “и” след думата “пликовете” се заличава, а след думата “списъците” се добавя “формулярите на секционните протоколи, бланките-чернови за отразяване на резултатите от преброяването на предпочитанията (преференциите) за кандидатите на партиите и коалициите за общински съветници, формулярите на извлеченията и черновите на секционните протоколи и другите помощни технически материали”.
§ 55. Член 75 се изменя така:
“Чл. 75. Избирателните кутии са прозрачни.”
§ 56. В чл. 76 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 2:
“(2) Пред изборното помещение се поставят образци на бюлетините за гласуване.”
2. Досегашната ал. 2 става ал. 3.
3. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и се изменя така:
“(4) След приключване на подготовката за гласуване помещението се запечатва с хартиена лента с подписите на присъстващите членове на секционната избирателна комисия.”
4. Създава се ал. 5:
“(5) Изборните помещения се охраняват отвън от служители на Министерство на вътрешните работи.”
§ 57. В чл. 77 се правят следните изменения:
1. В ал. 3, изречение второ думите “избирателните списъци, бюлетини и пликове” се заменят с “книжата и материалите по чл. 74, ал. 1.”.
2. В ал. 6 думите “бюлетини и пликове” се заменят с “изборни книжа и материали”.
§ 58. В чл. 79 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) думата “срочнослужещите” се заменя с “наборните военнослужещи”.
б) създава се изречение второ “Избирателите, граждани на други държави - членки на Европейския съюз, удостоверяват самоличността си с лична карта или паспорт и с удостоверение за пребиваване.”
2. В ал. 2 след думата “избирателя” се добавя “а на избирателя-гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз и от удостоверението за пребиваване”
3. Алинея 4 се отменя.
§ 59. Член 79а се изменя така:
“Чл. 79а. (1) Избирател с физически или зрителни увреждания удостоверява самоличността си с документ за самоличност пред секционната избирателна комисия в секцията по чл. 76а, ал. 1.
(2) Избирател с физически или зрителни увреждания може да гласува и в избрана от него подходяща секция.
(3) Избирател по ал. 2 се вписва в допълнителния избирателен списък на секцията, като декларира писмено, че не е гласувал и няма да гласува на друго място.”
§ 60. В чл. 80 се правят следните допълнения:
1. В ал. 1 след думата “кабината” се добавя “ако желае, поставя в едно от малките квадратчета срещу имената на кандидатите за общински съветници на избраната от него партия или коалиция знак, показващ по еднозначен начин неговото предпочитание (преференция) за съответния кандидат”.
2. Създава се ал. 3:
“(3) Вписването в бюлетина на специални символи като букви и числа, които позволяват да се разкрие самоличността на избирателя, правят гласа недействителен.”
§ 61. Член 81 се изменя така:
“Чл. 81. (1) Гласуването е лично.
(2) Когато избирателят е с физически или зрителни увреждания, които не му позволяват да извърши сам необходимите действия при гласуването, председателят на комисията може да разреши гласуването да се извърши с помощта на придружител, посочен от избирателя. При оспорване на решението на председателя от член на комисията спорът се решава окончателно от секционната избирателна комисия. В този случай в графата "Забележки" на избирателния списък комисията вписва името и единния граждански номер на придружителя.
(3) Когато физическите или зрителните увреждания не позволяват на избирателя да се подпише, в полето за подпис член на комисията отбелязва "гласувал". Това обстоятелство се отбелязва в графата "Забележки" и в протокола на комисията.
(4) Неграмотността не е основание за гласуване с придружител.
(5) Не се разрешава на едно лице да бъде придружител на повече от двама избиратели.
(6) Член на комисията не може да бъде придружител.
(7) Не се разрешава присъствие на други лица, освен гласуващи в момента избиратели, на разстояние, по-малко от три метра от кабините (параваните) за гласуване, когато в (зад) тях има избирател.
(8) Не се разрешава гласуване извън изборното помещение.
(9) Забранява се изнасянето на бюлетини и пликове от избиратели извън изборното помещение.”
§ 62. В чл. 82, ал. 3 се изменя така:
“(3) Забранява се изнасянето на избирателни кутии, бюлетини, пликове, чернови и избирателни списъци извън изборното помещение след приемането им от комисията в предизборния ден и по време на гласуването и преброяването на гласовете за общински съветници и кметове и предпочитанията (преференциите) за кандидатите за общински съветници на партиите и коалициите.”.
