Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда и социалната политика
14/12/2005
    Обсъждане на законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Австрия за социална сигурност, № 502-02-24, внесен от Министерския съвет на 08.12.2005 г., за първо четене.
    Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по труда и социалната политика, и гости се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито в 15,10 ч. и ръководено от председателя на Комисията по труда и социалната политика – господин Хасан Адемов.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Уважаеми колеги, уважаеми гости, добър ден!
    Колеги, имаме необходимия кворум. Откривам редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика.
    Дневният ред за днешното заседание е известен. Има ли други предложения за допълнение или изменение на този дневен ред? Не виждам. Моля, гласувайте така предложения дневен ред.
    "За" - 13, "против" и "въздържали се" - няма.
    Дневният ред се приема.
    Уважаеми колеги, днес гост на нашето заседание е господин Оливер Хилер – аташе по социалните въпроси към посолството на Република Австрия в България. Тук присъстват и господин Димитър Димитров – заместник министър на труда и социалната политика, господин Йордан Христосков – управител на Националния осигурителен институт, госпожа Валентина Кръстева – директор на дирекция в Националния осигурителен институт, госпожа Весела Кирова – младши експерт в Дирекция “Европейска интеграция и международни отношения към Министерството на труда и социалната политика, представители на синдикатите, експерти и журналисти. Преминаваме към точка първа от дневния ред:
    Обсъждане на законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Австрия за социална сигурност, № 502-02-24, внесен от Министерския съвет на 08.12.2005 г., за първо четене. Давам думата на господин Димитър Димитров – заместник-министър на труда и социалната политика, да представи законопроекта, внесен от Министерския съвет. Заповядайте, господин заместник-министър. Имате думата.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ДИМИТЪР ДИМИТРОВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин посланик. Спогодбата между Република България и Република Австрия за социална сигурност беше подписана през м. април 2005 г. Спогодбата беше одобрена през м. юни 2005 г. и беше предложена на Тридесет и деветото Народно събрание за одобрение. За съжаление напредналото време тогава – в края на Тридесет и деветото Народно събрание – не позволи да се извърши окончателното приемане на тази спогодба. Към спогодбата е подписано и споразумение за прилагането й. Това е договор, който въвежда процедурни правила за техническото прилагане на спогодбата. Споразумението ще влезе в сила от датата на влизане в сила на спогодбата, без някакво последващо потвърждение. В персоналния обхват на предложения проект на спогодба е предвидено включването на всички лица, за които е валидно или е било валидно законодателството на едната или на двете договарящи страни, както и на други лица, чийто права произтичат от правата на посочените по-горе лица. В материалния обхват на спогодбата са отразени спецификите на двете законодателства, като от българска страна са включени правните разпоредби относно осигуряването при временна неработоспособност и майчинство, пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест, наследствените пенсии от посочените видове, както и паричните обезщетения за безработица. Включени са и разпоредби, свързани със здравното осигуряване и спешната помощ. Във връзка с приложимото право по отношение на задължението за осигуряване е възприет като общ принцип прилагането на правните разпоредби на договарящата страна, на чиято територия лицето упражнява трудовата си дейност. Предвидени са и изключения. Предвижда се взаимно зачитане на осигурителните периоди за преценяване правото на парични плащания. За определяне размера на пенсиите от българската страна е възприет принципът на прякото изчисление, който най-точно отговаря на националното ни законодателство. Осигурителният стаж, придобит в двете договарящи се страни, се сумира за преценката на правото на плащане. В случай, че правото е налице, размерът се изчислява само въз основа на осигурителния стаж, придобит съгласно българското законодателство и на дохода, разбира се, за същия период, върху който са внесени осигурителни вноски в България. Спогодбата влиза в сила от първия ден на третия месец, следващ месеца, през който са били разменени ратификационните документи между двете страни. Спогодбата съдържа финансови задължения за държавата, тъй като нейни текстове са основание за
    Както вече казах, спогодбата е разглеждана, съгласувана, одобрена от Министерския съвет преди няколко месеца, разглеждана е, доколкото си спомням, и от постоянната Комисия по труда и социалната политика в Тридесет и деветото Народно събрание. Тогава тя беше утвърдена без някакви особени бележки. За съжаление, напредналото време – отново повтарям – не позволи разглеждането й в пленарна зала. Така че предоставям на вашето внимание отново – вече в новия състав на постоянната Комисия по труда и социалната политика на Четиридесетото Народно събрание – тази спогодба и се надявам, че тя бързо ще бъде придвижена за окончателното й приемане от Четиридесетото Народно събрание и донякъде елиминиране на закъснението, което реализирахме в резултат на този междинен период от
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, господин заместник-министър Димитров.
