Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда и социалната политика
18/03/2009
    Редовно заседание на Комисията по труда и социалната политика, проведено на 18 март 2009 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по труда и социалната политика
    П Р О Т О К О Л
    На 18 март 2009 г., сряда, се проведе редовно заседание на Комисията по труда и социалната политика при следния дневен ред:
    Обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи за деца, № 954-01-28, внесен от народния представител Христина Христова Велчева и група народни представители на 05.02.2009 г. – второ четене.
    Заседанието беше открито в 15,10 ч. и ръководено от председателя на комисията доктор Хасан Адемов.
    Списък с присъствалите народни представители-членове на Комисията по труда и социалната политика и гости се прилага към протокола.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Добре дошли на всички. Имаме необходимия кворум. Откривам редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика.
    Колеги, за днес ви предлагам една-единствена точка в дневния ред:
    Обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи за деца, № 954-01-28, внесен от народния представител Христина Христова Велчева и група народни представители на 05.02.2009 г. – второ четене.
    Има ли други предложения за изменение или допълнение на предложения дневен ред? Не виждам.
    Моля, гласувайте така предложения дневен ред. “За” – 12, “против” и “въздържали се” – няма. Дневният ред се приема.
    Преминаваме към точка първа от дневния ред:
    Обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи за деца, № 954-01-28, внесен от народния представител Христина Христова Велчева и група народни представители на 05.02.2009 г. – второ четене.
    Колеги, на предишното заседание стигнахме до последния параграф - § 15:
    “§ 15. Законът влиза в сила от 1 януари 2009 г. с изключението на § 14, който влиза от 1 април 2009 г.”
    Преди това обаче дискусията беше в посока на предложените промени и по отношение на предложението за създаване на нов § 14. Имате текста на § 14 пред вас.
    Аз искам да върна малко дискусията назад и да припомня това, което сме приели в края на миналата година или действащия текст на Закона за семейни помощи за деца.
    “Чл. 8а. (1) Месечни помощи за отглеждане на близнаци до две години в размер, определен със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година, се предоставят в пари и/или под формата на социални инвестиции на майката (осиновителката) на близнаци, която има право да получава обезщетение за отглеждане на дете по реда на чл. 53, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, независимо от доходите на семейството. “
    Този чл. 8а така, както е разписан, ал. 1 започва с “Месечни помощи за отглеждане на близнаци до две години….” Края на ал. 1 и ал. 2 обаче казват нещо друго.
    (2) Месечните помощи по ал. 1 се предоставят на майката от момента на придобиване правото на обезщетение по чл. 53, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване ….”
    А обезщетението по чл. 53, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване казва: “След изтичане срока за обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителен платен отпуск….” По Кодекса на труда тези отпуски – нарочно припомням тази дискусия, за да стане ясно за всички – са няколко вида, респективно това е основанието за ползване на отпуска, а в Кодекса за социално осигуряване – основанието за ползване на парично обезщетение.
    В чл. 163 се казва: “Отпускът поради бременност, раждане и възстановяване…” Тоест, това е отпускът от 410 дни, който включва в себе си тези 45 дни преди раждането. Оттам нататък, тоест, от първата до втората година на детето започва отпуската по чл. 164, който е отпуск за отглеждане на дете до двегодишна възраст.
    Това, което сме приели в края на миналата година, означава, че тази помощ от 100 лв. на всяко едно от близнаците, е за периода от една до две години и то само за осигурените майки, защото става въпрос за чл. 53, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване. Тоест, тази помощ не се отнася за неосигурените майки.
    Сега вносителите предлагат друг вариант, с който тези пари, които ги даваме между първата и втората година по действащия закон и които не сме ги дали от началото на годината досега, предлагат те да се дадат от момента на раждането еднократно за 12 месеца.
    Аз непрекъснато си задавам един и същи въпрос – откъде възникна дискусията, че се отнемат права, че се намалява плащането на помощите от две години на една година. Ако някой може да ми отговори на този въпрос, съм готов да го чуя. Къде го има, в който текст има това, че се плащат помощи две години?
    Заповядайте, госпожо Караиванова. Имате думата.
    ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА: Благодаря Ви, господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Тъй като от самото начало съм съпричастна към текстовете и към дискусиите, които се проведоха в Министерството на труда и социалната политика, виждам, че наистина се породи едно неразбиране по текстовете. Изхождайки от дебатите в предходните заседания на комисията, когато бяха посочени тези текстове, ние се концентрирахме и разделихме майките не, за да ги противопоставим на осигурени и на неосигурени, а за да може тази помощ да се получи в периода, в който майката вече е приключила с получаване на обезщетението, което всъщност е заместването на нейния доход от периода до 410-те дни.
    Наистина в никакъв случай, господин председател, ние не отнемаме права на тези майки. Дискусията тръгна в тази посока, породена може би, породена от форумите и от текстовете на чл. 8а, ал. 1. Да, имаше едно неразбиране.
    Може би трябваше да бъдем по-прецизни в текстовете и да упоменем, че става въпрос за деца, които са навършили една година, но не са навършили една година – така, както сега ние прецизирахме текста, за да коригираме грешката в чл. 8а.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Заповядайте, колеги, имате думата.
    Заповядайте, госпожа Христова. Имате думата.
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Благодаря Ви, уважаеми господин председател, уважаема госпожо заместник-министър, уважаеми колеги и гости! Пак искам да припомня, че в ситуацията на криза вече експертите ни посъветваха малко да усъвършенстваме текстовете, като първо да уеднаквим отношението си към майките, защото първо на неосигурените майки се дават помощи от 0 до една година.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Не, къде го има това нещо?
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Има го в сега действащия закон, в който стана промяна чрез закона за бюджета.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: По Закона за семейни помощи за деца на неосигурените майки, включително на майките на близнаци, се дават тези 100 лв. до навършване на една година на децата. А тук на осигурените майки ние даваме допълнителен бонус освен по реда на социалното осигуряване и по реда на Закона за семейни помощи за деца. За неосигурените майки няма такъв бонус.
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Сега това, което внесохме чрез закона за държавния бюджет, има предвидени помощи и за неосигурените майки от 0 до една годишна възраст.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Къде го има това?
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Аз нямам стария закон в себе си. Ето, вижте чл. 8:
    “Чл. 8. Когато майката (осигурителката) не е осигурена…
    Не, това е за обикновения случай.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, това, което казваме, е законодателство, което действа в момента. Няма друго.
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Може би госпожа Дянкова ще ми помогне.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР СВЕТЛАНА ДЯНКОВА: Може би имате предвид чл. 8, ал. 1, госпожо Христова. Това са месечните помощи до еднагодишна възраст. Може би този текст търсите. Там са помощите.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Аз не знам дали ясно се изразявам.
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Да, чл. 8, ал. 1 казва следното:
    “Чл. 8.(1) Месечни помощи за отглеждане на близнаци…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Госпожо Христова, това е текстът, който е приет на 01.01.2007 г. През 2009 г. за неосигурените майки на близнаци допълнителен бонус няма.
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Не, има, господин председател. Сега в момента не мога да намеря текста. Аз го имам това.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, заповядайте. В Министерството на труда и социалната политика има юристи, тук има представители на министерството.
    Според законодателството досега, преди промените от 2009 г., неосигурените майки – няма значение дали са на близнаци или на неблизнаци – получават 45 дни отпуск преди раждане, ако отговарят на условията за социално подпомагане и еднократен бонус от 150 лв. След раждането – за раждането няма да говорим, защото това са неща по Закона за семейни помощи – получават за първо дете 300 лв., за второ дете – 600 лв. и за всяко следващо по 250 лв.
    От първия до дванадесетия месец неосигурената жена-родилка, получава по 100 лв. месечно до навършване на една година на детето, включително и неосигурената майка на близнаците получава тези 100 лв.
    За осигурената майка всички знаете – има 45 дни отпуск преди раждането и до 410-ия ден получава 90 процента от заплатата си. Оттам нататък получава минимална работна заплата до навършване на двегодишна възраст на детето.
    Това беше законодателството до м. декември 2008 г. През декември 2008 г. приехме чл. 8а и чл. 8б. С чл. 8а и чл. 8б даваме тези допълнителни бонуси за близнаци. Тук не говорим за студентките. Даваме тези допълнителни бонуси на осигурените майки. На неосигурените няма нищо по тези текстове. Това е законодателството от края на миналата година. Има ли някой да каже нещо различно от това, което сега казах.
    Заповядайте, госпожо Христова. Имате думата.
