Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
03/10/2007

    Относно: Законопроект за Национална агенция “Сигурност”, № 754-01-125, внесен от н.п. Михаил Миков и група народни представители на 18.09.2007 год.
    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и Комисията по отбрана обсъдиха внесения проект на Закон за Национална агенция “Сигурност” на съвместно заседание, проведено на 3 октомври 2007 г.

    В заседанието взеха участие представители на Администрацията на Президента на Република България, Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбрана и Министерството на финансите.

    От името на вносителите законопроектът бе представен от н.п. Михаил Миков. Като основен мотив при разработването на проекта г-н Миков посочи необходимостта от създаването на качествено нова структура за защита на вътрешната сигурност, на икономическата и финансовата система на страната и за борба с корупцията по “високите етажи”, която да отговори на очакванията на обществото и на партньорите ни от Европейския съюз за ефективна борба с организираната престъпност и корупцията. Според него законопроектът прави стъпка към интегриране на системата за сигурност, подобряване на взаимодействието и обмена на информация и по-ефективно използване на съществуващите ресурси. Посочено бе, че с проекта се урежда структурирането на Националната агенция “Сигурност” на основата на отделяне на съществуващи до момента структури в Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната и Министерството на финансите, а именно – Национална служба “Сигурност”, военното контраразузнаване и Агенцията за финансово разузнаване. Г-н Миков изтъкна, че законопроектът не претендира за съвършенство и сред темите, които остават отворени за обсъждане между първо и второ гласуване, е необходимо ли е възлагането на разследващи функции на Агенцията.

    В началото на дискусията думата бе дадена на директора на служба “Сигурност – военна полиция и военно контраразузнаване” бригаден генерал Николай Николов, който предостави на народните представители писмено становище на ръководената от него служба по законопроекта и заяви готовността за участие в работата по усъвършенстването на разпоредбите на проекта между първо и второ гласуване.

    Председателят на Комисията по отбрана Ангел Найденов в качеството си на съвносител на законопроекта подчерта, че с оглед необходимостта от прецизиране на част от текстовете срокът за предложения между първо и второ гласуване ще бъде удължен, както и че за целта ще бъде създадена работна група от народни представители и експерти от администрацията на Народното събрание и от заинтересованите ведомства.

    Н. п. Надка Балева приветства разработването на проекта на Закон за Национална агенция “Сигурност” като стъпка в посока реформа на сектора за сигурност и осигуряване на по-голяма координираност на силите и средствата. Въпреки очевидните плюсове на проекта, г-жа Балева очерта три групи проблеми, които трябва да намерят своето решение преди окончателното му приемане. На първо място бе посочено съществуващото противоречие между чл. 3 и § 26 от Преходните и заключителни разпоредби и необходимостта да се даде ясен отговор на въпроса Агенцията ще има ли разследващи функции. На следващо място бе подчертано, че именно в закона, а не в подзаконовите нормативни актове към него трябва да бъде уредена структурата на Националната агенция и основните принципи на взаимодействие с другите държавни органи. Като трети проблем г-жа Балева изтъкна необходимостта от дебат по въпроса за статута на служителите на агенцията, а именно - дали те да бъдат военизирани или за тях да се прилагат разпоредбите на Закона за държавния служител и Кодекса на труда.

    В подкрепа на законопроекта се изказаха и председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред Николай Свинаров и н.п. Пламен Ранчев, според които чрез създаването на Национална агенция “Сигурност” ще се създадат реални предпоставки за ефективна борба с организираната престъпност и корупцията.

    Според н.п. Младен Червеняков законопроектът е необходима стъпка в посока реформа на сектора за сигурност - реформа, наложена от членството на България в Европейския съюз и НАТО и от промяната в международната среда на сигурност, в която вече преобладават асиметричните рискове и заплахи, характеризиращи се с висока степен на непрогнозируемост. Г-н Червеняков призова към подкрепа на проекта, като в същото време посочи, че решение между първо и второ гласуване трябва да намерят редица въпроси като: възлагането на разследващи функции на Агенцията и изграждането на дознателски апарат, очертаването на точния предмет на закона, взаимодействието с останалите правоохранителни и правозащитни органи. За да бъдат преодолени често отправяните обвинения за неефективност в борбата срещу престъпността и корупцията, той се обяви за това Агенцията да има свой дознателски апарат.

    В рамките на дискусията председателят на Комисията по отбрана Ангел Найденов изтъкна едно от най-големите достойнства на законопроекта, а именно – въвеждането на три степени на контрол върху работата на Национална агенция “Сигурност”. Законоустановеното изискване за предоставяне на еднаква по съдържание и обем информация на президента на Република България, председателя на Народното събрание и министър-председателя, задължението за внасяне на годишен доклад за дейността в Народното събрание, както и упражняването на специализиран контрол от парламентарна комисия бяха посочени като гаранции за качествено, отговорно и ефективно осъществяване на функциите и задачите на Агенцията.

    В своето изказване н.п. Татяна Дончева окачестви законопроекта като навременен и от изключителна важност за постигане на реални резултати в борбата срещу организираната престъпност и корупцията. Тя изрази увереността си, че между първо и второ гласуване ще бъдат намерени правилните решения на въпросите, отнасящи се до механизма за назначаване на председателя и заместник-председателите на Агенцията, до статута на служителите и до организацията на вътрешната й структура. Г-жа Дончева се обяви против възлагането на разследващи функции на Агенцията.

    Според н.п Асен Агов с така предложения законопроект се нарушава съществуващият баланс на разделение на властите и се ограничава възможността за упражняване на ефективен парламентарен контрол. Г-н Агов подчерта, че отговорността за назначаването на председателя на Агенцията и неговите заместници трябва да принадлежи единствено на министър-председателя.

    В подкрепа на казаното от г-н Агов се обяви н.п. Атанас Атанасов, който припомни, че съгласно Конституцията на Република България отговорността за провеждането на държавната политика в областта на сигурността принадлежи на Министерския съвет. Според г-н Атанасов е недопустимо една голяма част от дейността на Агенцията да бъде уредена не в самия закон, а в подзаконовите нормативни актове към него. Като слабост на проекта бе посочена и липсата на норма, определяща функционалната компетентност на Агенцията.

    Според н.п. Янко Янков законопроектът е сериозна крачка към повишаване ефективността на работата на специалните служби в страната. Г-н Янков акцентира и върху необходимостта да се усъвършенстват текстовете, уреждащи взаимодействието с останалите правозащитни органи, както и да бъде намерен правилния подход Агенцията да се изгради като единен орган, а не да бъде разглеждана като механичен сбор от отделни генерални дирекции.

    В резултат на проведените разисквания и като приема за основателни мотивите на вносителите, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и Комисията по отбрана предлагат на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за Национална агенция “Сигурност”, № 754-01-125, внесен от н.п. Михаил Миков и група народни представители на 18 септември 2007 год.

    Становището на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред е прието на 03.10.2007 год. с 12 гласа "за", 2 гласа "против" и 2 гласа "въздържал се".

    Становището на Комисията по отбрана е прието на 03.10.2007 год. с 9 гласа "за", 3 гласа "против" и 2 гласа "въздържал се".
    Форма за търсене
    Ключова дума