Комисия по отбраната
05/07/2007
Изслушване на ръководството на Министерството на отбраната и на Генералния щаб на Българската армия на тема „Участието на Българската армия в операции по поддържане на мира – катализатор за изграждане на оперативни способности”.
На редовно заседание, проведено на 5 юли 2007 г., Комисията по отбрана изслуша доклада на ръководствата на Министерството на отбраната и на Генералния щаб на Българската армия на горепосочената тема. В заседанието участваха Соня Янкулова – заместник-министър на отбраната и генерал Златан Стойков – началник на ГЩ на БА.
Разработеният от Генералния щаб на Българската армия доклад съдържа обективна оценка за това, каква е ползата от участието на български контингенти в операции по поддържане на мира и какъв е приноса на това участие за изграждането на оперативните способности. При извършването на анализа и формирането на съответните изводи са отчетени високите изисквания на НАТО за способност за развръщане, използваемост на силите, като най-важни елементи на оперативните способности.
Поетите ангажименти към НАТО, Европейския съюз и стратегическите и коалиционни партньори по подкрепа на международния мир и сигурност и изградените оперативни способности във формированията определят възможностите за участие на Въоръжените сили в операции.
Анализирайки придобитият опит от участие в операции по поддържане на мира са направени следните основни изводи:
1. Операциите по поддържането на мира се налагат трайно, като основно средство за разрешаването на кризи и конфликти от различен характер.
2. Личният състав от формированията, участвали в мисии е с по-голяма издръжливост и ефективност в учебно-бойната дейност и е по-способен за оцеляване при конвенционални и асиметрични опасности.
3. Щатните, добре екипирани и обучени подразделения изпълняват успешно поставените задачи и работят адекватно в коалиционна среда.
4. Придобиването на нови образци и класове въоръжение изгражда бойните възможности на формированията, превръщайки ви във високоефективни, добре защитени и способни да изпълняват пълния спектър на мисии и задачи в различни физикогеографски райони.
5. Придобитият опит за управление позволява да се усъвършенстват процедурите и да се изгради функционираща система за командване и контрол.
6. Участието на формирования от Въоръжените сили в мисии зад граница се превръща в национална задача и ангажира все по-широк кръг длъжностни лица от държавното и военното ръководство.
В доклада се изтъква, че от 2002 г. финансирането на формированията в мисии извън територията на страната се осъществява целево и със средства от бюджета на Министерството на отбраната. Разходвани са общо 321,5 млн. лв.
Ангажиментите на Република България и в бъдеще ще изискват участие на контингенти в мисии извън територията на страната. Рамките на това участие ще се определят от решенията на Народното събрание, на Министерския съвет и от международните договорености. То е от важно значение и допринася за издигане авторитета на България като достоен и надежден съюзник.
Новата военнополитическа и военностратегическа среда в света и тенденциите за нейното развитие обосновават дейността по трансформацията на Въоръжените ни сили. Участието в операции в подкрепа на международния мир и сигурност и развитието на експедиционни способности за изпълнение на ангажименти под егидата на ООН, НАТО и ЕС се утвърждават като катализатор за изграждане на оперативни способности.
След провеждането на обсъждане, Комисията по отбрана с единодушие прие доклада „Участието на Българската армия в операции по поддържане на мира – катализатор за изграждане на оперативни способности”.