§ 63. В чл. 90 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 се създава т. 4:
“4. в бюлетините има вписани специални символи като букви и числа, позволяващи да се разкрие самоличността на избирателя.”
2. В ал. 2 думите “промяна в поредността на кандидатите” се заличават.
§ 64. В чл. 91 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създават се нови ал. 3 и 4 и ал. 5 и 6:
“(3) Плик, съдържащ една или повече бюлетини по установения образец за една и съща кандидатска листа и еднакви предпочитания (преференции), съответства на един действителен глас.
(4) Когато в плика бъдат намерени повече от една бюлетина за една и съща кандидатска листа, но с отбелязани различни предпочитания (преференции) се смята, че е подаден глас само за избраната кандидатска листа.
(5) Бюлетината може да съдържа едно предпочитание (преференция) за посочен от избирателя кандидат за общински съветник. Предпочитанието (преференцията) се зачита и когато знакът в малкото квадратче пред името на кандидата излиза извън очертанията му без да засяга другите малки квадратчета. Когато бюлетината съдържа две или повече предпочитания (преференции), приема се, че тя не съдържа такива, като гласът се смята, че е подаден само за избраната кандидатска листа.
(6) След преброяване на гласовете бюлетините на партиите и коалициите за общински съветници се преглеждат отново една по една за преброяване на предпочитанията (преференциите) за отделните кандидати, като броят на предпочитанията (преференциите) за кандидат за общински съветник на партия или коалиция е равен на общия брой на отбелязаните със знак малки квадратчета срещу името на кандидата.”
2. Досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал. 7 и 8.
§ 65. В чл. 92, ал. 1 след думата “община” се добавя “за кмет на район”.
§ 66. В чл. 93 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова т. 4:
“4. за избиране на кмет на района;”;
2. Досегашните т. 4 и 5 стават съответно 5 и 6.
§ 67. В чл. 94 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 3 думите “избирателите по” се заменят с “избирателите според части I и II от”, а думите “ал. 2” се заменят с “ал. 3”.
б) създава се нова т. 11:
“11. броят на декларациите по чл. 79а, ал. 3;”;
в) досегашните т. 11 и 12 стават съответно т. 12 и 13.
2. Създава се нова ал. 2:
“(2) В протокола за избор на общински съветници на втори лист се вписва общият брой на предпочитанията (преференциите) за всеки от кандидатите на партиите и коалициите.”
3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея думите “т. 3-10” се заменят с “т. 3-11 и ал. 2”.
4. Досегашната ал. 3 става ал. 4.
5. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея в нея след думата “гласуването” се добавя “за общински съветници и кметове по партии, коалиция и независими кандидати, както и броя на предпочитанията (преференциите) за всеки кандидат за общински съветник на партия или коалиция”.
6. Досегашните ал. 5 и 6 стават съответно ал. 6, и 7.
§ 68. В чл. 95 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата “община” се добавя “район”.
2. Създава се нова ал. 4:
“(4) Преди попълване на секционните протоколи се съставя чернова, която по форма и съдържание е еднаква с тях.”
3. Досегашната ал. 4 става ал. 5.
§ 69. В чл. 99 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова т. 3:
“3. за избор на кмет на район;”
2. Досегашната т. 3 става т. 4.
§ 70. В чл. 100 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 3 след думата “общината” се добавя “района” , а след думата “според” се добавя “части I и II от”;
б) създава се нова т. 11:
“11. броят на декларациите по чл. 79а, ал. 3;
в) досегашната т. 11 става т. 12.
2. Създава се нова ал. 2:
“(2) В общинския протокол за избор на общински съветници на втори лист се вписва общия брой на предпочитанията (преференциите) за всеки от кандидатите на партиите и коалициите.”
3. Досегашната ал. 2 става ал. 3.
4. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и в нея се създава изречение четвърто: “Преди попълване на протоколите се съставя чернова, която по форма и съдържание е еднаква с тях.”.
5. Досегашната ал. 4 става ал. 5.
6. Създават се ал. 6, 7, 8 и 9:
“(6) При констатиране на очевидна фактическа грешка в общинския протокол могат да се извършват поправки. Всяка поправка се подписва от всички членове на комисията, като отстрани се пише "поправка".
(7) Член на общинската избирателна комисия не може да откаже да подпише протокола. Когато член на комисията не е съгласен с отразеното в протокола, той го подписва с особено мнение.
