Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда и социалната политика
14/05/2008

    Проект за решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, № 802-03-4, внесен от Министерски съвет на 21.4.2008г.

    XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    Комисия по труда и социалната политика

    ДО
    Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
    Д О К Л А Д
    Относно: Проект за решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, № 802-03-4, внесен от Министерски съвет на 21.4.2008г.
    Комисията по труда и социална политика, на редовно заседание, проведено на 14.05.2008г. обсъди проект за решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, № 802-03-4, внесен от Министерски съвет на 21.4.2008г.
    На заседанието присъстваха г-н Иван Токаджеиев – зам.министър на културата, г-жа Иванка Христова – зам.министър на труда и социалната политика, г-н Емил Мирославов – директор на Дирекция в МТСП, г-жа Весела Караиванова – подуправител на Националния осигурителен институт, г-жа Валентина Кръстева – директор на Дирекция в НОИ, г-н Йосиф Милошев от дирекция “Правна” в НОИ и др.
    Проектът на решение беше представен от зам.министър Иван Токаджиев, тъй като вносител на предложението пред Министерски съвет е Министърът на културата г-н Стефан Данаилов.
    С този проект за решение Министерския съвет предлага на Народното събрание да отпусне пенсия за особени заслуги към държавата и нацията на г-н Наум Христов Шопов – един от най-популярните, обичани и талантливи български актьори.
    В мотивите към проекта за решение е представена професионалната биография на г-н Наум Шопов. Г-н Шопов е роден на 27 юли 1930г. в Стара Загора. Започва творческия си път като стажант – актьор в Старозагорския драматичен театър през 1948г. Последователно след това играе в Пловдивския и Бургаския драматичен театър, както и в Театъра на българската армия. От 1985 г. е в трупата на Народния театър “Иван Вазов” в София. Класически са образите, които пресъздава на сцената. Най-известни от тях са Неджими от “Чудак” на Назъм Хикмет, Фердинанд и Вурм от “Коварство и любов” на Шилер, Молчалин от “Ума си тегли” на Грибоедов, Ленин от “Съдбоносната 21-ва” на Щейн и от “Шести юли” на Шатров, Гаев и Епиходов от “Вишнева градина” на Чехов, Робеспиер от “Делото Дантон” на Пшибишевски, Попришчин от “Дневникът на един луд” на Гогол, Лука от “На дъното” на Максим Горки, Крап от “Последният запис” на Бекет и много други.
    Сред открояващите се образи в киното са Лейтенантът от “Инспекторът и нощта”, Дьо Гревил от “Крадецът на праскови”, Цар Борис III от “Цар и Генерал”, “Допълнение към Закона за защита на държавата” и “Войници на свободата”, полковник Тодоров от “Скорпион срещу дъга”, Раймън от “Няма нищо по-хубаво от лошото време” и много други.
    Наум Шопов е удостояван с много престижни награди и отличия.
    Представителите на Министерството на труда и социалната политика подкрепиха в изказванията си проектът за решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията на г-н Наум Шопов.
    В допълнение към представената от зам.министър Токаджиев номинация на г-н Наум Шопов за пенсия за особени заслуги, подуправителят на НОИ г-жа Весела Караиванова допълни, че Националният осигурителен институт подкрепя предложението за отпускане на такава пенсия. Била е извършена проверка по пенсионното дело на г-н Шопов, според което, в момента той получава пенсия за осигурителен стаж и възраст в размер на 230лв. Ако народните представители одобрят решението за изплащане на пенсия за особени заслуги, тя ще бъде с максималния размер, който към този момент е 490 лв., а пенсията, отпускана до момента ще бъде спряна. От НОИ припомниха, че средствата за тези пенсии са от фонда за пенсии, несвързани с трудова дейност. За тях пенсионният фонд получава средства от републиканския бюджет. В момента в него има заделени около 70 хиляди лева, което позволява и гарантира изплащането на пенсията.
    По време на разискванията народните представители припомниха част от състоялата се вече дискусия по повод на отпуснатите през 2007г. И 2008г. персонални пенсии за особени заслуги. Те отново изказаха уважението си към всички дейци на изкуството, културата, спорта, медицината, науката и всички сфери на обществения живот в България. Не подлежи на съмнение факта че, хората, които биват предлагани от Министерския съвет за получаване на персонални пенсии са заслужили, допринесли са със своя професионализъм, творчество и всеотдайност за успеха на България във всички области. Но проблемът с липсата на критерии за отпускането на този вид финансова помощ продължава да стои нерешен. Законовите изисквания са прекалено общи и явно допускат конюнктурност и субективизъм при правенето на предложения и при определянето на получатели на този особен вид пенсия. Въпросът, който отново беше поставен от народните представители е дали за заслуги към държавата и нацията трябва да се дава пенсия. Това е проблем, който Кодекса за социално осигуряване не решава. Според много от народните представители за особени заслуги е по - приемливо да се връчват ордени и медали. Сега, с наложилата се вече практика да се отпускат пенсии за заслуги, без да се прилагат макар и по-общи, рамкови критерии, се стига до естественото усещане в много хора, че са несправедливо подценени или ощетени, както с признателност, така и с финансова помощ. Отсъствието на критерии и условия за достъп до тези социални плащания вече деформират иначе социалната и хуманната същност на правителствените актове. Членовете на Комисията отново припомниха собствения си извод, направен при последния дебат по повод на персоналните пенсии за особени заслуги, че трябва да се създаде работна група, с участието на експерти от министерствата, ведомствата, творчески и съсловни организации и народни представители, в която да се преформулира философията на пенсионните плащания в обхвата на особените заслуги към държавата и нацията. Тази своеобразна обществено-политическа - експертна група трябва да даде отговори на съществените въпроси – има ли място пенсията за особени заслуги в Кодекса за социално осигуряване, възможно ли е да се преразгледа цялостната система за морални и материални стимули в България, трябва ли да се следва установената практика, широк и лесно достъпен ли да бъде входа до тези специални финансови стимули и много други.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати “За” – 11 гласа, “Против” – няма, “Въздържали се” – 2, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да подкрепи проект за решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, № 802-03-4, внесен от Министерски съвет на 21.4.2008г., като в т.1 от него предлага след думата “нацията” да се добави “в размер на 490 лв. месечно” и Народното събрание гласува следния проект на решение:

    “1.Отпуска пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, в размер на 490 лв. месечно, на Наум Христов Шопов от София, ж.к. “Младост 4”, бл. 476, вх. “Г”, ет. IV, ап.2, считано от 1 май 2008г.
    2.По отношение на пенсията по т. 1 да се прилагат разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване.
    3.Изпълнението на решението се възлага на управителя на Националния осигурителен институт.”
    Д-р Хасан Адемов, Председател на Комисията по труда и социалната политика


    Форма за търсене
    Ключова дума