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Чл. 8, ал. 4 казва:
    “Чл. 8. (4) Когато децата, за чието отглеждане се изплаща на майката месечна помощ по ал. 1, са близнаци, помощта се изплаща за всяко дете-близнак.”
    Това е текстът, който влиза в сила от 01.01.2009 г.
    Иначе чл. 8 касае помощта до едногодишна възраст и там “затворихме”, че автоматично трябва да се каже каква е.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Тогава объркването ми става още по-голямо, защото на осигурените майки им даваме помощи от една до две години, а не неосигурените – от нула до една година.
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Да, ето това е проблемът.
    Затова, господин председател, решихме, че подобава на законодателят да каже следното. Ние не се интересуваме дали майката на близнаците, родила едновременно две или повече деца, е осигурена или не е осигурена. Ако тя си взима обезщетение по чл. 53 от Кодекса за социално осигуряване, нека да си го взима. Това са си нейни пари, на нейния работодател, внасяла си е, ще внася още 40 години. Това са нейни осигурителни права. Въпросът е, че не можем да правим разлика между тези близнаци, като едните взимат от нула до една година, а другите от една до две години. Трябва да се уеднаквят помощите.
    Ако направим анализ на европейското законодателство, то показва, че държавите обикновено се концентрират за подпомагане на деца в първата година. Тогава се извършва преустройване на жилищата, семейството се подготвя и т.н.
    Затова и ние го направихме за всички – за осигурени и за неосигурени – от нула до една година на детето.
    Защо възникна брожението сред майките с близнаци, които са навършили една година, тоест, на които децата са от една до две години, които – как да кажа – “подмамихме”, че ще има дадем обезщетение от една до две години. Те казаха: записано е еди как си, ние си искаме парите, още действа този закон от 01.01.2009 г. Ето защо колегите-експерти, на които много сме благодарни, ние толкова ги експлоатирахме, че просто ми е съвестно, са дали текст, с който и тези майки с деца от една до две години, които са чакали вече трети месец, че ще получат по 100 лв. за всеки близнак всеки месец, нека тези, които ще се явят и ще пожелаят правата си в “Социалните служби”, нека да си ги получат. Колегите са сметнали, че това ще касае три месеца, защото се надяваме всичко да е наред от 01.04.2009 г. и затова те са дали текст, който ще помоля госпожа Дянкова да прочете, тъй като под нейно ръководство експертите са казали как да стане този текст.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Аз продължавам с въпросите. Как от две години помощта за близнаци я намалиха на една година, каквато е публичната дискусия.
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Не, тя е от една до две години. Не е за периода от нула до две години на детето.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Публичната дискусия е поради намаляване срока от две години за тези помощи на една година.
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Не, не е така.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Има и такава дискусия. Моля ви.
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Това означава, че има неразбиране. Важното е ние правилно да го направим.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Не мога да разбера и другия аргумент. Ако от тези пари се дадат – така, както за неосигурените намерихме – в началото след самото раждане, тогава какъв е проблемът тези пари примерно да се ползват от една до две години?
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Аз на предишната дискусия това казах. Семействата могат да си планирт как да ползват тези пари. След като ще вземат 2 400 лв., нищо не им пречи 12 месеца да ги използват.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Заповядайте, госпожо заместник-министър Дянкова. Имате думата.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР СВЕТЛАНА ДЯНКОВА: Благодаря Ви, господин председател! Искам да кажа какво направи работната група.
    В четвъртък, както Вие казахте на заседанието в сряда, при мен се събра работната група, разбира се, с експерти от Министерството на труда и социалната политика, с експерти от Националния осигурителен институт, имаше юристи с нас, както имаше и представител на Сдружението “Настоящи и бъдещи майки”, които имат отношение по този закон.
    След няколкочасова дискусия в края на краищата стигнахме до извода, че действително законодателят дължи по-скоро някакъв морален вид компенсиране на очакването на майките затова, че законът не е влязъл от 01.01.2009 г.
    Текстът, който всъщност ще ви предложим днес на вашето внимание, е свързан точно с двете дати на влизането на закона – между 01.01.2009 г. и предполагаме 01.04.2009 г., когато предполагаме, че законът вече ще е в сила. Точно за тези три месеца, в които майките са очаквали, че ще получават тези обезщетения и не са ги получили, те трябва да бъдат един вид компенсирани.
