Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по правни въпроси
07/02/2008


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ


    № 853-03-16/18.2.08 г.


    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси


    ОТНОСНО: законопроект за управление на етажната собственост № 702-01-57, внесен на 12.11.2007 г. от Министерски съвет


    На заседания, проведени на 31 януари и 7 февруари 2008 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за управление на етажната собственост № 702-01-57, внесен на 12.11.2007 г. от Министерски съвет.
    На заседанието присъстваха от Министерство на регионалното развитие и благоустройството Калин Рогачев, заместник-министър и Теодор Илиев.
    От името на вносителите законопроектът бе представен от заместник-министър Калин Рогачев.
    Законопроектът предлага уредба на правата и задълженията на етажните собственици, органите на управление на етажната собственост, техните правомощия, реда за приемане на решения и съдебния контрол върху тях, взаимоотношенията на етажната собственост с органите на местната власт, правила във връзка с ремонта, преустройството и обновяването на сградите в режим на етажна собственост, както и административнонаказателни разпоредби.
    В мотивите на законопроекта се посочва необходимостта от усъвършенстване и прецизиране на действащата нормативна уредба в тази област, от уреждане по траен начин със закон на обществените отношения, свързани с управлението и поддържането на етажната собственост, от създаване на нова алтернативна форма на управление на етажната собственост наред със съществуващата, каквато е сдружението на етажните собственици, както и опитът на други държави в Европа, в които са възприети подобни решения.
    В обсъждането на законопроекта участие взеха народните представители Надка Балева, Надя Антонова, Иглика Иванова, Борислав Ралчев, Яни Янев, Елиана Масева и Янаки Стоилов. Те се обединиха около въпросите, които следва да намерят решение при приемането му:
    - Въвеждане на разграничение в режима на управление на различните типове сгради: сгради, които се обитават най – много от трима етажни собственици да бъдат управлявани по режима на обикновената съсобственост и да не бъдат предмет на уредба от този законопроект; сгради, каквито са класическите блокове, които са изградени и които ще продължават да се изграждат, като се усъвършенства режима на управлението им; за третият вид сгради, намиращи се в комплекси от затворен или полузатворен тип, които имат собствени прилежащи територии, може да се определи специфичен режим на управление.
    - Облекчаване на възможностите за сдружаване на етажните собственици, като се предвиди, че сдружение може да бъде създадено от достатъчно голям брой от тях, без да е необходимо съгласието на всички. Тези сдружения са определени в законопроекта като юридически лица с нестопанска цел, макар че тяхното предназначение е главно да осъществяват стопански функции по поддържането на сградата и затова следва да се прецени съответно как да бъдат стимулирани собствениците да участват в тях, както и да се обсъди въпроса за предоставяне на възможност сдружението да преценява необходимостта от професионално управление на етажната собственост. Следва да се прецизират и правомощията на органите на етажната собственост, за да не се стига до случаи, в които ще съществуват паралелно общо събрание на етажните собственици и общо събрание на сдружението, и те да се конкурират помежду си.
    - Определяне на различните бази за формиране на необходимите мнозинства при вземането на решения за управлението на етажната собственост, като се създаде възможност за отчитане на гласовете и на наематели и други обитатели на сградите. В едни случаи решенията да се приемат с мнозинство от броя на собствениците и обитателите, когато става дума за текущото управление, докато в други случаи да се заложи на притежавания дял в идеалните части на сградата и това да предопределя различните видове решения, които се приемат в етажната собственост. Да се преценят и съответните мнозинства при вземане на решения за даване на съгласие апартаменти в сградата да се използват за нежилищни нужди от хора, които не живеят там или за разрешаване отглеждането на животни, които подлежат на извеждане от дома.
    - Създаване на гаранции за управлението и поддържането на общите части в етажната собственост, най – вече във връзка с предприемането на необходими ремонти, като се задължат ефективно всички собственици да участват с финансови средства. Да се осигури по – активна роля на общините, особено когато следва да се предприемат неотложни действия за укрепване и поддържане на сградите. Да се облекчи изпълнението на приетите от етажната собственост решения и да се обърне подчертано внимание на съдебния контрол върху тези решения.
    - Уреждане на въпроса за собствеността и ползването на подблоковите и междублоковите пространства, като се създадат правила за определяне в устройствените планове каква част от тези пространства принадлежат на съответната етажна собственост и каква на общината, която е за всеобщо ползване.
    - Решаване на проблемите с укрепването и енергийната ефективност на сградите и създаване на облекчения за етажните собственици при извършването на такива дейности. Чрез законопроекта да се създадат необходимите предпоставки за организиране и провеждане на масово обновяване и добро поддържане на сградите в етажна собственост, за използване на възможността сдруженията да бъдат потенциални ползватели по проекти за усвояване на средствата от оперативните програми на Европейския съюз.
    - Създаване на регистри в общините въз основа на книгата на етажните собственици и останалите обитатели с оглед поддържането на точна и актуална информация за живущите лица в съответните сгради, която би могла да бъде основа за съставяне на регистри за реално живеещите в определено населено място, да повиши сигурността и да улесни органите на МВР, а също така да бъде използвана и при съставяне на избирателните списъци.
    - Обсъждане и прецизиране на разпоредбите за органите, които установяват нарушенията и налагат съответните наказания, както и за актовете, с които се налагат юридическите санкции.
    Тези и други по-конкретни въпроси бяха поставени и дискутирани на проведеното от Комисията по правни въпроси обществено обсъждане на законопроекта за управление на етажната собственост, в което взеха участие представители на компетентните държавни и местни органи, на граждански организации, осъществяващи дейност в тази област, председатели на управителни съвети и управители на сгради в режим на етажна собственост и народни представители.
    Изрази се принципно съгласие за формиране на работна група, която да подготви предложения в съответствие с поставените по – горе проблеми и с насоките за тяхното решаване.
    Поради широкия обществен отзвук, който предизвика внасянето на законопроекта и поставените съществени проблеми, народните представители заявиха готовност за провеждане на допълнителни дискусии в избирателните им райони.

    В края на дискусията Комисията по правните въпроси с 15 гласа “за”, 0 гласа “против” и 1 глас “въздържал се” подкрепи предложения законопроект за управление на етажната собственост № 702-01-57, внесен на 12.11.2007 г. от Министерски съвет и предлага на народните представители да го приемат.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА:

    (Янаки Стоилов)

    Форма за търсене
    Ключова дума