Комисия по правни въпроси
13/09/2007
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
__________________________________________________________________________
№ 753-03-63/13.9.07 г.
ДОКЛАД
на Комисията по правни въпроси
ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на Споразумението за правна взаимопомощ между Европейския съюз и Съединените американски щати и на Споразумението за екстрадиция между Европейския съюз и Съединените американски щати, № 702-02-39, внесен на 27.08.2007 г. от Министерския съвет.
На заседание, проведено на 13 септември 2007 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за ратифициране на Споразумението за правна взаимопомощ между Европейския съюз и Съединените американски щати и на Споразумението за екстрадиция между Европейския съюз и Съединените американски щати, внесен от Министерския съвет.
На заседанието присъства от Министерството на правосъдието – Димитър Бонгалов, заместник – министър, който представи законопроекта.
Споразумението за правна взаимопомощ между Европейския съюз и Съединените американски щати и на Споразумението за екстрадиция между Европейския съюз и Съединените американски щати са подписани във Вашингтон на 25 юни 2003 г. От страна на Европейския съюз основанието за подписването им е чл.24 и чл.38 от Договора за Европейския съюз (ДЕС). Чл.24, ал.5 от ДЕС позволява всяка държава членка да направи декларация, че Споразуменията стават обвързващи за нея след приключване на вътрешноправната й процедура за влизането им в сила. На 1 февруари 2007 г. Република България и Румъния, като новоприсъединили се държави членки, са поканени да направят изявление дали желаят да се възползват от възможността да направят такава декларация, а Република България вече депозира своята.
Споразумението за правна взаимопомощ между Европейския съюз и Съединените американски щати съдържа задължение и урежда начините за осъществяването на правната помощ по наказателни дела чрез разкриването на банковата информация за целите на проследяването на средства, придобити от престъпна дейност и от изпиране на пари (чл.4), създаването на съвместни екипи за разследване на трансгранични престъпления (чл.5) и разпита чрез видеоконференция (чл.6). В Споразумението се предвижда и задължение за подпомагане и на административни органи на другата държава при установяване на факти, които могат да са основание за осъществяване на наказателно преследване пред съдебен орган (чл.8). Специална уредба имат и защитата на личните данни, които се предават при изпълнение на молби за правна помощ (чл.9), както и запазването на поверителността на предаваната информация (чл.10).
Споразумението за екстрадиция между Европейския съюз и Съединените американски щати урежда правилата за предаването на лица за съдене между държава членка на Европейския съюз и Съединените американски щати. В чл.4 от него са изброени видовете престъпления, които могат да са основание за екстрадиция и правилата за отказ от нея. Споразумението предвижда и специални норми относно временното задържане под стража на лицето с цел последващата му екстрадиция (чл.6 и чл.7), начините за разрешаване на конкурентни молби за екстрадиция (чл.10), опростена процедура за екстрадиция (чл.11) и условията за транзитно преминаване на предаваното лице през територията на договарящите се държави (чл.12).
И двете споразумения съдържат изрична възможност всяка държава членка на Европейския съюз да сключи със Съединените американски щати двустранен договор за правна помощ по наказателни дела и екстрадиция, в който да се детайлизират взаимоотношенията между тях. В обсега на двустранните договори се включва уточнението на конкретните централни и съдебни органи по изпълнението на молбите, начините за изпълнение, разноските по него и други.
В хода на обсъждането на законопроекта за ратификация народният представител Янаки Стоилов постави въпроса има ли готовност за привеждане в съответствие на действащия договор за правна помощ между Република България и Съединените американски щати с установените в Споразуменията правила относно взаимодействието държавите членки на Европейския съюз и Съединените американски щати по наказателни дела и във връзка с екстрадицията. В отговор на поставения въпрос заместник – министър Бонгалов уведоми народните представители, че предстои подписването на нов договор за правна помощ и екстрадиция между Република България и Съединените американски щати, който ще е съобразен изцяло със Споразуменията.
След проведеното гласуване Комисията по правни въпроси единодушно подкрепи законопроекта за ратификация на Споразумението за правна взаимопомощ между Европейския съюз и Съединените американски щати и на Споразумението за екстрадиция между Европейския съюз и Съединените американски щати, № 702-02-39, внесен на 27.08.2007 г. от Министерския съвет и предлага на народните представители да го приемат.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА:
/Янаки Стоилов/