Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда и социалната политика
03/12/2008

    ДОКЛАД
    на Комисията по труда и социалната политика за първо четене на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за военноинвалидите и военнопострадалите № 854-01-139, внесен от Ангел Найденов, Димитър Дъбов и Донка Михайлова на 12 ноември 2008 г.

    ДОКЛАД
    на Комисията по труда и социалната политика за първо четене на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за военноинвалидите и военнопострадалите № 854-01-139, внесен от Ангел Найденов, Димитър Дъбов и Донка Михайлова на 12 ноември 2008 г.
    Комисията по труда и социалната политика на редовно заседание, проведено на 3 декември 2008 г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за военноинвалидите и военнопострадалите № 854-01-139, внесен от народните представители Ангел Найденов, Димитър Дъбов и Донка Михайлова. В заседанието участваха госпожа Весела Караиванова – подуправител на Националния осигурителен институт, госпожа Лариса Тодорова – главен експерт в Министерството на труда и социалната политика, госпожа Лилия Симова - председател на управителния съвет на Комитета на родителите и близки на загиналите и пострадалите в казармата, господин Петър Велчев - председател на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите и други.
    Законопроектът и мотивите към него бяха представени от господин Ангел Найденов. Законопроектът предвижда на военнопострадалите да се предостави право да ползват безплатно превозни средства за обществен превоз, да ползват преференциално услугите на социалния патронаж, както и при смърт на военнопострадал наследниците му да имат право на еднократна целева помощ за погребение. Вносителите заявиха, че основният мотив, довел до предлаганата промяна в закона, е увеличаване на моралния и материалния ангажимент на държавата към децата, съпрузите и родителите на българските граждани, които са загинали при изпълнение на кадрова или наборна военна служба в мирно или военно време. Вносителите припомниха обстоятелството, че още при подготовката и приемането на Закона за военноинвалидите и военнопострадалите през 2005 г. водещ мотив е бил ангажиментът и отговорността на народните представители към тези български граждани и техните семейства, отдали живота и здравето си за държавата. Настоящата поправка продължава линията на това отношение към тази част от нашето общество.
    Според господин Ангел Найденов законопроектът ще обхване около 1500 души. Господин Найденов припомни още, че военнопострадалите по смисъла на закона са преживелия съпруг или съпруга, децата и родителите на хората, загинали при или по повод на военната служба. За тях от общинските бюджети и от държавния бюджет ще бъдат заделени около 565 хил. лв.
    По време на заседанието бяха представени становища по внесения законопроект от Министерството на труда и социалната политика, от Националния осигурителен институт, от Министерството на финансите, Министерството на отбраната. В тях се подкрепя инициативата на народните представители за увеличаване правата на военнопострадалите.
    В становището на труда и социалната политика се заявява, че се споделят социалните съображения, изтъкнати в мотивите на вносителите към законопроекта и се очаква, че в резултат на предложените изменения и допълнения ще бъде оказана материална, социална и морална подкрепа на гражданите, които законът определя като военнопострадали.
    В становището на Министерството на финансите се изразява безпокойство, че законопроектът се разглежда във време, когато държавният бюджет е приет на първо четене и в него не е предвидено финансиране на допълнителни права на военнопострадалите.
    В последвалата дискусия стана ясно, че парите необходими за финансовото обезпечаване на разглеждания законопроект, ще бъдат осигурени. По време на дискусията стана ясно още, че правилникът към закона се е забавил в изработването около три години. Във връзка с това все още няма актуални централни регистри на военноинвалидите и военнопострадалите. Това е основанието за разминаването на данните на броя на лицата от двете групи. Според вносителите и техните данни военнопострадалите, за които се отнася законопроектът е около 1500 души. Според данните на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите, те са около 2000 души, а според Националния осигурителен институт пенсии и добавки към тях получават 4495 граждани, които са в групата на военнопострадалите.
    Към вносителите бяха зададени въпроси, които получиха удовлетворяващи отговори. Народните представители от Комисията по труда и социалната политика приеха за основателни мотивите на вносителите.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати „за” 16, без гласове „против” и „въздържали се”, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага да подкрепи на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за военноинвалидите и военнопострадалите № 854-01-139, внесен от народните представители Ангел Найденов, Димитър Дъбов и Донка Михайлова.
    Д- р Хасан Адемов, председател на комисията по труда и социалната политика

    Форма за търсене
    Ключова дума