Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда и социалната политика
11/02/2009

    Д ОК Л А Д
    по законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейните помощи за деца № 954-01-28, внесен от Христина Христова и група народни представители на 05.02.2009 г.
    за първо гласуване

    XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    Комисия по труда и социалната политика

    ДО
    Г- Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

    Д ОК Л А Д
    по законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейните помощи за деца № 954-01-28, внесен от Христина Христова и група народни представители на 05.02.2009 г.
    за първо гласуване

    Комисията по труда и социалната политика на свое заседание, проведено на 11 февруари 2009 г., разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейните помощи за деца № 954-01-28, внесен от Христина Христова и група народни представители на 05.02.2009 г.
    На заседанието присъстваха г- жа Светлана Дянкова, заместник- министър на труда и социалната политика, г- н Ерик Рангелов, изпълнителен директор на Социалноинвестиционен фонд, г- жа Весела Караиванова, зам.- управител на НОИ, г- н Владимир Горанов от Министерство на финансите и др.
    Законопроектът и мотивите към него бе представен от г-жа Христина Христова, която изясни предлаганите промени. Измененията осигуряват подкрепа от страна на държавата за майките, родили близнаци и майките- студентки редовно обучение. Месечната помощ за отглеждане на близнаци до навършване на една година се предоставя във вид на еднократна помощ. Еднократна като сума ще е и месечната помощ, която ще получава майката, която е студентка в редовна форма на обучение за отглеждане на дете до навършването на една година. Тези еднократни помощи се дават до навършване на една година, с което държавата трябва да покаже своето внимание към семействата, в които едновременно са се родили две, три и повече деца, без оглед на това дали майката е осигурено лице. По този начин се реализира в по-висока степен подкрепата на държавата за концентриране на средства в най-трудния за семейството период непосредствено след раждането на детето. Беше подчертано, че еднократното изплащане се предлага поради необходимите по-високи финансови разходи за подготовката на семейството, особено при раждането и отглеждането на близнаци, има значение за преодоляване на инфлацията, намаляване на административните разходи, улесняване на семействата от административна гледна точка и др.
    В Преходните и заключителни разпоредби се предлагат промени в чл. 75, ал.1 от Кодекса за социално осигуряване. Те са насочени към повишаване пенсиите на хората с увреждания, като се предвижда получаваните от тях пенсии за инвалидност да бъдат преизчислени от 1 април с коефициент 1,1 за всяка година осигурителен стаж.
    Госпожа Светлана Дянкова, зам.- министър на труда и социалната политика, представи становището на министерството. Тя подчерта, че в разработването на законопроекта са били поканени и са участвали негови експерти. Преодолени са слабостите от първоначалния вариант, които се отнасят до смесване на принципите на социалното подпомагане и социалното осигуряване и до администриране на средствата. Тя изтъкна, че Министерството на труда и социалната политика изцяло подкрепя настоящия законопроект, като се работи по предстоящото изменение на правилника за приложение на закона. Беше обоснована особената същност на този вид подпомагане, която се изразява в по-специалното отношение на министерството и на правителството към семействата, в които майката е студентка – редовно обучение. Така тя се грижи както за своята квалификация и образование, така в същото време е поела отговорността да бъде майка, отглеждаща отговорно своите деца.
    В своето изказване народният представител г- жа Донка Михайлова подчерта, че дискусионната част от този по-общ проблем, свързан с допълнителните плащания на студентските майки, е приключила с приемането на Закона за държавния бюджет за 2009 г. Народното събрание е изразило волята си и пред комисията не стои въпросът, свързан с целесъобразността на тази стъпка, а как това тя да бъде направена. Водени от желание за подобряване на правно-техническия характер на взетото решение в рамките на Закона за държавния бюджет, групата народни представители активно са работили и са стигнали до общо съгласие. Водеща е била целесъобразността и облекченията по отношение на административното обслужване на тези плащания. Беше подчертано, че при раждането на близнаци голямото затруднение за семейството е в началото. Тогава трябва да бъде направена една значителна инвестиция, която затруднява младите семейства без доходи, като еднократното плащане би ги улеснило значително. Беше изразено разбирането, че това решение ще бъде по-добро за младите семейства в рамките на вече изразената воля на Народното събрание в рамките на държавния бюджет.
    Народният представител г- жа Весела Драганова като съвносител посочи един друг аспект относно политиката на държавата, която трябва да бъде насочена към доброто родителство и своето убеждение, че предлаганите две стъпки са точно стъпки към подхода за поощряване на доброто родителство. Законопроектът е определящ за това, че държавата желае и подкрепя хората, които добре отглеждат децата си и че определено е направена крачка, която наистина дава в обществото сигнал за добра политика в тази посока.
    Народният представител г- жа Маргарита Панева изрази подкрепа на предложената нова философия, като подчерта, че обсъжданите промени в Семейния кодекс и други закони са също в тази посока. Изрази своето положително отношение към предвидените там промени по отношение на самотните бащи, на приемните семейства, близки и роднини, към допълнителните мерки за тяхното поощрение и др.
    В дискусията взе участие г- жа Златина Станкова от Клуба на многодетните семейства към Асоциация “Родители” , която изрази своята надежда, че държавата ще подкрепи и многодетните семейства. Г- жа Теодора Пиралкова от “Обединени български майки” изрази принципното си одобрение към стъпките в подкрепа на майчинството и отговорното родителство и отглеждането на деца от родители, които се стремят да се образоват. Тя постави въпроси относно майките, които са в задочно обучение, относно подпомагането на майките- студентки редовно обучение, които имат деца с увреждания и др.
    Народните представители се обединиха около становището , че обсъжданият законопроект диференцира осигурителните права на жените- майки и техните права по Закона за семейни помощи за деца, като се подчертава особената грижа на държавата за подпомагането им при раждане и отглеждането на деца. Беше подчертано и разбирането, че е необходимо отново да бъде обсъдена цялостната политика в подкрепа на семействата, които имат деца. Бяха изразени разнопосочни мнения, свързани с подоходния критерий при получаване на подпомагането, който поставя някои от семействата в по-неблагоприятно положение. Бяха посочени особените въпроси , свързани с това да не се противопоставят децата и др. Като предстоящи стъпки в бъдещата политика за подпомагане на семействата с деца, следват стъпките за подпомагане на другите от тях, които не получават помощ от държавата. Законопроектът бе определен като добра и в правилната посока крачка към предстоящо изграждане на действително социална държава. Бяха отчетени особено острия демографски проблем и произтичащите от него проблеми в пенсионните и здравните системи за бъдещето на нацията като цяло. Беше прието, че България трябва да стане страна, в която е модерно да се създават и отглеждат деца и че трябва да се приемат своевременно необходимите стъпки по продължението, развитието и усъвършенстването на демографската политика, тъй като в нея няма бързи решения и др.
    От Комисията по труда и социалната политика бяха изискани и получени становища по законопроекта на основание чл. 66, ал.2 ПОДНС както следва:
    - от Министерството на труда и социалната политика, в което изцяло се подкрепя законопроекта;
    - от Националния осигурителен институт, в което се подкрепя законопроекта;
    - от Държавната агенция за закрила на детето, в което се подкрепя законопроекта;
    - от КНСБ, което не подкрепя законопроекта.
    След приключване на разискванията бе проведено гласуване.
    С резултати “За”- 15 гласа, “Против” “Въздържал се”- няма, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейните помощи за деца № 954-01-28, внесен от Христина Христова и група народни представители на 05.02.2009 г.
    Д- р Хасан Адемов, Председател на Комисията по
    труда и социалната политика



    Форма за търсене
    Ключова дума