Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по отбраната
12/12/2007

    Обсъждане на степента на приложение в България на Глобалната стратегия на ООН за борбата с тероризма, приета с Резолюция 60/288 на Общото събрание на ООН, и на изпълнението на Националния план за борба с тероризма, приет с Решение № 270/05.04.04 г. на Министерския съвет
    На съвместно заседание, проведено на 12 декември 2007 г., Комисията по отбрана, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и Комисията по външна политика, с участието на представители на изпълнителната власт, обсъдиха степента на приложение в България на Глобалната стратегия на ООН за борбата се тероризма (ГСБТ), приета с Резолюция 60/288 на Общото събрание на ООН, и изпълнението на Националния план за борба с тероризма (НПБТ), приет с Решение № 270/05.04.04 г. на Министерския съвет.

    Господин Илко Димитров, заместник-председател на Комисията по отбрана, запозна участниците в заседанието с мотивите си да предложи това обсъждане. ГСБТ е уникален по своята политическа същност документ, приет единодушно с резолюция на Общото събрание на ООН. Това обстоятелство, независимо от правния статут на акта на приемането, следва да се използва пълноценно в процеса по приложение на Стратегията – процес, който към момента може да се оцени като проблематичен. Необходимо е страните-членки да създадат механизъм за по-активно ангажиране с процеса по реализиране на ГСБТ. В тази връзка е и неговото предложение за преглед и оценка на изпълнението на Стратегията и актуализиране на действащия НПБТ с оглед на новите политически реалности.

    В своя доклад заместник-министърът на вътрешните работи Румен Андреев, изтъквайки че към момента няма преки данни за терористична заплаха по отношение на Република България или на нейни задгранични представителства, очерта основните насоки на дейността на МВР в изпълнение на задачите по противодействие на тероризма:
    - недопускане извършването на терористични действия на територията на страната, както и срещу български граждани, обекти, представителства и контингенти зад граница;
    - предотвратяване проникването на радикални идеи сред групи от българското население, като база за привличане на терористи;
    - подобряване организацията на дейността на специализираните структури за предотвратяване на терористични действия с цел противодействие на използваните от международните терористични организации методи и средства, целящи унищожаването на голям брой хора;
    - защита на населението и критичната инфраструктура на страната и ограничаване ефекта от евентуални терористични действия;
    - разширяване и задълбочаване на взаимодействието с държавите от Европейския съюз, НАТО и останалите страни от антитерористичната коалиция.

    Обобщената оценка на МВР е, че Националният план за борба с тероризма се изпълнява успешно и проблемът с координацията при взаимодействието на различните ведомства, ангажирани с противодействието с тероризма, в значителна степен е решен.

    Заместник-министърът на отбраната Соня Янкулова, директорът на служба „Военна информация” генерал-майор Пламен Студенков и бригаден генерал Николай Николов - директор на Служба „Сигурност – военна полиция и военно контраразузнаване”, докладваха за мерките за борба с тероризма, предприети от Министерството на отбраната от 2001 г. до сега. Посочено бе, че се реализират действия в изпълнение на Военната концепция на НАТО за борбата с тероризма, изграждат се и се кооперират съответните оперативни способности, както и че България участва в съюзните антитерористични операции и в усилията за справяне с последствията от тероризма.

    В своето изложение заместник-министърът на външните работи Тодор Чуров подчерта, че страната ни е сред държавите, възприели в най-пълна степен международноправните актове, свързани с борбата срещу тероризма. България участва последователно и активно в диалога и координирането на действията на международната общност в противодействието на тероризма на равнище ООН, Европейски съюз, НАТО, както и на регионално равнище. Налице са и необходимите вътрешни нормативни документи. От гледна точка на превенцията на тероризма, страната ни също дава своя принос, като постепенно се превръща в донор на помощ за ликвидирането на социалните предпоставки за възникване на тероризъм. Посочено бе, че във всички свои действия България се придържа към необходимия баланс между особеностите на борбата срещу тероризма и гарантирането на основните човешки права и свободи.

    Информация относно участието на Националната разузнавателна служба /НРС/ в изпълнението на Националния план за борба с тероризма представи директорът на службата генерал-майор Кирчо Киров. НРС е изпълнила и продължава да изпълнява в пълен обем предвидените в НПБТ мероприятия. Действията на службата са насочени към придобиване на пълна разузнавателна информация, позволяваща предприемането на необходимите превантивни мерки за недопускане на терористични актове срещу интересите на Република България и на съюзнически държави, на наша територия и зад граница. Основна част от мерките са насочени към подобряване на взаимодействието и сътрудничеството, на координацията със структурите на Министерството на вътрешните работи, на отбраната, Министерството на външните работи. Подобно активно сътрудничество се поддържа и с партньорските разузнавателни и контраразузнавателни служби. Генерал-майор Киров констатира наличие на известна непълнота и несъответствие между структурата, принципите и постановките на българския НПБТ и съюзнически и други международни документи и стратегии по проблема, като Стратегията на Европейския съюз и Глобалната стратегия на ООН. В тази връзка бяха направени две предложения относно дейността на всички държавни органи на Република България в областта на борбата с тероризма. На първо място – да се формира междуведомствена работна група, от представителите на компетентните държавни институции, за подготовка на проект за нов Национален план или Стратегия за борба с тероризма. На второ място – предвид промените, които настъпват в следствие на реформата в сектора за сигурност, Националният координационен център за борба с тероризма в Националната служба за сигурност да се преструктурира на надведомствено ниво в Национален център за борба с тероризма като основен орган, в който да се концентрира цялата дейност и информация на всички институции, които работят по проблема с противодействието на тероризма.

    В резултат на провелото се обсъждане, Комисията по отбрана, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и Комисията по външна политика приеха следното

    РЕШЕНИЕ
    на Комисията по отбрана, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и
    Комисията по външна политика

    Комисията по отбрана, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и Комисията по външна политика на свое съвместно заседание, проведено на 12 декември 2007 г.

    РЕШИХА:

    1. Оценяват положително извършеното до момента от компетентните органи в изпълнение на Националния план за борба с тероризма, приет с Решение на Министерския съвет № 270/05.04.04 г.

    2. Предлагат на Министерския съвет своевременно сформиране на междуведомствена работна група за изработване на нов Национален план за борба с тероризма или актуализиране на настоящия, в съответствие с новите политически и институционални условия.

    3. Препоръчват в хода на работата по Плана да бъдат отчетени принципите и мерките, залегнали в Глобалната стратегия на ООН за борба с тероризма, приета с Резолюция 60/288 на Общото събрание на ООН, както и Плана да бъде приведен в съответствие със Стратегията на ЕС за борба с тероризма от 16 декември 2005 г.

    Решението е прието с консунсус от членовете на Комисията по отбрана, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и Комисията по външна политика.


    Съгласно вътрешните правила за работата на Комисията по отбрана, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и Комисията по външна политика протоколите и другите информационни носители от техните заседания се маркират с гриф за сигурност “За служебно ползване”. Желаещите да се запознаят с протокола от заседанието могат да направят това в регистратурата на национална класифицирана информация на Народното събрание.

    Настоящият доклад се внася в изпълнение на чл. 94, ал. 3 от ПОДНС.
    Форма за търсене
    Ключова дума