Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по отбраната
08/06/2006

    Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2005 г., № 602-03-12, внесен от Министерския съвет на 19.05.2006 г.
    На провелото се на 8 юни 2006 г. съвместно заседание, Комисията по отбрана и Комисията по външна политика обсъдиха внесения от Министерския съвет доклад. В заседанието взеха участие господин Петко Сертов, секретар на Съвета по отбрана към Министерския съвет, вицеадмирал Емил Люцканов, първи заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия, генерал-майор Пламен Студенков, директор на Национална служба Военна информация, бригаден генерал Людмил Ангелов, заместник-директор на Националната разузнавателна служба и от полковник Николай Николов, заместник-директор на служба „Сигурност - Военна полиция и военно контраразузнаване”.

    При представянето на доклада господин Сертов подчерта, че целта на документа е да представи основните резултати от работата в сферата на сигурността, да информира обществото и да подпомогне управлението при формиране на политиката и реализиране на Стратегията за сигурност. В синтезиран вид са изложени резултатите от анализите и оценките на едногодишната дейност на компетентните министерства и ведомства, пряко свързани с гарантирането на националната сигурност и защита на националните интереси, както и на държавната администрация като цяло.

    В последвалата дискусия господин Асен Агов поздрави екипите на министерствата и службите, които са подготвили доклада, за извършения огромен обем работа и по-доброто качество в сравнение с предишни доклади. Същевременно бяха отбелязани някои недостатъци – по отношение неясното назоваване на част от проблемите, липсата на данни за изпълнението на бюджета за отбрана, както и на анализ на дейностите, свързани с модернизацията и организационното преструктуриране на Българската армия. Беше посочено, че преди всичко поради отсъствие на финансова воля за реформа, Министерството на вътрешните работи е болното звено на системата на сигурността. Господин Агов изрази позицията на парламентарната група на Демократи за силна България, че недостатъците на доклада са следствие от създадената лоша политическа среда, в която за професионалистите в националната сигурност не е гарантирано политическо спокойствие, благодарение на разнопосочните интереси, които съществуват в управляващата коалиция. От своите забележки г-н Петър Берон изведе на преден план извода за липса на независима разузнавателна политика, недостигът на финансови средства за разузнаването, както и подкрепи извода за необходимостта от опазване и унищожаване на разположените ядрени и химически оръжия на територията на съседни и близки страни. Г-н Николай Камов изрази тревога от състоянието на вътрешната сигурност на страната и недоумение защо в доклада не е отделено подобаващо внимание на проблемите на енергийната сигурност. Г-н Илко Димитров обърна внимание на няколко фактологични грешки и неуместни изрази, свързани с отношенията с НАТО, трансформацията на Министерството на отбраната, бюджета за отбрана като процентен дял от БВП на страната. Г-н Станчо Тодоров се усъмни в способността на българските въоръжени сили самостоятелно да гарантират националната сигурност и не се съгласи с концепцията, развитието на войските и силите да е насочено за изграждане на способности освен за развръщане на територията на страната, но и извън нея. Г-н Йордан Величков отбеляза пропускът на Военнопромишления комплекс на България, като елемент на сигурността, а г-н Янко Янков допълнително обърна внимание на важната роля на структурите на Министерството на отбраната, извършващи научно-изследователска дейност в областта на отбраната, както и на няколко необходими последващи действия в отговор на заплахите, констатирани в доклада. В добрата си оценка за работата на авторите на документа, г-н Станимир Илчев изтъкна липсата на политическа пристрастност и подкрепи съображенията на г-н Камов за важността и актуалността на проблемите пред енергийната сигурност.

    Въз основа на проведеното обсъждане, Комисията по отбрана с пет гласа „за”, един „против” и един „въздържал се” и Комисията по външна политика с девет гласа “за” и двама “въздържали се”, приеха следното

    СТАНОВИЩЕ

    Приемат годишния доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2005 г. и предлагат на Народното събрание, на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България да

    РЕШИ:

    Приема годишния доклад за състоянието на националната сигурност на Република България № 602-03-12, внесен от Министерския съвет на 19.05.2006 г.
    Форма за търсене
    Ключова дума