Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда и социалната политика
29/03/2006

    Доклад за първо четене на Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване № 654-01-29, внесен от Иван Николаев Иванов на 01.03.2006г.

    ДО
    Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
    Д О К Л А Д
    за първо четене на
    Законопроект за изменение и допълнение на
    Кодекса за социално осигуряване № 654-01-29, внесен от Иван Николаев Иванов на 01.03.2006г.
    Комисията по труда и социалната политика, на заседание, проведено на 29.03.2006г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, внесен от Иван Николаев Иванов.
    В заседанието участваха г-жа Емилия Масларова – министър на труда и социалната политика, г-н Горан Банков – зам.министър на труда и социалната политика, г-н Емил Мирославов – директор на дирекция в МТСП, г-н Йордан Христосков – управител на Националния осигурителен институт, г-н Чавдар Христов – изпълнителен секретар на Конфедерацията на независимите синдикати в България и др.
    Законопроектът беше представен от народния представител г-н Иван Иванов. Според мотивите на вносителя направеното предложение за промяна на чл.104 от Кодекса за социално осигуряване засяга работници, специалисти и ръководители работещи в отрасъла атомна енергетика, които работят в условията на повишен риск. Това са лицата, които работят в експлоатацията и ремонта на съоръженията в първи контур, които извършват събиране, преработване, и погребване на радиоактивни отпадъци и отработено ядрено гориво. Към същата група се отнасят и дефектоскописти, дозиметристи и работници по дезактивация в първи контур. Народният представител специално подчерта, че не става въпрос за всички, работещи в отрасъла, а само за тези, които работят в първи контур. При подобни условия на труд други категории работещи като военни летци, парашутисти, екипажите на подводните съдове и др. се пенсионират при 15 години стаж, независимо от възрастта им, а за специалистите от първия контур на ядрената енергетика това не е така.
    В хода на проведените разисквания бяха представени становищата на Министерството но труда и социалната политика, Националния осигурителен институт, Българската стопанска камара. Заинтересованите институции изразиха принципното схващане, че така направеното предложение за промяна на чл.104 на КСО, към момента е финансово не изпълнимо, а също и противоречи на принципа за равнопоставеност на осигурените лица, въз основа на който се провежда държавното обществено осигуряване. В проведената дискусия стана ясно, че направеното предложение от народния представител влиза в противоречие с общия принцип на чл.104 от КСО, който регламентира превръщането на осигурителния стаж на лицата, които работят под земята, под водата и във въздуха. Осигурителният стаж на работещите в атомната енергетика е от първа категория труд по сега действащите разпоредби на чл.1 от Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране, като три години осигурителен стаж от първа категория се зачитат за пет години осигурителен стаж от трета категория при отпускане на пенсии за осигурителен стаж и възраст. Регламентирането на нов начин за изчисляване на осигурителния стаж на лицата, работещи в атомната енергетика ще постави в неравностойно положение работниците, на които вече са отпуснати пенсии за осигурителен стаж и възраст, което би предизвикало нови искания за преизчисляване на вече отпуснати пенсии.
    Народните представители се обединиха около становището, че осигурителната система не е системата, която трябва да бъде непрекъснато натоварвана с проблемите на безработицата, на условията на труд, преструктурирането на отрасли в икономиката, социалното подпомагане, сивата икономика и много други. Осигурителния модел е построен върху определени принципи и те трябва да бъдат водещи, когато се правят предложения от народните представители, за промяна на една или друга норма от Кодекса за социално осигуряване. Новата осигурителната система в България действа от няколко години и е обект на непрекъснатото желание на много граждани за промяна на принципите й, за промяна на условията на реда за пенсиониране, за увеличение на размерите на вече отпуснати пенсии. Народните представители трябва да защитават правата на всички граждани, а не само на тези, които се чувстват ощетени от реформата на пенсионната система. Непрекъснатите предложения за промяна на Кодекса за социално осигуряване и Наредбата за категоризация на труда при пенсиониране е процес, който може да доведе до дискредитиране на осигурителната ни система, като постави в неравностойно положение лицата с отпуснати пенсии в периода от 2000г. до сега, спрямо тези, които ще се възползват от възстановяването на старите привилегии. Не трябва да се подценява и факта, че това може да влезе в противоречие с политиката на Европейския съюз по Открития метод за координация. Предлаганите промени са насочени към по-нататъшно облекчаване на условията за ранно пенсиониране и при това за сметка на първия разходопокривен стълб на пенсионната ни система. Подобни облекчения не си позволяват дори страни със значително по-благоприятна демографска перспектива от България.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати “За” – 2 гласа, “Против” – 9, “Въздържали се” – няма, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване № 654-01-29, внесен от Иван Николаев Иванов .
    Д-р Хасан Адемов, Председател на Комисията по
    труда и социалната политика
    Форма за търсене
    Ключова дума