    Текстът, който сме подготвили, е следният:
    “Майка (осиновителка), самотен баща (осиновител), семейство на роднини и близки или приемно семейство, отглеждащи близнаци, които към 01.01.2009 г. са навършили една година, но не са навършили две години, имат право на еднократна помощ за отглеждането им в размер на 300 лв. за всяко дете-близнак.”
    Мисля, че с този текст успяхме да отстраним всички недоразумения, които изтекоха в публичното пространство, че законът влиза в сила от 01.01.2009 г., а той не се изпълняваше от 01.01.2009 г. и ще се изпълнява може би от 01.04.2009 г. Получи се недоразумението и с това за кои деца-близнаци става въпрос. На тези, навършили една година! А на тези, ненавършили две години какво се случва? В края на краищата отново изравняваме статута на майките, тоест, не се прави разлика между осигурени и неосигурени майки. Смятаме, че с този текст майките, които са се почувствали ощетени от недействането на закона от 01.01.2009 г., биха били удовлетворени.
    Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, госпожо заместник-министър. Заповядайте, госпожо Митрева. Имате думата.
    ХРИСТИНА МИТРЕВА: Благодаря Ви, господин председател, уважаеми народни представители, колеги! Аз не съм участвала в тези дискусии, но тук у мен възниква един въпрос. Към 01.01.2009 г. децата- близнаци не са навършили две години, но към 05.01.2009 г. навършват две години. Тоест, на 05.01.2009 г. те вече са на две години и до 01.04.2009 г. ще бъдат на две години и три месеца или две години и два месеца и няколко дни. Това означава ли, че и в тази хипотеза, когато децата надхвърлят две години, трябва да получават помощите, въпреки, че е записано до две годишна възраст? За мен това не е съвсем точен текст от гледна точка на финансовата страна на въпроса. Благодаря ви.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: И аз Ви благодаря, госпожо Митрева. Но, така, както е записано, означава, че и за един един ден, ако отговаря на изискването, ще получава.
    Преди малко, когато говорих за помощта - аз пак се връщам на това – ще кажа, че на осигурената майка освен парите от осигурителното обезщетение ние даваме на всяко дете, на всеки близнак по 100 лв. допълнително по Закона за семейни помощи за деца. А по Закона за семейни помощи досега на двете близначета за едното раждане давахме 100 лв. Сега даваме още 100 лв. Тоест, допълнителният бонус е голям. Това искам да кажа. Но това, да кажем, е по-друга дискусия. Тя е малко по-различна.
    Майките получават 240 лв. при възраст на децата от една до две години. Освен това получават обезщетение за всяко дете по 100 лв. с текста от м. декември 2008 г. А неосигурените майки досега вземаха по 100 лв. до една година на децата и сега им даваме още по 100 лв., тоест, 100 плюс 100 – 200 лв. по ал. 4. Онези сто лева, които те досега получаваха, ги няма. Но това е малко по-друга дискусия и сега няма да навлизаме в нея.
    Заповядайте, колеги – плащаме за един ден, за два дни, за пет дни до м. март?
    Заповядайте, госпожо Митрева. Имате думата.
    ХРИСТИНА МИТРЕВА: Благодаря Ви, господин председател. Струва ми се, че не е записано ясно. Излиза, че се плаща сумата по 100 лв.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Идваме до синдрома за границата. Винаги има граница.
    Заповядайте, госпожо Понева. Имате думата.
    АНТОНЕЛА ПОНЕВА: Благодаря Ви, господин председател! Тъй като нашата цел е след лекото недоразумение – да кажем най-меко – което се получи с приемането на текста и липсата на посочена сума, което всъщност възпрепятства изплащането на тези помощи и превърна закона в невъзможен за изпълнение, мисля, че този текст наистина решава нещата. Сега да се връщаме към вече проведена дискусия, смятам за излишно.
    Нашата цел наистина е да компенсираме хората, които са имали очаквания и които за съжаление не се изпълниха. Но по този начин удовлетворяваме исканията, които бяха представени пред нас миналия път. Имаше няколко варианта, предложени от Сдружението “Настоящи и бъдещи майки”, които водеха до това – до влизането в сила на новия закон те да си получат по 100 лв. Това искаха, макар че бяха в някакви други варианти. Но този текст абсолютно изпълнява техните искания и мисля, че можем да го гласуваме. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря на госпожа Понева.
