Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по правни въпроси
12/03/2008


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ



    № 853-03-26/12.3.08



    ДОКЛАД
    на Комисията по правни въпроси

    ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на Договора за трансфер на осъдени лица между Република България и Република Индия, Договора за правна помощ по граждански и търговски дела между Република България и Република Индия и Договора за правна помощ по наказателни дела между Република България и Република Индия, № 802-02-7, внесен от Министерски съвет на 27.02.2008 г.


    На заседание, проведено на 12 март 2008 г. Комисията по правни въпроси разгледа законопроект за ратифициране на Договора за трансфер на осъдени лица между Република България и Република Индия, Договора за правна помощ по граждански и търговски дела между Република България и Република Индия и Договора за правна помощ по наказателни дела между Република България и Република Индия, № 802-02-7, внесен от Министерски съвет на 27.02.2008 г.
    На заседанието присъстваха от Министерство на правосъдието Миглена Тачева – министър, Красимир Войнов – главен експерт, Екатерина Стоянова – старши експерт.
    От името на вносителя законопроектът беше представен от Красимир Войнов.
    Договорите са подписани на 12 септември 2007 г. в Делхи и имат за цел уреждане на сътрудничеството между Република България и Република Индия в областта на взаимопомощта по гражданскоправни и наказателноправни въпроси.
    Разпоредбите на Договора за правна помощ по граждански и търговски дела са изцяло съобразени с ангажиментите на България като държава - членка на Европейския съюз в областта на сътрудничеството по гражднаскоправни въпроси. Договорът урежда правната защита, която гражданите на едната договаряща страна могат да ползват на територията на другата договаряща страна, предоставянето на взаимна правна помощ от компетентните органи на двете държави, начините на осъществяване на връзки между страните, редът за отправяне на молби за правна помощ и изпълнението им, връчването на документи и призовки, признаването и изпълнението на решения на съдебни органи по граждански и търговски дела.
    Договорът за правна помощ по наказателни дела регламентира приложното поле за осъществяване на взаимодействие между договарящите страни в тази област. В него са уредени изискванията за изпълнение на молбите за правна помощ, за връчването и предваването на документи, за подпомагане на разследването в догововарящите страни чрез осигуряване присъствието на лица за даване на свидетелски показания, за предоставянето на необходимата правна информация и други.
    Договорът за трансфер на осъдени лица между Република България и Република Индия създава нова модерна база за ефективното сътрудничество между правораздаващите органи на двете държави в съответствие с националното ни законодателство и международните стандрати в тази област. В обхвата на договора са включени условията и процедурите при осъществяване на трансфер, документите за трансфера и редът за изпращането им, задълженията на страните при обмена на информация. Предвидено е изпълнението на присъди да се извършва в съответствие със законодателството на изпълняващата държава при условията, посочени в договора. Определени са и компетентните органи на договорящите страни, отговори за изпълнението на молбите за трансфер.
    С прилагането на договорите след влизането им в сила ще бъде подобрено и засилено сътрудничество между двете държави в сферата на гражданското и наказателното право.
    От името на вносителите бе направено предложение договорите да бъдат ратифицирани с отделни закони. На заседание на работна група към Европейската комисия е обсъждан въпросът за изработване на механизъм относно двустранните споразумения между държавите - членки на Европейския съюз и трети страни за сътрудничество по гражданскоправни въпроси, които са от изключителна компетентност на Европейската общност. Там е изразена препоръка на Генералната дирекция “Правосъдие, свобода и сигурност” на Европейската комисия държавите – членки да не преговарят и да не сключват двустранни международни договори с трети страни за сътрудничество по гражданскоправни въпроси. С оглед на това вносителите направиха предложение Договорът за правна помощ по граждански и търговски дела между Република България и Република Индия, сключен на 12 септември 2007 г. в Делхи, да не бъде ратифициран от Народното събрание.
    Като изрази принципната си подкрепа за предложения законопроект за ратифициране и във връзка с допълнителните мотиви, Комисията предлага законопроектът да бъде разделен на два отделни законопроекта, както следва:
    1. Законопроект за ратифициране на Договора за трансфер на осъдени лица между Република България и Република Индия;
    2. Законопроект за ратифициране на Договора за правна помощ по наказателни дела между Република България и Република Индия;
    Комисията предлага на Министерството на правосъдието и на Министерския съвет, когато се подписват международни договори с различен предмет, те да се предлагат за ратифициране с отделни закони.
    След проведеното гласуване Комисията по правни въпроси единодушно предлага на Народното събрание да ратифицира със закон Договора за трансфер на осъдени лица между Република България и Република Индия, подписан на 12 септември 2007 г. в Делхи и Договора за правна помощ по наказателни дела между Република България и Република Индия, подписан на 12 септември 2007 г. в Делхи, и да не ратифицира със закон Договора за правна помощ по граждански и търговски дела между Република България и Република Индия, подписан на 12 септември 2007 г. в Делхи.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    (Янаки Стоилов)


    Форма за търсене
    Ключова дума