Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по отбраната
15/05/2008

    Основни задачи в дейността на ръководствата на Министерството на отбраната и на Генералния щаб на Българската армия и оценка на обстановката в районите за действие на българските военни контингенти, участващи в мисии зад граница
    На редовно заседание, проведено на 15 май 2008 г., Комисията по отбрана изслуша информация от ръководствата на Министерството на отбраната и на Генералния щаб на Българската армия относно основните задачи в тяхната дейност на настоящия етап, както и за оценката им за обстановката в районите за действие на българските военни контингенти, участващи в мисии зад граница.

    В заседанието участваха Николай Цонев, министър на отбраната, вицеадмирал Емил Люцканов, първи заместник-началник на ГЩ на БА, генерал-лейтенант Галимир Пехливанов, заместник-началник на ГЩ на БА и генерал-майор Пламен Студенков, директор на Служба “Военна информация”.

    Министър Цонев увери народните представители, че новото политическо ръководство на министерството ще продължи да изпълнява залегналите в годишния план задачи и поетите международни задължения. Основни приоритети в дейността на Министерството на отбраната ще продължат да бъдат модернизацията на въоръжените сили в съответствие със стандартите на НАТО, участие в мисии зад граница, повишаване на социалния статус на военнослужещите и издигане на авторитета на БА сред обществеността. В тази връзка, той се спря по-подробно на своите намерения в областта на жилищната политика и необходимостта от издигане на социалния статус на военнослужещите. Той уточни, че непосредствените задачи са свързани с приемането във възможно най-кратки срокове на Стратегията за социално и кадрово развитие в системата на МО и БА с особен акцент върху изграждането на жилища. Изрично бе подчертана амбицията за повишаване на прозрачността и обществения контрол върху разпореждането с имоти и имущество, за да се повиши доверието на българските граждани и институции към тази дейност. На следващо място бе отбелязана необходимостта от приемане на промени в Устройствения правилник на МО и представяне на програма за реализиране в ускорени темпове на интегрирания модел, което се очаква да стане през втората половина на 2008 година. Намерението на министър Цонев е в рамките на настоящата година да бъде изработен нов закон или закони за отбраната и въоръжените сили. Във връзка с участието на нашия военен контингент в операцията на коалиционните сили в Ирак народните представители бяха информирани, че поради приключване на хуманитарната мисия в бежанския лагер „Ашраф” и трансформирането му в Център за подготовка на иракската полиция и преместване на бежанците в Северен Ирак, от 28 април 2008 г. е било прекратено изпълнението на оперативните задачи по охрана на същия. По този повод министър Цонев заяви, че първата задача сега е нашия контингент да се изтегли от Ирак и по най-бързия начин да се внесе предложение за приемане на политическо решение от Министерския съвет и Народното събрание за продължаване на хуманитарната ни мисия в Ирак до края на 2008 г. в съответствие с поетите ангажименти.

    Ръководството на ГЩ на БА запозна членовете на комисията със стоящите пред тях основни задачи в съответствие с Актуализирания план за организационното изграждане и модернизиране на Въоръжените сили. Направени бяха, също така, анализ и оценка на развитието на обстановката в Афганистан, Косово, Ирак, Босна и Херцеговина и произтичащите от това рискове и заплахи за българските контингенти. Посочено бе, че до голяма степен заплахите и рисковете за българските контингенти зад граница зависят от задачите и районите, в които те са изпратени. По отношение на Афганистан бе подчертано, че не е настъпила промяна в обстановката след последното изслушване в комисията. Подчертано бе, че се запазва тенденцията към нарастване на напрежението. Обстановката в Косово бе определена като напрегната, главно поради противопоставянето на косовските сърби и Белград на обявената независимост. В Ирак, въпреки известния спад на терористичната активност, обстановката продължава да бъде нестабилна. Ситуацията в Босна и Херцеговина бе определена като относително стабилна.
    Съобщено бе, че на настоящия етап Въоръжените сили на Република България участват в операции за поддържане на мира зад граница под ръководството на НАТО, ЕС, ООН и в състава на коалиционни сили общо с 737 военнослужещи.

    Оценката на ръководствата на Министерството на отбраната и ГЩ на БА е, че през 2008 г. Въоръжените сили на РБ са изпълнили успешно задачите по участие в операции по поддържане на мира като постоянно повишават своите възможности. Подчертано бе, че с оглед повишаване оперативните способности и осигуряване на по-добра защита на личния състав с приоритет ще продължат усилията за окомплектоването на формированията, участващи в операции за поддържане на мира зад граница със съвременно въоръжение, бойна техника и оборудване.

    В рамките на последвалата дискусия народните представители подкрепиха направените от ръководствата на МО и ГЩ на БА изводи и оценки във връзка с тяхната дейност и участието на български военни контингенти в операции за поддържане на мира зад граница.


    При необходимост от допълнителна информация, на разположение на народните представители е протоколът от заседанието на Комисията по отбрана, изготвен и съхранен по реда на чл. 30, ал.3 от ПОДНС.
    Форма за търсене
    Ключова дума