    Колеги, имате думата. Ако няма желаещи, предлагам да гласуваме този § 14, който систематично ще бъде отразен.
    Заповядайте, госпожо заместник-министър.
    ЗАМЕСТНК-МИНИСТЪР СВЕТЛАНА ДЯНКОВА: Доктор Адемов, извинявайте, че се намесвам. Това би трябвало да бъде нов § 14, а досегашният § 14 трябва да стане § 15.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, госпожо заместник-министър.
    Колеги, ще прочета текста на § 14, който ще гласуваме:
    “§ 14. Майка (осиновителка), самотен баща (осиновител), семейство на роднини и близки или приемно семейство, отглеждащи близнаци, които в периода 01.01.2009 г. – 31.03.2009 г. включително са на възраст между една и две години, имат право на еднократна парична помощ за отглеждането им в размер на 300 лв. за всяко дете.”
    Заповядайте, госпожо заместник-министър Дянкова.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР СВЕТЛАНА ДЯНКОВА: Извинете, господин председател, аз прочетох друг текст. Може би Вие разполагате с някой от по-предишните варианти. Вие четете друг текст.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Добре, ще прочета този, който ще гласуваме. Нали няма да се промени повече оттук нататък, защото сега разбирам за настъпилите промени.
    “§ 14. Майка (осиновителка), самотен баща (осиновител), семейство на роднини и близки или приемно семейство, отглеждащи близнаци, които към 01.01.2009 г. са навършили една година, но не са навършили две години, имат право на еднократна парична помощ за отглеждането им в размер на 300 лв. за всяко дете-близнак.”
    Това ли е текстът? Каква е разликата между единия и другия текст?
    ЗАМЕСТНК-МИНИСТЪР СВЕТЛАНА ДЯНКОВА: Няма ги датите 01.01.2009 – 31.03.2009 г.!
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Понеже сега виждам този текст, искам да задам няколко въпроса. На 02.01.2009 г. какво става? Този текст казва, че на 02.01.2009 г. не се плаща. Ще ми дадете ли разяснения. Вижте какво пише тук: “Майка (осиновителка), самотен баща (осиновител), семейство на роднини и близки или приемно семейство, отглеждащи близнаци, които към 01.01.2009 г. са навършили една година, но не са навършили две години,…” А, ако на 02.01.2009 г. навършат две години, какво става?
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Заповядайте, доктор Станкова. Имате думата.
    ИВА СТАНКОВА: Благодаря Ви, господин председател, уважаеми колеги! Логиката е, че, ако приемем стария текст, който ние имаме и който е с периода 01.01.2009 г – 31.03.2009 г., всъщност се оправдава даването на парите. Преди малко и госпожа Митрева спомена за това – въпросът е да оправдаем даването на тези средства.
    Така че, текстът може да е по-тежък, но пък оправдава отпускането на тези средства до 31.03.2009 г. – това, което Вие задавате като въпрос и това, което искаме да гласуваме. Хипотезата е тази, която и Вие споделяте в момента.
    ХРИСТИНА МИТРЕВА: Хипотезата е, примерно, на 05.01.2009 г. близнаците да са навършили две години. Щом крайният срок е до 31.03.2009 г., те имат право на тези пари, защо те на 05.01.2009 г. са навършили двегодишна възраст. Значи хипотезата е, че те са влезли в закона към 01.01.2009 г., но до 31.03.2009 г. те имат право на тези пари. Аз затова зададох този въпрос. Иначе положението остава висящо.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: А от втория вариант на текста става ли ясно това?
    ХРИСТИНА МИТРЕВА: Не, не става ясно. В текста се казва “към 01.01.2009 г.”. А към 05.01.2009 г. какво става?
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Заповядайте, госпожо Христова. Имате думата.
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Госпожо Митрева, аз не мога да разбера. Струва ми се, че има някакво недоразумение. Този текст, който чете доктор Адемов, казва следното: че, ако към 01.01.2009 г. близнаците са навършили една година и повече не ги ограничаваме. Те влизат в периода между една и две години. Защо трябва да ги ограничаваме с втората дата – 31.03.2001 г. Тоест, една година и един ден, една година и три месеца, една година и девет месеца може да са навършили, но в този период те влизат във втората си годинка. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, госпожо Христова.