(8) Когато член на комисията е обективно възпрепятстван да подпише протокола, това се отбелязва, като се посочват и причините.
(9) Неподписването на протокола от член на комисията не го прави недействителен.”
7. Досегашната ал. 5 става ал. 10.
§ 71. В чл. 102 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създават се нова ал. 2 и ал. 3, 4, 5, 6, 7 и 8:
“(2) Независим кандидат е избран, ако е получил гласове не по-малко от общинската избирателна квота.
(3) Броят на мандатите, които се разпределят между партиите и коалициите, получили гласове не по-малко от общинската избирателна квота, е равен на броя на членовете на общинския съвет, намален с броя на избраните независими кандидати.
(4) Преференциалните гласове, подадени за отделните кандидати за общински съветници, се вземат предвид, ако броят на гласовете, получени за кандидата, възлиза на не по-малко от общинската избирателна квота.
(5) Подреждането на кандидатите по ал. 4 се определя според броя на преференциалните гласове, получени от всеки кандидат, като се започне с най-високия брой преференциални гласове. Когато двама или повече кандидати са получили еднакъв брой предпочитания (преференции), решаващо значение има редът, по който те са подредени в кандидатската листа.
(6) В рамките на мандатите, получени от партии или коалиции, с предимство се включват кандидатите с преференциални гласове по ал. 4. Когато броят на мандатите, получен от съответната партия или коалиция, е по-голям или равен на броя на кандидатите с преференциални гласове по ал. 4, окончателното подреждане на кандидатите в листата се извършва в обратен ред - като кандидатите, получили мандат на основание преференциални гласове, изместват съответния брой кандидати от първоначалното подреждане на листата.
(7) Правилото на ал. 6, изречение второ, не се прилага за кандидати, получили преференциални гласове и заемащи по-предни позиции в кандидатската листа. В този случай те заемат мястото, което имат в кандидатската листа.
(8) Когато мандатите, спечелени от партиите и коалициите не могат да бъдат разпределени въз основа на преференциални гласове, кандидатите се подреждат в реда, в който те са поставени в кандидатската листа.”
2. Досегашната ал. 2 става ал. 9 и в нея след думата “резултатите” се добавя “от гласуването за общински съветници и кметове по партии, коалиция и независими кандидати, както и броя на предпочитанията (преференциите) за всеки кандидат за общински съветник на партия или коалиция”.
§ 72. В чл. 104 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 3:
“(3) Съдът може да потвърди решението на общинската избирателна комисия за определяне на изборните резултати или да обяви избора за недействителен.”
2. Досегашната ал. 3 става ал. 4.
3. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея думите “и 3” се заменят с “и 4”.
4. Досегашната ал. 5 става ал. 6 и в нея думите “на общината или кмет на кметството” се заличават.
§ 73. В чл. 107 се създава ал. 3:
“(3) Когато има кандидат, получил преференциални гласове при условията на чл. 102, ал. 4 , но не е обявен за избран, в случаите по ал. 1 той заема мястото на общинския съветник, чиито пълномощия са прекратени.”
§ 74. В чл. 109 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите “20 до 200” се заменят с “50 до 2000”.
2. В ал. 2 думите “100 до 1000” се заменят с “500 до 5000”.
§ 75. В чл. 110 се правят следните допълнения:
1. В ал. 1 накрая се добавя: “в тридневен срок от получаване на сигнала или жалбата за нарушението.”
2. В ал. 2 накрая се добавя: “по местоизвършване на нарушението в тридневен срок от получаване на преписката. Ако актът е срещу областния управител, наказателното постановление се издава от министъра на държавната администрация и административната реформа.”
§ 76. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. Параграф 1б се изменя така:
“§ 1б. “Живял най-малко през последните десет месеца в съответното населено място” по смисъла на този закон е:
1. български гражданин, който има адресна регистрация по постоянен и настоящ или само по настоящ адрес на територията на съответната община или кметство;
2. гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз, който има адрес на пребиваване на територията на съответната община или кметство,
към дата десет месеца преди датата на произвеждане на изборите.”
2. Параграф 1в се изменя така:
“§ 1в. “Живял най-малко през последните десет месеца в съответната община” по смисъла на този закон е:
1. български гражданин, който има адресна регистрация по постоянен и настоящ или само по настоящ адрес на територията на съответната община;
2. гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз, който има адрес на пребиваване на територията на съответната община ,
към дата десет месеца преди датата на произвеждане на изборите.”
