Комисия по външна политика
02/05/2007
Законопроект № 702-02-17 за ратифициране на Заемното споразумение (Втори проект за улесняване на търговията и транспорта) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие, внесен от Министерски съвет на 24 април 2007 година
На 2 май 2007 година, Комисията по външна политика разгледа законопроект за ратифициране Заемното споразумение (Втори проект за улесняване на търговията и транспорта) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие.
Мотивите на вносителя бяха представени от заместник-министъра на Министерство на финансите Георги Кадиев.
Заемното споразумение е за предоставяне на заем в размер на 40,9 млн. евро за подкрепа на финансирането на втория проект за улесняване на търговията и транспорта (УТТЮЕ).
Общата стойност на проекта се изчислява на 54, 6 млн. евро, като разходите се разпределят по следните източници на финансиране:
- Заем от Световната банка в размер 40,9 млн. евро, който ще финансира 75 % от стойността на проекта;
- Съфинансиране от държавния бюджет в размер на 13,7 млн. евро, което ще финансира около 25% от стойността на проекта.
Проектът ще финансира строителни работи и дейности за модернизиране на съоръженията на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по външните граници на ЕС, изграждане на 3,4 км подходен път, свързващ магистрала „Марица” с ГКПП – Капитан Андреево, което ще елиминира съществуващото стеснение по коридори ІV и Хс, модернизиране на комуникационни системи за обмен на информация и между граничните служби, подобряване на координацията и сътрудничеството между заинтересуваните страни.
Вторият проект за улесняване на търговията и транспорта ще се изпълнява от Министерството на финансите чрез екипа за изпълнение на проекта, осъществил първия проект УТТЮЕ и подготвил втория проект.
Бенефициенти по проекта са граничните служби (Агенция „Митници”, Главна дирекция „Гранична полиция” и другите гранични служби, Фонд „Републиканска пътна инфраструктура”). Реализацията на проекта ще осигури адекватни на високите изисквания условия за работа на граничните служби, които ще разполагат с нови и модерни съоръжения за проверки на граничните пунктове и във вътрешността на страната, съвременно оборудване за контрол и комуникации.
Очакваните ползи от изпълнението на проекта включват подобрена ефикасност на граничния контрол на ключови ГКПП, по-ефикасна обработка на международни търговски и транспортни документи, което ще повиши прозрачността на транзакциите и ще намали дублирането. Ползи се очакват от намаленото време за контрол и проверка на товари и камиони, което ще бъде постигнато чрез съвременни физически съоръжения, подкрепящи модернизацията на процедурите. Очаква се значителните спестявания от подобреното и ускореното преминаване на трафика да доведат до по-ниски транспортни разходи, а в крайна сметка и до повишена конкурентноспособност на България на регионалните и световните пазари. В стратегически план, ползите ще са повишаване качеството на трафика и търговските дейности за страната и в международен аспект.
Въз основа на проведеното обсъждане Комисията по външна политика прие следното
Становище:
Приема за основателни мотивите на правителството и предлага на Народното събрание на основание чл.85, ал.1, т.4 и 5 от Конституцията на Република България да ратифицира със закон Заемното споразумение (Втори проект за улесняване на търговията и транспорта) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие, подписано на 23 март 2007 г. в София.
Становището беше прието единодушно.
2 май 2007 година