Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
09/08/2006
Относно: Законопроект за достъп и използване на документите на Държавна сигурност и Разузнавателните служби на Българската народна армия, № 654-01-57, внесен от Иван Костов и група народни представители на 10.05.2006 г., Законопроект за разкриване на документите и обявяване на принадлежност към бившата Държавна сигурност или бившето Разузнавателно управление на Генералния щаб, № 654-01-90, внесен от Петър Стоянов и група народни представители на 29.06.2006 г., и Законопроект за достъп до документите и обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и Разузнавателното управление на Българската народна армия, № 654-01-115, внесен от Касим Дал на 04.08.2006 г.
Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред разгледа внесените законопроекти на свое заседание, проведено на 9 август 2006 г.
Законопроектът за достъп и използване на документите на Държавна сигурност и Разузнавателните служби на Българската народна армия, внесен от Иван Костов и група народни представители, бе представен от г-н Атанас Атанасов. Като основна цел на проекта г-н Атанасов посочи разкриването на истината, свързана с дейността на “тайните” служби на комунистическия режим, което е и политически критерий за демократичност във всяка една правова държава. По-важните положения в законопроекта, според г-н Атанасов, са: осигуряване на достъп до архивите и разкриване на информация за дейността на бившата Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия; осигуряване на пълен достъп до информация, свързана със зависимостта на лица, които кандидатстват или заемат важни държавни, обществени и политически постове и позиции, от бившата Държавна сигурност и Разузнавателните служби на Българската народна армия; създаване на независим орган, избиран от Народното събрание, който ще прилага закона и на който се предоставя пълен достъп до информацията, необходима за изпълнение на функциите му.
Законопроектът за разкриване на документите и обявяване на принадлежност към бившата Държавна сигурност или бившето Разузнавателно управление на Генералния щаб, внесен от Петър Стоянов и група народни представители, бе представен от г-н Йордан Бакалов. В своето изложение г-н Бакалов акцентира на следните по-важни моменти в законопроекта - създаване на независим държавен орган, който се избира от Народното събрание и който задължително проверява всички лица, които заемат важни държавни, обществени, политически постове и позиции, за принадлежност към бившата Държавна сигурност или бившето Разузнавателно управление на Генералния щаб; въвеждане на забрана за тази категория лица да работят за националните служби на Република България; за създаване на достатъчно гаранции за защита на доброто име на трети лица, на които чрез разкриване на информация от архивите може да бъде уронен престижа и да бъдат злепоставени. Според г-н Бакалов приемането на законопроекта ще има огромно значение както за държавата, така и за гражданското общество и политическите партии.
Законопроектът за достъп до документите и обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и Разузнавателното управление на Българската народна армия бе представен от г-н Касим Дал. Г-н Дал изтъкна, че проектът създава достатъчно гаранции за недопускане на спекулативно манипулиране чрез избирателно отваряне на едни или други архивни материали, а по този начин се защитават права и свободи на българските граждани. Законопроектът подробно регламентира реда за установяване и разкриване на принадлежност, както и достъпа до документите, функциите на държавните органи и взаимодействието с други институции и граждани, като за целта се предвижда създаването на държавна комисия, избрана от Народното събрание. Като важен момент в законопроекта г-н Дал посочи и въведеното задължение за недопускането на публикуване или разгласяване по-какъвто и да е начин на документи и части от тях, удостоверяващи принадлежност към бившите специални служби, което е скрепено и с административно-наказателни санкции.
В рамките на дискусията народните представители от ПГ на Коалиция за България подчертаха необходимостта от внимателно и прецизно формулиране на кръга от лица, които ще подлежат на проверка, както и на хипотезите, при които ще бъде обявявана тяхната принадлежност към бившата Държавна сигурност и бившето Разузнавателно управление на Българската народна армия. Изрично бе подчертано, че предстоящата работа по изглаждане текстовете на законопроектите трябва да държи сметка за националната сигурност на страната и да не застрашава дейността на българския специални служби.
По време на дебата всички народни представители подкрепиха становището, че е възможно обединяването на трите законопроекта, като за целта след първо гласуване бъде излъчена работна група, в която да участват представители на вносителите и на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
В резултат на проведените разисквания и като приема мотивите на вносителите Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване:
1. Законопроекта за достъп и използване на документите на Държавна сигурност и Разузнавателните служби на Българската народна армия, № 654-01-57, внесен от Иван Костов и група народни представители на 10.05.2006 г.
Становището на Комисията е прието на 09.08.2006 год. с 18 гласа “за”, 0 гласа “против” и 1 глас “въздържал се”.
2. Законопроекта за разкриване на документите и обявяване на принадлежност към бившата Държавна сигурност или бившето Разузнавателно управление на Генералния щаб, № 654-01-90, внесен от Петър Стоянов и група народни представители на 29.06.2006 г.
Становището на Комисията е прието на 09.08.2006 год. с 16 гласа “за”, 0 гласа “против” и 3 гласа “въздържал се”.
3. Законопроекта за достъп до документите и обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и Разузнавателното управление на Българската народна армия, № 654-01-115, внесен от Касим Дал на 04.08.2006 г.
Становището на Комисията е прието на 09.08.2006 год. с 20 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се”.