    Заповядайте, доктор Кумчев. Имате думата.
    ТОДОР КУМЧЕВ: Благодаря Ви, господин председател.
    Аз искам да кажа, че, ако не сложим една дата, наистина нещата не са ясни. Вижте: “…за отглеждане в размер на 300 лева за всяко дете-близнак.” Трябва да се запише “…до 31.03.2009 г.”, да се знае докога е този период, в който ще се изплащат точно тези 300 лв.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, доктор Кумчев.
    Заповядайте, госпожо Караиванова. Имате думата.
    ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА: Благодаря Ви, господин председател! Този текст, който ние наистина го приехме в работната група в Министерството на труда и социалната политика, който вие имате и който вие приехте, впоследствие установихме, че в различна хипотеза майката ще получи двойна помощ. Например, тези майки, чиито деца не са навършили една година, тоест, родените през 2008 г., за които има преходна норма в § 13, за тях, ако близнаците са родени през януари 2008 г., ще получат по 100 лв. на близнак за един месец. Ако са родени септември 2008 г., ще получат по 100 лв. на близнак за девет месеца. Тъй като решихме, че този текст е най-чист, ние се отказахме от този, който приехме в Министерството на труда и социалната политика.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Законът за семейни помощи е от 01.01.2009 г.
    ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА: Да, но нали и преди това има предвидени помощи, стара помощ, която е изключението? Затова ние решихме, че този текст е по-прецизен и няма да се получи надплащане на семейни помощи.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: За кой текст говорим?
    ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА: За последния, за втория текст, който сега Ви дадох. Хипотезите сме ги разиграли през различни текстове.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, госпожо Караиванова.
    Заповядайте, госпожо Христова. Имате думата.
    ХРИСТИНА ХРИСТОВА: Благодаря Ви, господин председател! Доктор Адемов, може ли да си върна думите назад?
    Струва ми се, че този текст, който поставя ограничението от 01 януари до 31 март 2009 г. е по-точен, защото той казва, че в този период децата-близнаци трябва да са между една и две години. И ние се интересуваме само от този период.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, ние какво искаме? В периода, в който по досега действащия закон майките са имали право, а пък Министерството на труда и социалната политика не им е плащало тези пари, искаме да компенсираме тази сума за три месеца? Ако искаме това, как го казваме? Разбирам, че това искаме.
    ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА: Казваме го! Казваме, че към 01.01.2009 г. са навършили една година, но не са навършили две години!
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Ако на 02 януари са навършили две години, тогава какво става?
    ЙОРДАН ХРИСТОСКОВ: Категорично не влизат.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Значи към 01 януари не трябва да са навършили две години, тоест, това е само за тези, които на 01 януари са между една и две години, само за тях ще плащаме тези 300 лева, а на другите – не?!
    Имам въпрос към Министерството на труда и социалната политика и към госпожа Весела Караиванова. Какво в този, първоначалния текст, който визира датата 01.01.2009 г.- 31.03.2009 г., ви притеснява? Къде има двойно надплащане? Това не го разбирам.
    Ако идеята е на всички майки, чийто деца в този период от 01 януари до 31 март 2009 г. са между една и две години, да дадем по 300 лв. на всеки близнак, независимо от това дали са на една година и един ден или една година и три месеца, текстът трябва да изглежда по един начин. Ако искаме да дадем пропорционално за тези дни, текстът трябва да изглежда по друг начин.
    Тоест, ако децата между 1 януари и 31 март 2009 г. са във възрастовата граница между една година и две години, независимо дали са на една година и един ден, на една година и девет месеца, текстовете трябва да бъдат различни според мен. Но, ако искаме само заради това, че не сме им плащали досега, да им дадем бонус – независимо от това дали децата са на година и един ден или на колкото и да е – непропорционално на възрастта, текстът трябва да бъде по друг начин. Това е казал текстът на чл. 8а.
    Заповядайте, господин Христосков. Имате думата.
