Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда и социалната политика
11/02/2009

    Д ОК Л А Д
    по законопроект за ратифициране на Заемното споразумение (Проект за социално включване) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие № 902-02-3, внесен от Министерски съвет на 02.02.2009 г.

    XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    Комисия по труда и социалната политика


    ДО
    Г- Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

    Д ОК Л А Д
    по законопроект за ратифициране на Заемното споразумение (Проект за социално включване) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие № 902-02-3, внесен от Министерски съвет на 02.02.2009 г.

    Комисията по труда и социалната политика на свое заседание, проведено на 11 февруари 2009 г., разгледа и обсъди законопроект за ратифициране на Заемното споразумение (Проект за социално включване) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие № 902-02-3, внесен от Министерски съвет на 02.02.2009 г.
    На заседанието присъстваха г- жа Светлана Дянкова, заместник- министър на труда и социалната политика, г- н Ерик Рангелов, изпълнителен директор на Социалноинвестиционния фонд, г- жа Весела Караиванова, зам.- управител на НОИ, г- н Владимир Горанов от Министерство на финансите и др.
    Законопроектът и мотивите към него бе представен от заместник- министъра на труда и социалната политика г- жа Светлана Дянкова. Тя припомни, че Народното събрание в свое решение, прието през май 2008 г., дава право на правителството да одобри критериите по Заемно споразумение (Проект за социално включване) с Международната банка за възстановяване и развитие, което е подписано на 15 ноември 2008 г. за заем от 40 милиона евро. То се подпомага от програма, която включва няколко стратегии: Съвместен меморандум по социално включване; Национален доклад по стратегиите за социална закрила и социално включване на Република България за периода 2006-2008 г.; Национална програма за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка – 2006-2015 г. Друго основание, което е ползвано, за да бъде направено това заемно споразумение, са плановете за действие във връзка с Десетилетието на ромското включване. Беше подчертана основната цел на Министерството на труда и социалната политика, а именно да се създаде комплекс от условия за плавен преход от използването на заемни средства за социални програми към използването на европейските структурни фондове за такива програми. Беше очертан очакваният социален ефект на Проекта за социално включване. С неговото изпълнение ще се подкрепят усилията на цялото правителство за социално включване на деца, като се инвестира за тяхното развитие от най-ранната детска възраст. Такива инвестиции, направени в годините на детето от нула до седем години, имат много по-голяма възвращаемост и много по-голям социален ефект. Със заема ще се направят инвестиции в семействата, които отглеждат децата си в социалния риск на бедност, както и семействата, които отглеждат деца с увреждания. Компенсационните програми по Проекта биха могли да имат по- ефективно въздействие на един по-ранен етап на насочване към семейството, изпаднало в социален риск и в неблагоприятна социално-икономическа среда.
    Бяха очертани двата компонента на Проекта. Първият компонент са интегрираните социални услуги и услуги, свързани с грижи за деца. Той е основен, като за него са заделени над 90% от всички заемни средства. Обхваща подкомпонента “Програми за родители на деца на възраст от 0-3 години”(включва ориентиране на родители на деца от уязвимите общности и родители на децата с увреждания). Дейностите на Подкомпонент “Програми за деца от 3 до 7-годишна възраст” са насочени към намаляване на таксите за детска градина, създаване на фамилни центрове, транспорт, подобрени здравни услуги и др. Следващият подкомпонент е за изграждане на капацитет – инвестиции в инфраструктурата и материали. Той ще действа най-вече за онези програми, чрез които ще се изгражда нова детска градина или нов център или ще се ремонтират съществуващи такива. Целта е да могат да бъдат предоставени този вид социални услуги за деца и за семейства от уязвими групи. Вторият компонент – изграждането на капацитет, включва подкомпонентие за неговото изграждане на местно ниво и оценка на въздействието.
    Г- н Ерик Рангелов, изпълнителен директор на Социалноинвестиционния фонд подчерта, че началото на Проекта е положено още през 2004 г. от специалисти на Световната банка и експерти от Министерството на труда и социалната политика, т.е. още преди България да е член на Европейския съюз. Проектът е за период от 5 години, като средствата от заема са разчетени да бъдат използвани през първите две години и половина. Пакетите, които ще бъдат разработени и предоставени на общините – бенефициенти и които те ще предоставят на крайните бенефициенти, са разработени и ще бъдат финализирани непосредствено след отпускане на средствата. Предвижда се, ако с подобни или със същите пакети една община кандидатства за средства от Европейския социален фонд, то почти да бъде гарантирано, че този проект ще бъде одобрен за финансиране от него. Това дава възможност, когато се оцени необходимостта от подобни социални услуги, общината да може веднага да кандидатства до съответните органи и да получи своевременно европейски средства.
    В рамките на обсъждането беше поставен въпроса, при наличието в държавата на финансов ресурс и бюджетен излишък се прибягва до такъв тип заемно споразумение. Бе изяснено, че заемните споразумения със Световната банка или от европейски фондове, на практика са показателни за последователността и приемствеността на държавната политика. Такъв тип заеми са обвързани с мерки, мониторинг и критерии, които са много по-строги от изискванията при разходи от националния бюджет, като са налице много и специални изисквания към изпълнителите на тези заеми и др. Като положителна черта на Заемното споразумение (Проект за социално включване) бе изтъкнато и неговото децентрализирано разходване в общините, където протича животът на децата и семействата.
    Финансовите условия са стандартни за предоставяните от Световната банка заеми и са благоприятни за българската страна.
    След приключване на разискванията бе проведено гласуване.
    С резултати: “За”- 15 гласа “Против”- няма “Въздържал се”- 1 глас Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за ратифициране на Заемното споразумение (Проект за социално включване) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие № 902-02-3, внесен от Министерски съвет на 02.02.2009 г.

    Д- р Хасан Адемов, Председател на Комисията по труда и социалната политика
    Форма за търсене
    Ключова дума