Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда и социалната политика
13/05/2009

    Д ОК Л А Д за първо гласуване на законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване №902-01-33, внесен от Министерски съвет на 30.04.2009 г.

    XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    Комисия по труда и социалната политика

    ДО
    Г- Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

    Д ОК Л А Д
    по законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване №902-01-33, внесен от Министерски съвет на 30.04.2009 г.

    Комисията по труда и социалната политика на свое заседание, проведено на 13 май 2009 г., разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване №902-01-33, внесен от Министерски съвет на 30.04.2009 г.
    На заседанието присъстваха г- н Димитър Димитров и г- н Лазар Лазаров, зам.- министри на труда и социалната политика, г- н Йордан Христосков, управител на НОИ, г- н Бисер Петков, зам.- председател на Комисията по финансов надзор, г- н Никола Абаджиев, председател на БАДДПО, г- н Олег Чулев от КТ “Подкрепа” и др.
    Законопроектът и мотивите към него бе представен от г- н Лазар Лазаров. Очертани бяха основните насоки на предлаганите промени, които са резултат на дългогодишна работа и се отнасят до трите части на Кодекса за социално осигуряване. Като цяло законопроектът предвижда засилване на контролните функции - превантивен и последващ контрол, който се осъществява от контролните органи на Националния осигурителен институт. За осъществяване на сътрудничество при разработване, координиране и провеждане на държавната политика по държавното обществено осигуряване, към министъра на труда и социалната политика се създава Национален консултативен съвет по пенсионни въпроси. Разписан е подробно неговият състав и регламентирани изискванията към неговите членове. Предвижда се устройството и дейността на съвета да бъдат определени в правилник, издаден от министъра на труда и социалната политика и др.
    Останалите промени в част първа и в част трета на КСО имат за цел подобряване на режима за изплащането на обезщетенията за временна неработоспособност и трудоустрояване и за майчинство. Определят се срокове за представяне в НОИ на болнични листове и други документи за изплащане на парично обезщетение за временна неработоспособност или трудоустрояване. Допълва се разпоредбата относно възстановяване на изплатени след прекратяването на трудовия договор или осигуряването парични обезщетения за временна неработоспособност. Създава се разпоредба според която при наличие на доказателства за прекратяване на пенсията, да се издава разпореждане за нейното спиране и др.
    В частта “Административнонаказателна отговорност” се предвижда извършването на промени по превенцията и за засилване на последващия контрол. Предвидено е увеличение на глобата при нарушения на разпоредбите на част първа от КСО или на нормативните актове по прилагането им или за неизпълнение на задължително предписание на контролен орган и др.
    Усъвършенства се уредбата на част втора на КСО по допълнителното пенсионно осигуряване, като промените имат многопосочни цели: стимулиране на конкуренцията между пенсионните дружества, укрепване на управленските структури, на административния и финансовия капацитет на дружествата и др. Съществена част промени засягат изплащането на пенсии в доброволното пенсионно осигуряване, което се привежда в съответствие с утвърдените в международната практика принципи и правила. Предлагат се промени в разпоредбите, касаещи изискванията към учредителите и акционерите на пенсионноосигурителното дружество, към членовете на техните управителни и контролни органи, към специализираната служба за вътрешен контрол в пенсионноосигурителното дружество и към информационните системи на пенсионноосигурителните дружества. Въвеждат се възможности за инвестиране в нови инструменти, създават се инвестиционни портфейли във фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване. Усъвършенства се уредбата на професионалните схеми, предлагат се изменения и в уредбата на таксите и удръжките, събирани от пенсионноосигурителните дружества и др. Предвид променените условия в страната и членството в Европейския съюз се въвежда по-строга регламентация на изискванията при лицензиране на пенсионноосигурителните дружества. В тази връзка е отчетен и новият етап в развитието на дружествата, които вече могат да учредяват четири пенсионни фонда – два задължителни и два доброволни, както и да управляват професионални схеми в държави - членки на ЕС. Уредбата е съобразена и с предвидената в законопроекта възможност да се обособяват инвестиционни портфейли с различен рисков профил в рамките на фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване. Измененията в режима по издаване на пенсионна лицензия целят усъвършенстване на процедурата. Добавени са нови основания, които осигуряват възможност за оперативна самостоятелност на надзорния орган при вземане на решение и др.
    Предвиждат се повишени изисквания към акционерите на пенсионноосигурителни дружества, които притежават значителна част от капитала им - 10 и над 10 на сто. Преурежда се досега съществуващата процедура за получаване на предварително разрешение от заместник-председателя на комисията, в случаите на пряко или косвено придобиване или увеличаване на крупно акционерно участие в пенсионноосигурително дружество; систематизират се възможностите за промяна в акционерния състав на дружеството и др.
    След проведено обсъждане и гласуване с резултати “За”- 11 гласа, “Против”- няма, “Въздържал се”- 1, Комисията прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване №902-01-33, внесен от Министерски съвет на 30.04.2009 г.
    Д- р Хасан Адемов, Председател на Комисията по труда и социалната политика

    Форма за търсене
    Ключова дума