    ЙОРДАН ХРИСТОСКОВ: Благодаря Ви, господин председател! Наистина трябва да бъде посочен периодът и даже много по-лекият текст е: “…които в периода между 01.01.2009 г. и 31.03.2009 г. са били във възрастовата граница между една и две години…”. Това искаме да кажем. Ако отговарят на това условие, получават по 300 лв. за всяко дете-близнак. Вярно е, че ще има надплащане напред във времето за тези, които до 31 март правят една година и един ден. Те ще получат и 300 лв., и след това дълъг период от време или по-скоро еднократно ще получат тази сума и така ще получат повече.
    Но това е по-доброто решение според мен.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Аз пак не разбрах как става надграждането.
    ЙОРДАН ХРИСТОСКОВ: Ако заплащането не е пропорционално на времето, в което те са били в тази възрастова граница между 1 януари и 31 март, което според мен е по правилното – да бъде пропорционално – но, така или иначе, се е решило да се дадат еднократно по 300 лв. като компенсация, тогава детето, което на 31 март е навършило една година, то встъпва в права и после напред във времето до две години ще получи и другата сума, която се дава. Нали ще давате още една сума?
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Не, тази сума ще се дава при раждането. Няма друга сума.
    ЙОРДАН ХРИСТОСКОВ: Тогава няма проблем.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Тази бонусната, голямата сума ще я даваме след раждането.
    ЙОРДАН ХРИСТОСКОВ: Тогава се извинявам, аз малко се пооткъснах от текстовете.
    Тогава по-правилният текст е следният: “…които в периода от 01.01.2009 г. до 31.03.2009 г. са били на възраст между една и две години…” Не е нужно да казваме да са навършили една, но да не са навършили две години. Щом са били в този интервал между една и две години, имат право на тази пари. Това е най-точното. Нека да получат по 300 лв. и толкова. Смятам, че второто предложение е по-чистото.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Нека да прочета текста, за да чуете как ще звучи:
    “Майка (осиновителка), самотен баща (осиновител), семейство на роднини, близки или приемно семейство, отглеждащи близнаци, които в периода 01.01.2009 г. – 31.03.2009 г. включително са на възраст между една и две години, имат право на еднократна парична помощ за отглеждането им в размер на 300 лв. за всяко дете.”
    Притесненията на министерството са, че ще се дават повече пари ли?
    Аз обаче казвам, че ако приемем този текст, който вие предлагате, няма да се дават никакви пари или ще се дават пари само на тези, които към 01 януари са между една и две години.
    Някой може ли да изчисли колко ще струва тази помощ?
    Заповядайте, госпожо заместник-министър. Имате думата.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР СВЕТЛАНА ДЯНКОВА: Благодаря Ви, господин председател.
    Смятам, че ще струва около 600 000 лв. Но нека да Ви помогна. Така или иначе, законопроектът и законът, който вече е в сила, влязоха без финансова обосновка. Не искам народните представители да остават с впечатление, че министерството, както се казва, ще се пазари за всеки лев в повече или по-малко, защото имаше и такива дебати. Министър Орешарски каза: няма пари, Масларова да си намери парите, като толкова иска да се подпомогнат близнаците. Не е така. Ние сме намерили изход от нещата. В края на краищата, ако вие със закон ни задължите, ще плащаме и тези 300 лв. компенсаторни пари на майките, които не можаха да се възползват от закона между 01 януари 2009 г. и примерно 01.04.2009 г., хипотетично казано, ако тогава законът влезе в сила.
    Затова ви улеснявам и, ако вие смятате, че текстът е по-чист с оповестяване на датите 01.01.2009 г. – 31.03.2009 г., така го гласувайте. Парите, които ще трябва да се намерят, ще са малко повече, но, така или иначе, ние сме се ангажирали, вие също сте се ангажирали с майките, ще ги намерим тези пари.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Госпожо Дянкова, с цялото ми уважение към екипа и бюджета на Министерството на труда и социалната политика и на държавата, искам да кажа, че текстът, който предлагате с едната дата, не плаща нищо или плаща на пет или на 30 човека. Аз така разбирам текста.
    Ако искаме да отговорим на исканията на другите майки, които претендираха, че в това време са имали право и не са получили тези пари, заплашват с административния съд и т.н., мисля, че трябва да вървим в тази посока. Това е нормалната дискусия. Аз ви казвам, че тези пари – да не говорим за парите за майките-студентки, тях изобщо ги няма – не са обвързани с приходи. Не е обвързано с приходи и увеличението на минималните пенсии от 01 януари тази година. Така стоят нещата.