3. Създават се § 1г, 1д, 1е, 1ж и 1з:
“§ 1г. "Адрес на пребиваване" е адресът, на който лицето е регистрирано в съответното населено място.
§ 1д. "Общинска избирателна квота" е частното от деленето на броя на действителните гласове в общината на броя на членовете на общинския съвет; когато частното не е цяло число, общинската избирателна квота е най-близкото до това частно по-голямо цяло число.
§ 1е. "Преференциално гласуване" е гласуване, при което избирателят може да изрази своето предпочитание (преференция) относно реда на подреждане на кандидатите за общински съветници от кандидатската листа, за която гласува.
§ 1ж. "Статут на продължително и постоянно пребиваване" е статут, придобит при условията и по реда на Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства.
§ 1з. Този закон въвежда разпоредбите на Директива 94/80/ЕО на Съвета за определяне на условията и реда за упражняване на правото да избират и да бъдат избирани в общински избори от гражданите на Съюза, пребиваващи в държава-членка, на която не са граждани.”
Заключителни разпоредби
§ 77. Разпоредбите на Закона за обществените поръчки за предвидените в него срокове не се прилагат при възлагането на конкурс за компютърна обработка на данните от гласуването и издаването на бюлетин с резултатите от изборите, както и при отпечатването на изборните книжа и материали.
§ 78. В Закона за административно-териториалното устройство на Република България (обн., ДВ, бр. 63 от 1995 г.; Решение № 8 от 1996 г. на Конституционния съд на РБ - бр. 51 от 1996 г.; изм., бр. 27, 33 и 154 от 1998 г., бр. 10 и 69 от 1999 г., бр. 57 от 2000 г., бр. 67 и 80 от 2003 г., бр. 46 от.2005 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 16, т. 1 думите “250 души” се заменят със “100 души”.
2. Създава се заключителна разпоредба:
“Заключителна разпоредба
Населените места, които към датата на влизане в сила на този закон отговарят на изискването на чл. 16, т. 1 от закона, придобиват статут на кметство, и в тях се произвеждат избори за кметове на кметства едновременно с произвеждането на местните избори.”
§ 79. В Закона за местното самоуправление и местната администрация (обн., ДВ, бр. 77 от 1991 г., изм., бр. 24, 49 и 65 от 1995 г., бр. 90 от 1996 г., бр. 122 от 1997 г., бр. 33, бр. 130 и 154 от 1998 г., бр. 67 и бр. 69 от 1999 г., бр. 26 и 85 от 2000 г., бр. 1 от 2001 г., бр. 28, 45 и 119 от 2002 г., бр. 69 от 2003 г., бр. 19 и 34 от 2005 г., бр. 30 и 69 от 2006 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 30, ал. 4, т. 9 накрая се добавя “както и при заемането на длъжност, като общински съветник или подобна длъжност в друга държава-членка на Европейския съюз.”
2. В чл. 34, ал. 5 накрая се добавя “както и да заема длъжност, като общински съветник или подобна длъжност в друга държава-членка на Европейския съюз.”
3. В чл. 38:
а) в ал. 2 след думите “кметовете на” се добавя “райони и”;
б) в ал. 5 след думата “община” се добавя “за кмет на район”.
4. Член 39а се отменя.
5. В чл. 42:
а) в ал. 1:
аа) в текста преди т. 1 думите “на общини или кметства” се заличават;
бб) в т. 6 след думата “общината” се добавя “района”;
б) В ал. 4:
аа) в изречение първо думите “на община или на кметство” и думите “на общината, съответно временно изпълняващ длъжността кмет на кметството” се заличават;
бб) в изречение второ след думата “общината” се добавя “или кмет на района”, а накрая се добавя “на общината, съответно на района.”;
вв) в изречение трето след думата “общината” се добавя “или кмет на района”;
в) в ал. 5:
аа) в изречение първо думите “на община или на кмет на кметство” се заличават;
бб) в изречения второ преди думите “или кмет” се добавя “кмет на района”;
г) в ал. 6:
аа) в изречение първо след думата “община” се добавя “кмет на район”, а преди думите “или кмет” се добавя “кмет на района”;
бб) в изречение второ след думата “общината” се добавя “или кмет на района”;
д) в ал. 7 след думата “община” се добавя “кмет на район”;
е) в ал. 8 след думата “община” се добавя “кмет на район”.
6. Член 42а се отменя.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА:
(Янаки Стоилов)