Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по отбраната
17/04/2008

    Информация на ръководствата на Министерството на външните работи, Министерството на отбраната и на Генералния щаб на Българската армия относно резултатите във военно-политически план от срещата на върха на НАТО, Букурещ, 2 – 4 април 2008 г.
    На редовно заседание, проведено на 17 април 2008 г., Комисията по отбрана изслуша информация от ръководствата на Министерството на външните работи, Министерството на отбраната и на Генералния щаб на Българската армия относно резултатите във военно-политически план от срещата на върха на НАТО, проведена в Букурещ от 2 до 4 април 2008 г.

    В заседанието участваха Веселин Близнаков, министър на отбраната, Тодор Чуров, заместник-министър на външните работи и генерал Златан Стойков, началник на ГЩ на БА. Те информираха народните представители за резултатите от срещата на върха в Букурещ. Подчертано бе, че това е най-голямата среща в досегашната история на НАТО, включваща в своите рамки провеждането на заседания в 6 формата / работни вечери, Съвет за атлантическо сътрудничество, Евроатлантически съвет за партньорство”26 плюс 24 държави”, формат страни, участващи в ISAF, НАТО - Русия, НАТО –Украйна /. В нея са участвали също Генералният секретар на ООН и президентите на Русия, Украйна, Грузия и Афганистан. Дневният ред на срещата на върха в Букурещ е имала изключително амбициозен дневен ред, включващ такива въпроси като разширяването на Алианса, отношенията на НАТО с партньорите, операциите в Афганистан и Косово и противоракетната отбрана в Европа.

    Както се е очаквало, една от основните теми на срещата е била разширяването на НАТО. Като последователен поддръжник на политиката на НАТО на отворени врати и с убеждението, че европейската и евро-атлантическата перспектива е най-стабилната гаранция за трайна сигурност и просперитет в региона на Западните Балкани нашата страна нееднократно е декларирала своята подкрепа за присъединяване към НАТО на Албания, Република Македония и Хърватия, включително и по време на срещата на върха в Букурещ. За съжаление, дебатът по тази тема се оказал един от най-трудните по време на срещата. Не бе постигнат консенсус по два от обсъжданите въпроса – отправянето на покана към Македония за членство в НАТО и даване на План за действие за членство на Украйна и Грузия. В тази връзка, бе отбелязано, че с активното съдействие на нашата делегация е било прието предложение, предвиждащо облекчена процедура за приемането на Македония в НАТО. Североатлантическият съвет, който заседава ежеседмично на равнище посланици, е получил правомощия да отправи към Македония покана за членство тогава, когато бъде решен спорът и с Гърция за името.

    Отношенията на НАТО с партньорите са били обсъдени в един много широк формат, а именно 26 държави-членки с 24 държави партньорки. Особено интересна е била дискусията в рамките на формата НАТО – Русия.

    Потвърден бе ангажиментът за успех на операциите на НАТО, най-вече в Афганистан и Косово. По отношение на Афганистан е било посочено, че това е един твърд, дългосрочен ангажимент на съюзниците от НАТО да присъстват в Афганистан до постигането на резултат, който би позволил те да се изтеглят и местната власт да поеме изцяло управлението на страната. На срещата е приет всеобхватен стратегически военно-политически план за Афганистан, предвиждащ по-добро координиране на военните действия на ISAF и гражданските усилия за възстановяване на Афганистан. Във връзка с декларирания недостиг на сили за операцията в Афганистан представителите на МВнР и МО заявиха, че на този етап няма политическо решение за промяна на състава и формата на нашето участие в операцията в Афганистан.

    По отношение на Косово дискусията е показала, че се запазват различия между съюзниците. Отбелязана е била ключовата роля на КФОР за сигурността на Косово. Отчетена била необходимостта от по-добра координация между ООН, ЕС и НАТО относно следващите им действия в Косово.

    Дискусията по въпроса за противоракетната отбрана в Европа е била сравнително ограничена.

    Народните представители поставиха редица уточняващи въпроси, на които бе отговорено изчерпателно.


    При необходимост от допълнителна информация, на разположение на народните представители е протоколът от заседанието на Комисията по отбрана, изготвен и съхранен по реда на чл. 30, ал.3 от ПОДНС.
    Форма за търсене
    Ключова дума