Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда и социалната политика
11/02/2009

    Д ОК Л А Д
    по законопроект за ратифициране на Заемното споразумение (Втори заем за развитие на политиките- институционална реформа в социалните сектори) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие № 902-02-6, внесен от Министерски съвет на 03.02.2009 г.
    XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    Комисия по труда и социалната политика


    ДО
    Г- Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

    Д ОК Л А Д
    по законопроект за ратифициране на Заемното споразумение (Втори заем за развитие на политиките- институционална реформа в социалните сектори) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие № 902-02-6, внесен от Министерски съвет на 03.02.2009 г.

    Комисията по труда и социалната политика на свое заседание, проведено на 11 февруари 2009 г., разгледа и обсъди законопроект за ратифициране на Заемното споразумение (Втори заем за развитие на политиките- институционална реформа в социалните сектори) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие № 902-02-6, внесен от Министерски съвет на 03.02.2009 г.
    На заседанието присъстваха г- жа Светлана Дянкова, заместник- министър на труда и социалната политика, г- н Стефан Узунов от Министерство на икономиката и енергетиката, г- н Ерик Рангелов, изпълнителен директор на Социалноинвестиционния фонд, г- жа Весела Караиванова, зам.- управител на НОИ, г- н Владимир Горанов от Министерство на финансите и др.
    Законопроектът и мотивите към него бе представен от г- н Стефан Узунов от Министерство на икономиката и енергетиката. Той изясни, че Заемното споразумение е сключено въз основа на дадено от Народното събрание съгласие за водене на преговори и сключване на Заемно споразумение за втори заем за развитие на политиките между България и Международната банка за възстановяване и развитие, в контекста на изпълняваната от българското правителство със съдействието на Световната банка Средносрочна програма за институционална реформа в институционалните сектори.
    Преговорите по заема са проведени през м. септември 2008 г. и след одобряване от Борда на директорите на Международната банка за възстановяване и развитие заемното споразумение е подписано на 18 ноември 2008 г. Вторият заем за развитие на политиките за институционална реформа в социалните сектори е във връзка със Стратегията за партньорство на Световната банка с Република България, одобрена от Борда на директорите на банката през м. юни 2006 г. Заемът се отпуска в контекста на предприети от българската страна мерки в областта на социалната защита, образованието и здравеопазването. Той е продължение на действията по първата фаза на програмата. Фокусът на тази фаза на програмата се запазва, както от първата, върху конкретни мерки в социалните сектори в подкрепа на постигането на две основни цели. Те са повишаване на заетостта и полагането на основите на дългосрочен растеж на производителността на труда, чрез предоставяне на стимули за създаване на работни места и подобряване на качеството на образованието в духа на Лисабонската стратегия, а така също насърчаване на фискалната устойчивост чрез подобряване на ефективността в социалните сектори.
    Основните стратегически насоки се запазват и при втората фаза, а именно Световната банка да предоставя консултации на високо ниво, техническа помощ в допълнение на финансовото подпомагане, свързано с програмата за развитие на политиките. Запазва се използването на опростен подход на фокусиране към малко на брой значими политики и концентриране на политическата помощ към тези политики. Заемът за развитие на политиките има за цел укрепване на капацитета на правителството за укрепване на неговите стратегии и политики. Програмата остава гъвкава, за да може да отговаря на нововъзникващите потребности и искания на правителството.
    Г- н Владимир Горанов, директор на дирекция от Министерство на финансите изясни, че вторият заем няма за цел пряко финансиране на определена конкретна дейност, а се усвоява директно в централния бюджет и служи като общ източник за финансиране на консолидираната фискална програма. Бе подчертано, че Световната банка рядко интервенира в страни – членки на Европейския съюз, но правителството осъзнава целесъобразността от огромната техническа и методологична помощ, която екипът на Световната банка с целия си опит от целия свят пренася върху националните политики. За заема за социално включване е важно да се отбележи, че мониторинга, който банката оказва като външен, независим за страната орган, гарантира целесъобразността и ясното постигане на целите, които с помощта на експертите на банката са ясно и добре формулирани. Покрива се такава сфера на политиката, която Европейският социален фонд не покрива.
    Бе изяснено, че в момент на липса на възможност за достатъчно добро прогнозиране на предстоящи евентуални негативни процеси в икономиката всеки привлечен ресурс е необходим, който може да послужи за покриване на неблагоприятни ситуации в платежния баланс на страната. За разлика от Проекта за социално включване, Проектът за развитие на политиките насочва правителството да поеме и да изпълни определени ангажименти с определения ресурс, предоставен на разположение на страната.
    Предложеното второ заемно споразумение е в размер на 101,7 млн. евро и е договорено за отложено теглене при стандартно договаряните финансови условия по заемите от МБВР.
    След приключване на разискванията и проведено гласуване с резултати “За”- 15 гласа, “Против” - 1 глас и “Въздържал се” - няма, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да ратифицира със закон Заемното споразумение (Втори заем за развитие на политиките- институционална реформа в социалните сектори) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие № 902-02-6, внесен от Министерски съвет на 03.02.2009 г.

    Д- р Хасан Адемов, Председател на Комисията по труда и социалната политика
    Форма за търсене
    Ключова дума