Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда и социалната политика
08/04/2009

    Д ОК Л А Д
    по законопроект за ратифициране на Договора между Република България и Руската федерация за социална сигурност № 902-02-15, внесен от Министерски съвет на 30.03.2009 г.- за първо гласуване

    XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    Комисия по труда и социалната политика

    ДО
    Г- Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

    Д ОК Л А Д
    по законопроект за ратифициране на Договора между Република България и Руската федерация за социална сигурност № 902-02-15, внесен от Министерски съвет на 30.03.2009 г.- за първо гласуване

    Комисията по труда и социалната политика на свое заседание, проведено на 8 април 2009 г., разгледа и обсъди законопроект за ратифициране на Договора между Република България и Руската федерация за социална сигурност № 902-02-15, внесен от Министерски съвет на 30.03.2009 г.
    На заседанието присъстваха г- н Димитър Димитров, зам.- министър на труда и социалната политика, г- н Йордан Христосков, управител на НОИ, г- жа Весела Караиванова, зам.- управител на НОИ, г- жа Мария Касърова, директор на дирекция “Международни спогодби” в НОИ, г- н Емил Мирославов, директор на дирекция в МТСП и др.
    Законопроектът и мотивите към него бе представен от заместник- министър Димитров. Той обясни, че Договорът между Република България и Руската федерация за социална сигурност е подписан на 27 февруари 2009 г. в Москва. С Решение 196 от 27 март 2009 г., Министерски съвет е одобрил подписания Договор и го предлага на Народното събрание за ратифициране със закон. Договорът е разработен въз основа на общоприетите принципи и норми на международното право в областта на социалната сигурност. Той е извънредно необходим на българската страна предвид големия брой наши граждани, работили и работещи в Русия, чиито социални права остават без защита вече няколко години след денонсирането на Спогодбата за социално обезпечаване със СССР. Договорът е необходим и предвид предстоящите съвместни крупни проекти в областта на енергетиката и промишлеността, които ще изискват детайлна регламентация на осигурителния статус на специалистите, работещи на тези обекти.
    В персоналния обхват на договора са включени лицата с местоживеене на територията на договарящите се страни и които са техни граждани, а също и членовете на семействата на посочените лица, които са се подчинявали или се подчиняват на действието на законодателството на една от договарящите се страни. За Руската федерация този договор няма да се прилага към военнослужещите от въоръжените сили на договарящите се страни по отношение на пенсионното осигуряване по специалното законодателство на Руската федерация, а така също и към държавните граждански служители. Тези лица обаче при работа в двете държави ще могат да ползват правата от общата схема за пенсионно осигуряване.
    В материалния обхват от българска страна са включени следните видове обезщетения: за временна неработоспособност; за майчинство; пенсии за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест; пенсии за осигурителен стаж и възраст и за инвалидност поради общо заболяване; наследствени пенсии; пенсии,
    несвързани с трудова дейност (пенсия за военна инвалидност, пенсия за гражданска инвалидност, социална пенсия за старост, социална пенсия за инвалидност, пенсия за особени заслуги, персонални пенсии), семейни помощи за деца и помощи при смърт.
    Във връзка с приложимото право като общ принцип е възприето прилагането на правните разпоредби на договарящата страна, на чиято територия лицето упражнява трудовата си дейност. Предвидени са изключения в специфични случаи, като при командироване специално по смисъла на договора се предвижда срок две години (с възможност за продължение с още една година) за запазване на принадлежност към законодателството на изпращащата страна. Предвижда се взаимно зачитане на осигурителните периоди, придобити съгласно законодателствата на двете държави, като те се сумират за преценяване правото на обезщетения от видовете, включени в материалния обхват и др. За определяне размера на пенсиите от българската страна е възприет принципът на прякото изчисление. В случай че след сумиране на осигурителните периоди правото е налице, размерът се изчислява само за периодите, придобити съгласно българското законодателство и въз основа на осигурителния доход, реализиран съгласно българското законодателство и др.
    В проведеното обсъждане народните представители се обединиха около становището законопроектът след приемането на първо гласуване да бъде предложен на Народното събрание за приемане на второ гласуване.
    След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: “За”- 14 гласа- “Против” и “Въздържали се”- няма, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да ратифицира със закон Договора между Република България и Руската федерация за социална сигурност № 902-02-15, внесен от Министерски съвет на 30.03.2009 г.
    Д- р Хасан Адемов, Председател на Комисията по
    труда и социалната политика


    Форма за търсене
    Ключова дума