Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по отбраната
20/02/2008

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 802-01-27, внесен от Министерския съвет на 31.01.2008 г.
    На провелото се на 20 февруари 2008 г. редовно заседание, Комисията по отбрана разгледа внесения законопроект. Мотивите на вносителите изложи госпожа Соня Янкулова – заместник-министър на отбраната.

    1. Със законопроекта се предвижда създаването на принципно нова правна уредба, гарантираща изпълнението на задачите на Въоръжените сили за участие в международни мисии и операции извън страната. Отмяната на принципа на доброволност при участие на кадровите военнослужещи в мисия и операция извън територията на Република България ще допринесе за:
    - разширяване на базата за избор на подразделения и отделни специалисти, удовлетворяващи потребностите на всяка една мисия;
    - равни права и задължения за всички военнослужещи;
    - подобряване на възможностите за дългосрочно планиране на участие в мисии на подразделения и отделни военнослужещи;
    - повишаване на възможностите за съхраняване на натрупания по време на мисии и операции опит в организационната единица, участваща в операцията;
    - гарантиране на своевременното попълване на отделните длъжности за Българската армия с личен състав, придобил необходимата подготовка от и за участие в мисии;
    - стимул за постъпване във всички поделения на Българската армия.
    По смисъла на предлаганите изменения в ЗОВС, отказът от изпълнение на кадрова военна служба извън територията на страната би бил неизпълнение на задължение по военната служба, което като нарушение на военната дисциплина е несъвместимо с оставането на кадрова военна служба. В такъв случай на съответните военнослужещи следва да бъде наложено дисциплинарно наказание „уволнение”.

    2. С проекта се предлага Уставите на въоръжените сили се обнародват в „Държавен вестник”. Предложението се прави с оглед факта, че Уставите на Въоръжените сили представляват нормативни административни актове на министъра на отбраната по смисъла Административнопроцесуалния кодекс. Те съдържат административноправни норми, отнасящи се за неопределен и неограничен брой адресати и имащи многократно правно действие.

    3. Предвижда се отмяната на разпоредбата от ЗОВС, която регламентира специален режим за „предварителното задържане” на кадровите военнослужещи. Това се налага, тъй като в новия НПК „предварително задържане” не съществува като фаза от наказателното производство.

    4. В законопроекта се предвижда задължението на Министерството на отбраната да изплаща порционни пари на кадровите военнослужещи и на гражданските лица, да бъде заменено със задължението на ведомството да им осигурява тези средства целево за хранене, тъй като това е наложилата се практика в страните-членки на НАТО. Предлага се там, където има възможност, на кадровите военнослужещи да се осигурява храна в натура, а в останалите случаи – да се изплаща левовата й равностойност. Видът, нормите и условията, при които ще се осигуряват двата вида доволствия, ще бъдат определени в акт на министъра на отбраната.
    Синхронизира се аналогичната разпоредба по отношение на гражданските лица, работещи в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната. В съответствие със Закона за здравословните и безопасни условия на труд, законопроектът уточнява случаите, в които на гражданските лица следва да се осигурява безплатно храна, специално и работно облекло и друго вещево имущество, а именно - при извършване на дейности със специфичен характер.
    Чрез измененията в Закона за данъците върху доходите на физическите лица се освобождават от данъчно облагане сумите за осигуряването на кадровите военнослужещи и на гражданските лица на храна в натура, респективно левова й равностойност.

    5. Предвижда се създаването на особен ред, различен от този по Закона за държавната собственост, за учредяване на правото на строеж върху незастроени имоти – частна държавна собственост, предоставени на Министерството на отбраната и изпълнителните агенции към министъра на отбраната, за изграждане на жилищни, общественообслужващи и спортни обекти.
    Запазват се действащите разпоредби, съгласно които министърът на отбраната със своя заповед учредява правото на строеж след провеждане на търг по ред и условия, определени в акт на Министерския съвет и сключва договор. С предлаганото изменение обаче не се посочва срок, за който се учредява това право, както е в досегашната уредба.
    Предвижда се заплащането на правото на строеж да се извършва и чрез равностойно имотно обезщетение, т.е. придобиване право на собственост върху обекти в новопостроената сграда, на базата на оценка, извършена от независим оценител, което е и един от вариантите за възмездяване на учреденото право на строеж.
    Новопридобитите като обезщетение жилищни имоти ще бъдат ведомствен жилищен фонд и настаняването под наем и разпореждането с тях ще се осъществява по реда и условията за имотите от ведомствения жилищен фонд.

    6. Със законопроекта се създава изрична забрана помещенията, предоставени безвъзмездно от Министерството на отбраната на военно-патриотичните съюзи и организации, да се ползват за извършване на стопанска дейност.

    В резултат на провелото се обсъждане и предвид изложените мотиви, Комисията по отбрана прие следното

    СТАНОВИЩЕ:

    приема за основателни мотивите на правителството и предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България № 802-01-27, внесен от Министерския съвет на 31.17.2008 г.

    Становището е прието на 20 февруари 2008 г. с единодушие.
    Форма за търсене
    Ключова дума