Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство
12/07/2006

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление при кризи, № 654-01-34, внесен от Иван Сотиров, Филип Димитров и Ясен Попвасилев и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление при кризи, № 602-01-49, внесен от Министерски съвет
    На свои редовни заседания, проведени на 5 и 12 юли 2006г., Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление при кризи, № 654-01-34, внесен от Иван Сотиров, Филип Димитров и Ясен Попвасилев и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление при кризи, № 602-01-49, внесен от Министерски съвет
    В заседанието на комисията взеха участие г-жа Емел Етем – заместник министър председател и министър на държавната политика при бедствия и аварии, представители на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии, на Министерството на здравеопазването и на Националното сдружение на общините в Република България.
    От името на вносителите законопроектите бяха представени от г-жа Емел Етем и от г-н Иван Сотиров.
    Законопроектът внесен от правителството има за цел да създаде по прецизна уредба в областта на управлението при кризи, като се отчитат натрупаните проблеми в практиката по прилагането на досега действащия закон и преуреждане изцяло на материята за защитата на населението при бедствия в отделен закон.
    Прецизира се обхватът на обществените отношения, които законът регламентира. Така в максимална пълнота ще се посочат хипотезите на прилагане на Закона за управление при кризи с цел избягване на колизия с други нормативни актове. Дава се нова дефиниция на понятието криза. Усъвършенства се Националната система за управление при кризи. Предлага се Националният център за управление при кризи да се подпомага от междуведомствена експертна група в зависимост от характера и параметрите на всяка евентуална криза, което дава възможност за привличане на необходимия експертен състав, създавайки условия за специализация на екипите.
    Предвижда се кризисно положение да се обявява на територията на цялата страна или на част от нея при възникнала криза. Целта на обявяване на кризисно положение е прилагане на определените в закона мерки, както и предоставяне на допълнителни ресурси за овладяване на възникналата криза. Хармонизира се системата за реагиране при кризи – тя влиза в действие само в хипотеза на съществуваща криза и непосредствена цел е да се овладее състоянието на криза.
    Предложени са промени, целящи постигане на повече яснота и по-правилно взаимодействие в случаите на мобилизация по реда на Закона за управление при кризи.С предлаганите промени се създават необходимите предпоставки за функционирането на стройна система, изградена от Закона за управление при кризи като общ закон, Закон за защита при бедствия като специален закон и подзаконовите нормативни актове, конкретизиращи материята.
    Законопроектът, внесен от народните представители предвижда да се предостави в правомощията на Министерския съвет да обявява кризисно положение не само на територията на цялата страна, но и на част от нея. Предложената промяна също е обоснована от практиката по прилагането на действащия закон и различните ситуации, възникнали в страната по време на неговото действие.
    В хода на дискусията народните представители се обединиха около необходимостта от приемане на направените предложения и в двата законопроекта, като същевременно направиха предложения за синхронизиране на отделни разпоредби между двете гласувания със Законопроекта за защита при бедствия, за да се избегнат евентуални пропуски в правомощията, координацията и взаимодействието между отделните органи, при осъществяване на функциите им при управление на кризи и при защитата от бедствия.
    В резултат на гласуването с 11 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 0 гласа – “въздържал се”, Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство реши да предложи на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление при кризи, № 654-01-34, внесен от Иван Сотиров, Филип Димитров и Ясен Попвасилев и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление при кризи, №602-01-49, внесен от Министерски съвет, да бъдат приети на първо гласуване.






    ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ,РЕГИОНАЛНА
    ПОЛИТИКА И БЛАГОУСТРОЙСТВО:
    Костадин Паскалев
    Форма за търсене
    Ключова дума