Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по външна политика
06/06/2007

    Законопроект за дипломатическата служба № 702-01-20, внесен от Министерски съвет на 18 май 2007 година
    На редовно заседание, проведено на 6 юни 2007 година, Комисията по външна политика разгледа Законопроект за дипломатическата служба, внесен от Министерски съвет.

    Законопроектът и мотивите на вносителя бяха представени от заместник министър-председателя и министър на външните работи Ивайло Калфин.

    Законопроектът е изготвен с три основни цели – подобряване на качеството на работата в дипломатическата служба със съответните изисквания и за назначаване, и за осъществяване на професионалните ангажименти; адаптиране на дипломатическата служба по равнище и организация с възприетите структури в ЕС; регламентиране на статуса на служителите и на дейността на дипломатическата служба за постигане на професионална стабилност и предвидимост в кариерното развитие на дипломатите.

    С този законопроект се отчита спецификата на работата в МВнР, свързана с развитието на служителите и системата на дипломатическите рангове, залегнала във Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 1961 година.

    Вносителят предлага ясно разграничаване между политическото и професионалното начало на служителите в Министерството на външните работи. Целта е политическото равнище да дава основните политически насоки, приоритети, акценти, а дипломатическата служба и експертите в нея да могат професионално да се справят с изпълнението и прилагането на тези насоки.

    Дипломатическата служба на практика включва всички служители в Министерството на външните работи, но се възприема и така наречената хоризонтална мобилност. Тя дава възможност служител от една структура на държавната администрация да премине в друга структура на държавната администрация. Тези експерти няма да имат ранг на дипломатически служители, освен в случаите когато работят на задграничен мандат. Тогава те се нотифицират със съответен дипломатически ранг за периода на мандата им.

    Длъжностните категории и длъжностите за дипломатическите служители са уредени в Класификатора на дипломатическите длъжности, който е приложение към законопроекта. Повишените изисквания за наличие на определен дипломатически ранг, професионален опит и специален образователен ценз са основания, които налагат създаването на собствен класификатор по отношение на дипломатическите служители в дипломатическата служба. Създаването на обективни, законоустановени критерии за назначение и растеж в професионалното развитие на служителите в дипломатическата служба са гаранция за професионализъм при осъществяването на техните задължения. Така дипломатическите служители ще бъдат служители, които допълнително, извън степените и развитието в държавната администрация, ще имат възможност за последователно израстване в дипломатическата кариера, като се започне от най-ниската степен – „аташе”, и се стигне до най-високата – „посланик”.

    Въвеждат се позициите на постоянен секретар, политически директор и генерални директори.

    Постоянният секретар като най-висша професионална длъжност, осигурява приемствеността и професионализма, гарантира нормалното кариерно развитие на служителите.

    Финансовите и стопанските функции, изпълнявани сега от главния секретар, се поемат от административен секретар.

    Политическият директор изготвя националните позиции и отговаря за външнополитическата координация по въпросите на Общата външна политика и политика за сигурност на ЕС.

    Генералните директори ще координират работата на отделни дирекции в министерството.

    Законово са уредени статусът и дейността на колегиума и на атестационната комисия като органи със съвещателни функции към министъра, които съществуват традиционно в Министерството на външните работи, но са регламентирани единствено на подзаконово равнище.

    След представянето на законопроекта, членовете на Комисията по външна политика изразиха положителна оценка и пълно съгласие с необходимостта да бъде разгледан и приет предложения от Министерски съвет законопроект за дипломатическата служба. Обсъдиха целесъобразността от създаването на длъжността постоянен секретар, неговата мандатност и функции.

    Беше поставен въпросът за дейността на заместник-министрите на външните работи, в условията на въвеждането на длъжностите постоянен секретар, политически директор и генерални директори. Народните представители дискутираха и въпросите, свързани с възможността за удължаване с една година на задграничния мандат на дипломатическите служители, както и необходимостта от допълнително обучение и повишаване на професионалната квалификация, в процеса на кариерното развитие на дипломатите.

    Въз основа на обсъждането и проведеното гласуване Комисията по външна политика единодушно предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за дипломатическата служба № 702-01-20, внесен от Министерски съвет на 18 май 2007 година.

    6 юни 2007 г.

    Председател:
    Соломон Паси
    Форма за търсене
    Ключова дума