Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда и социалната политика
11/01/2006

    Доклад за първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за социално подпомагане № 502-01-66, внесен от Министерски съвет
    на 13.12.2005г.

    Комисията по труда и социалната политика, на заседание, проведено на 11.01.2006г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за социално подпомагане № 502-01-66, внесен от Министерски съвет.
    В заседанието участваха г-жа Иванка Христова – зам.- министър на труда и социалната политика, г-н Явор Димитров – зам.- министър на труда и социалната политика, г-жа Мария Томова – директор на дирекция и експерти от Министерството на труда и социалната политика.
    Законопроектът беше представен от г-жа Иванка Христова – зам. -министър. Според вносителите промените в този закон произтичат от необходимостта за отстраняване на констатираните несъответствия с правото на установяване, което е регламентирано в чл. 43-48 от Договора за създаване на Европейската общност, както и с правото на свободно предоставяне на услуги, регламентирано в чл. 49 от същия договор. Съгласно чл. 49 се забранява ограничаването на свободата на предоставяне на услуги по отношение на лица с националност на държава - членка на Европейския съюз, които са установени в държава от Европейския съюз, различна от тази, в която се намира лицето, на което се предоставят услугите.
    Основната промяна в Закона за социално подпомагане е в
    чл. 18, който регламентира видовете доставчици на социални услуги, задължението за регистрация на всички частни доставчици и съответно за лицензиране за предоставяне на социални услуги за деца. Предоставя се възможност на физически лица, извършващи търговска дейност, и на юридически лица, възникнали съгласно законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, да предоставят социални услуги в България. По този начин ще се предостави достъп до пазара на социални услуги на същия кръг лица, които имат еднакъв правен статус както българските лица, имащи право да предоставят социални услуги в България.
    Другите промени в Закона за социално подпомагане се свеждат до синхронизиране със Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност. Заменя се думата “лицензия” с думата “лиценз”; увеличава се на две години срокът, за който лицата, недобросъвестно получили социални помощи, се лишават от тези помощи; предлага се безработните лица в трудоспособна възраст да бъдат подпомагани непрекъснато с месечни социални помощи за срок не по-дълъг от 18 месеца; конкретизира се редът за възстановяване на недобросъвестно получени средства за социално подпомагане – те ще се възстановяват по искане на дирекция “Социално подпомагане”, отпуснала помощта, по реда на Гражданския процесуален кодекс; завишават се санкциите на длъжностните лица, които виновно нарушават законодателството по социално подпомагане.
    В проведеното обсъждане народните представители изразиха безпокойството от предлаганите промени във връзка с чл. 5, ал.5, т.е. промените в структурите на Агенцията за социално подпомагане. По тяхно мнение, социалното подпомагане е изключително отговорна дейност на Министерството на труда и социалната политика и всяко преструктуриране на Агенцията за социално подпомагане трябва да бъде свързано с по-оптималното предоставяне на социални услуги на хората и по-качествената работа на социалните работници.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати “За” – 12 гласа, “Против” – няма, “Въздържали се” – 2, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за социално подпомагане, №502-01-66, внесен от Министерски съвет на 13.12.2005г.


    Форма за търсене
    Ключова дума