Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда и социалната политика
29/03/2006

    Доклад първо четене на Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване № 654-01-13, внесен от Мая Манолова, Маргарита Пенева и Петър Мръцков
    на 01.02.2006г.

    ДО
    Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
    Д О К Л А Д
    за първо четене на
    Законопроект за изменение и допълнение на
    Кодекса за социално осигуряване № 654-01-13, внесен от Мая Божидарова Манолова, Маргарита Спасова Пенева и Петър Георгиев Мръцков
    на 01.02.2006г.
    Комисията по труда и социалната политика, на заседание, проведено на 29.03.2006г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, внесен от Мая Манолова, Маргарита Панева и Петър Мръцков..
    В заседанието участваха г-жа Емилия Масларова – министър на труда и социалната политика, г-н Горан Банков – зам.министър на труда и социалната политика, г-н Матей Матеев – зам.министър на здравеопазването, г-н Емил Мирославов – директор на дирекция в МТСП, г-н Йордан Христосков – управител на Националния осигурителен институт, г-н Чавдар Христов – изпълнителен секретар на Конфедерацията на независимите синдикати в България и др.
    Законопроектът беше представен от г-н Петър Мръцков и г-жа Маргарита Панева. Според мотивите на вносителите направените предложения защитават труда на минните спасители, които работят в много опасни и вредни за здравето условия на труд. Средата, в която те се трудят е силно замърсена, с висока температура и липса на кислород. Работата си извършват, най-често, в подземни минни условия. Това са някои от причините, заради които народните представители правят предложението трудът на подземните минни спасители да бъде изравненн с този на работниците и инженернотехническите специалисти, заети на работа под земята в подземните рудници.В съответствие с това и пенсионните права на двете категории работещите да бъдат изравнени. Т.е, става дума за това минните спасители да се пенсионират при условията на първа категория труд, така, както това вменява Кодекса за социално осигуряване за миньорите.
    В хода на проведените разисквания бяха представени становищата на Министерството но труда и социалната политика, Министерство на финансите, Националния осигурителен институт, Българската стопанска камара. Заинтересованите институции изразиха принципното си несъгласие от твърдението на вносителите, че труда на минните спасители се полагат изключително в подземните участъци към съответните рудници. Съгласно Правилника за минноспасителната и газоспасителната дейност, минноспасителните служби извършват много голяма част от дейността си над земята. Повече от половината работно време на минните спасители не е в силно рисковите условия на подземния миньорски труд. По този начин те съчетават подземен и надземен труд и поради тежкия му и рисков характер той е определен в първа категория. По сега разпоредба на чл.104, ал.3 от Кодекса за социално осигуряване правото на зачитане на една година осигурителен стаж от първа категория за три години от трета категория се прилага единствено за работниците и служителите, които през цялото работно време са заети под земята в подземните участъци и обекти.
    При обсъждането народните представители изразиха становище, че разпростирането на правото на чл. 104, ал.3 на други категории работници и служители, които не са заети непрекъснато под земята, а само в определено време сериозно ще противоречи на възприети вече принципи в пенсионната система. При такъв тип предложения за промени не трябва да се забравя, че осигурителните права са тясно обвързани с осигурителния принос . Цялата пенсионна система е положена върху тази много сериозна зависимост.
    Народните представители се обединиха около становището, че осигурителната система не е системата, която трябва да бъде непрекъснато натоварвана с проблемите на безработицата, социалното подпомагане, сивата икономика и много други. Осигурителния модел е построен върху определени принципи и те трябва да бъдат водещи, когато се правят предложения от народните представители, за промяна на една или друга норма от Кодекса за социално осигуряване.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати “За” – 4 гласа, “Против” – няма, “Въздържали се” – 8, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване № 654-01-13, внесен от Мая Божидарова Манолова, Маргарита Спасова Пенева и Петър Георгиев Мръцков.
    Председател на Комисията по
    труда и социалната политика Д-р Хасан Адемов

    Форма за търсене
    Ключова дума