    Предлагам да преминем към гласуване на вариантите.
    Заповядайте, господин Христосков. Имате думата.
    ЙОРДАН ХРИСТОСКОВ: Благодаря Ви, господин председател!
    Целевата група, която е ощетена и която трябва да бъде компенсирана, са децата, които в този период са били между една и две години и не са получили тези помощи. Затова текстът трябва да бъде така: “…които в този период са били на възраст между една и две години….”. Това е толкова ясно, че няма защо повече да го коментираме. Фактът, че струва много повече пари – в рамките на 100 и няколко хиляди – означава, че това е по-справедливото, а не другият, по-икономичният вариант.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Аз нито единия, нито другия вариант мога да ги преценя като икономични или неикономични.
    ЙОРДАН ХРИСТОСКОВ: Този вариант лишава онези деца, които ще навършат на 02.01.2009 г. една година. А старият текст на закона е насочен именно към тези, които са между една и две години, те да бъдат подпомогнати.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, господин Христосков. Ако сметнем, че по 800 деца се раждат, то за 400 или 400 деца по 600 лв. това прави около 30 000 лв.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР СВЕТЛАНА ДЯНКОВА: Господин председател, искам да призова за коректност. Нека да не правим така сметките. Нито знаем колко близначето ще се родят…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Но знаем колко са родени. Ние ще плащаме за тези, които вече са родени.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР СВЕТЛАНА ДЯНКОВА: Но ние не знаем и броя на тези, които са между една и две години. Не можем да ги обхванем. От НОИ могат да ги обхванат. Но тези близначета, на които майките са без осигуряване, а са само на помощи, и НОИ не могат да ги хванат.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Ако са 1000 или 800 двойки и всички са на възраст между една и две години, тогава 800 двойки по 600 лв. еднократна помощ за двете деца, това прави 54 000 лв.
    Колеги, преминаваме към гласуване на текста.
    Моля, гласувайте предложението на комисията - вариант № 1 на § 14. “За” – 14, “против” и “въздържали се” няма.
    Този текст на § 14 се приема.
    Създава се нов параграф 14, който става § 15:
    “§ 15. Майка (осиновителка), самотен баща (осиновител), семейство на роднини, близки или приемно семейство, отглеждащи близнаци, които в периода 01.01.2009 г. – 31.03.2009 г. включително са на възраст между една и две години, имат право на еднократна парична помощ за отглеждането им в размер на 300 лв. за всяко дете.”
    Преминаваме към §15 – последния параграф – който казва от кога влиза в сила законът.
    “§15. Законът влиза в сила от 01.01.2009 г. с изключение на § 14, който влиза в сила от 1 април 2009 г.”
    Тук § 14 се отнася за изменението на Кодекса за социалното осигуряване.
    Цялата тази дискусия по този параграф, която водихме, е във връзка с ретроактивното действие на закона от 01.01.2009 г. Нали е ясна дискусията?
    Моля, гласувайте текста на вносителя за § 15, който ще стане § 16.
    “За” – 14, “против” и “въздържали се” – няма. Текстът на вносителя за § 15 се приема.
    “§ 16. Законът влиза в сила от 01.01.2009 г. с изключение на § 14, който влиза в сила от 1 април 2009 г.”
    Колеги, благодаря Ви. Законът за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи за деца е приет.
    Нека да кажем сега накратко какво приехме. Приехме майките-студентки да получават месечно по 240 лв. в продължение на една година, независимо от дохода, независимо от това дали са осигурени или не. Събрахме ги на куп и да ги получават след раждането наведнъж. Това е един бонус и като умножим 240 по 12, се получава общата сума.
    Второ. За майките, които имат близнаци – изключвам последната дискусия, която е ясна – независимо от това дали са осигурени или не, независимо от доходен критерий, получават по 100 лева за всяко дете-близнак еднократно след самото раждане за период от една година.
    Трето. За тези, чийто деца са между една и две години, получават тези бонуси по 300 лв. на всяко дете за периода от 01.01.2009 г. до 31.03.2009 г. Парите за близнаците се дават на куп в самото начало. Това приехме.
    Колеги, благодаря ви за активното участие в заседанието. Закривам заседанието. (Закрито в 16,00 ч.)
    Д- Р ХАСАН АДЕМОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
    Форма за търсене
    Ключова дума