Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда и социалната политика
24/07/2008

    Д О К Л А Д за първо четене на законопроект за уреждане на някои трудови и осигурителни права на български граждани, № 802-01-61, внесен от Министерски съвет на 22.7.2008г.

    XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    Комисия по труда и социалната политика

    ДО
    Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

    Д О К Л А Д
    за първо четене на
    законопроект за уреждане на някои трудови и осигурителни права на български граждани, № 802-01-61, внесен от Министерски съвет на 22.7.2008г.

    Комисията по труда и социалната политика, на заседание, проведено на 24.07.2008., разгледа и обсъди законопроект за уреждане на някои трудови и осигурителни права на български граждани, внесен от Министерски съвет.
    В заседанието участваха г-н Лазар Лазаров – зам.министър на труда и социалната политика, г-н Йордан Христосков – управител на Националния осигурителен институт и др.
    Законопроектът и мотивите към него бяха представени от г-н Лазар Лазаров. Законопроектът предвижда да се уредят някои трудови и осигурителни права на българските граждани Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова, Здравко Георгиев и Ашраф ал-Хаджудж. В законопроекта се предвижда времето, през което тези български граждани са били задържани и са изтърпявали наказание, да се признава за трудов стаж по смисъла на Кодекса на труда и осигурителен стаж по смисъла на Кодекса за социално осигуряване. За времето, което ще бъде признато за осигурителен стаж ще се внасят осигурителни вноски в размера за фонд “Пенсии” върху минималната работна заплата за 2007г., които са за сметка на републиканския бюджет. Когато настъпи пенсионирането, доходът върху който са внесени вноските няма да се взимат предвид за изчисляване на пенсиите по реда на Кодекса за социално осигуряване. Също при пенсиониране към пенсиите за трудова дейност на лицата да се изплаща месечна добавка в размер на социалната пенсия за старост, която е също за сметка на републиканския бюджет. Вносителите на законопроекта предлагат дължимите здравно - осигурителни вноски, за времето, в което лицата са били задържани и/или изтърпявали наложеното им наказание да са за сметка на републиканския бюджет и да се внесат за сметка на републиканския бюджет в размер, определен за 2007г. Последното предложение на вносителите е свързано с това пенсионните и здравните вноски да се внесат в тримесечен срок от влизането на този закон в сила от Агенцията за социално подпомагане по ред, определен от министъра на финансите и министъра на труда и социалната политика.
    Вносителите припомниха обстоятелствата, които са довели до необходимостта да се направи този специален закон. Българските граждани са осъдени на смърт, с влезли в сила присъди по наказателно дело № 213/2002г. на Апелативния съд в Бенгази, което наказание е заменено с наказанието доживотен затвор с Решение № 25 на Висшия съвет на съдебните институции от 19 юли 2007г. на Великата социалистическа народна Арабска Джамахирия. На 24 юли 2007г. българските граждани са били помилвани с Указ № 223 на Президента на Република България.
    Народните представители от Комисията по труда и социалната политика приеха за основателни мотивите на вносителите. В проведената дискусия те акцентираха върху обстоятелството, че с този законопроект ще се създадат условия за ползване на трудови и социални права от “българските медици” през времето, през което те не са имали възможност да придобият такива. По отношение на тяхното здравно осигуряване, народните представители изразиха мнение, че с последните промени в Закона за здравното осигуряване “българските медици” не дължат вноски, защото са отсъствали от страната, поради което има две хипотези, по които може да бъде уреден техният здравно-осигурителен статус. Едната е в продължение на 6 месеца, както действа законът, да се внасят вноски и да се възстановят правата им, още повече, че някои от тях може да са се осигурявали вече и на практика да са настъпили осигурителни права, а другият е с еднократно внасяне на 12 вноски да се възстановят правата им за достъп до здравно - осигурителни услуги. Може би втората възможност е по-удачна за уреждане на здравно – осигурителния статус на тези граждани, а не както предлагат вносителите с плащане на осигурителни вноски за целия период, в който те са отсъствали. В дебатите стана ясно, че с президентския указ не е помилван доктор Здравко Георгиев, поради което той няма да получи добавката по чл.4 от законопроекта. Ако волята на вносителя е и доктор Георгиев да получи такава добавка, трябва да се направи редакция, с която “вместо лицата помилвани с указ № 223”, да се запише “лицата по чл. 1”.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати “За” – 18 гласа, “Против” – няма, “Въздържали се” – няма, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо четене законопроект за уреждане на някои трудови и осигурителни права на български граждани, № 802-01-61, внесен от Министерски съвет на 22.7.2008г.
    Д-р Хасан Адемов, Председател на Комисията по труда и социалната политика


    Форма за търсене
    Ключова дума