Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
25/05/2006
Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната, № 602-02-19, внесен от Министерския съвет на 12 май 2006 г.
Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и Комисията по правни въпроси разгледаха Законопроекта за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната на съвместно заседание, проведено на 18 май 2006 г.
В заседанието взеха участие представители на Министерството на отбраната и Министерството на външните работи.
Законопроектът бе представен от г-жа Соня Янкулова – заместник-министър на отбраната. В началото на своето изложение г-жа Янкулова посочи, че и от политическа, и от военна гледна точка Споразумението за сътрудничество в областта на отбраната е логичният завършек на развиващите се във възходяща посока двустранни отношения между България и САЩ. Изрично бе подчертано, че Споразумението ще изиграе положителна роля не само във военно, но и в политическо и икономическо отношение. То ще допринесе не само за сигурността на страната, но и на Балканите като цяло, както и ще затвърди позициите на България като надежден и предвидим партньор на САЩ в борбата срещу асиметричните и нетрадиционните рискове и заплахи за сигурността. Като важен елемент от Споразумението г-жа Янкулова изтъкна принципът на използване на обектите и съоръженията при пълно зачитане на суверенитета и законите на Република България, чрез консултации и при отчитане вижданията на двете страни. В заключение бе посочено, че за конкретизиране на някои разпоредби от Споразумението ще бъдат приемани допълнителни споразумения по прилагането им. Като пример бяха посочени споразумения в областта на сигурността, логистичната поддръжка, околната среда и др.
В хода на дебатите народните представители Павел Шопов и Георги Георгиев се обявиха против приемането на законопроекта. Според г-н Шопов голяма част от българския народ е против това споразумение и призова борбата срещу този “незаконен” по думите му договор да продължи с всички позволени от закона средства. Г-н Георгиев, от своя страна, се обяви против предвидената в Споразумението възможност за сключване на допълнителни, конкретизиращи разпоредбите му споразумения, както и против субсидиарното прилагане на Споразумението между страните по Северноатлантическия договор относно статута на техните въоръжени сили от 1951 г.
Народният представител Елиана Масева повдигна въпроса за отказа на България от приоритетно право за упражняване на наказателна юрисдикция и за това какви хипотези, при които отказът може да бъде оттеглен, са били обсъждани по време на двустранните преговори. В отговор г-жа Янкулова подчерта, че с редакцията на чл. 10 от Споразумението е постигната максимална защита на българските интереси. Установено е задължение за САЩ да уведомяват българската страна за всеки отделен случай, попадащ в обхвата на този отказ, и да уважават искането на България да оттегли отказа си, когато конкретни нейни интереси налагат това. По този начин България си запазва възможността да упражнява наказателна юрисдикция в случаи от особена важност. Според г-жа Янкулова изчерпателното изброяване на хипотези само би стеснило приложното поле на разпоредбата.
В резултат на проведените разисквания и като приема за основателни мотивите на вносителя Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и Комисията по правни въпроси предлагат на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната, № 602-02-19, внесен от Министерския съвет на 12.05.2006 год.
Становището на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред е прието на 18.05.2006 год. с гласа 11 “за”, 1 глас “против” и 1 глас “въздържал се”.
Становището на Комисията по правни въпроси е прието на 18.05.2006 год. с 13 гласа “за”, 2 гласа “против” и 1 глас “въздържал се”.