    Колеги, от 2001 г. досега – господин Христосков и госпожа Кръстева ще ме поправят, ако греша – са приети и ратифицирани такива спогодби между Република България и Република Полша, Белгия, Великото Херцогство Люксембург, Сърбия и Черна гора, Република Хърватия, Македония, Испания, Украйна, Словашката Република. Пред мен е списъкът на ратифицираните спогодби от 2001 г. до сега. За съжаление се получи този пропуск - или не знам как точно да го нарека – със спогодбата с Република Австрия, тъй като изборният процес свари Народното събрание в една по-интересна ситуация. Този законопроект беше гласуван на първо четене в пленарна зала, но нямаше технологично време за окончателното му приемане. Сега трябваше да се премине към ново гласуване и Четиридесетото Народно събрание ще направи това. Вече този законопроект е факт, в Комисията по труда и социалната политика вече той се обсъжда на първо четене. Надявам се още следващата седмица тази спогодба да бъде ратифицирана в пленарната зала на Народното събрание. Заповядайте, колеги, имате думата. Може би тук ще чуем дали има някаква разлика между останалите законопроекти за ратификация на спогодби и тази. Заповядайте, господин Христосков. Имате думата.
    ЙОРДАН ХРИСТОСКОВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, колеги! Аз мога да кажа, че разликата е в полза на тази спогодба, защото практически материалният обхват е пълен, той обхваща всички осигурителни рискове. Също така е готово и административното споразумение, както спомена господин Димитров. На практика, ако тази спогодба бъде ратифицирана от нашия парламент, след размяна на ратификационните документи, след два месеца, в началото на третия месец след размяната на тази документи ние веднага имаме готовност да я прилагаме. Онова, което исках да кажа, господин председател, уважаеми народни представители, е, че когато подготвяхме спогодбата, при нейната финансова обосновка се видя, че потенциалният брой български граждани, които биха се възползвали от тази спогодба, е около пет хиляди души, живеещи постоянно в Република Австрия. От тях около 700 души са пенсионери. Също така очакваме, че броят на австрийските граждани, които живеят постоянно в България и които ще се възползват от спогодбата, ще нараства благодарение на икономическия и културен обмен, който съществува между нашите две страни. Последното, което ще кажа, е, че в току-що приетия Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2006 г. са осигурени необходимите ресурси за обслужване на тази спогодба.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви и аз, господин Христосков.
    Господин Христосков, искам да допълня към това, което казахте, че в току-що приетия Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса също има финансов ресурс, който гарантира изпълнението на част от предметния обхват на тази спогодба. Заповядайте, колеги, имате думата.
    Има думата госпожа Панева. Заповядайте, госпожо Панева.
    МАРГАРИТА ПАНЕВА: Благодаря Ви, господин председател! Тъй като ще ми се наложи да изляза от заседанието, бързам да взема думата.
    Ваше превъзходителство, уважаеми колеги! Смятам, че нищо не пречи, след като вече имаме утвърдени такива спогодби със страни от Европа, да сторим днес и това, макар и с малкото неудобство, че сме се забавили. Надявам се, че за това ще ни бъде направен един реверанс и ще можем наистина да гарантираме на всички хора, които пребивават в България от Република Австрия, както и за българите, които пребивават в Австрия, да могат да се възползват от правата, които ще им даде тази спогодба. И тъй като няма да мога да участвам в гласуването, взех думата, за да кажа, че, както и моите колеги от Коалиция за България, и аз подкрепям тази спогодба и ще гласувам за ратификацията й в пленарната зала на Народното събрание.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, госпожо Панева.
    Колеги, имате думата. Аз мога ли да задам един въпрос? Господин Димитров, господин Христосков, госпожо Кръстева, може би въпросът ми е към вас.
    Виждам, че тук в предметния обхват на спогодбата става въпрос и за спешна помощ. Тя трябва ли да влиза в предметния обхват на тази спогодба или има отделен ред за ратифициране на този вид помощ. Доколкото аз знам, Министерството на здравеопазването подписва такъв тип спогодби. Но, ако досега не е имало такава, може би в рамките на тази ратификация ще се включи и спешната помощ. Ако ви затруднявам с отговора на този въпрос, не държа непременно сега да го получа. Но знам, че има такива споразумения.
    Заповядайте, госпожо Кирова. Имате думата.
    ВЕСЕЛА КИРОВА: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители. На този въпрос мога да отговоря, че няма такива отделни спогодби. По принцип другите държави не познават нашето разделение на спешна и неотложна помощ. Ние поради това, че тези въпроси са уредени в два различни закона, затова ги записваме по този начин. Иначе абсолютно няма различен ред при прилагането на тези правила. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, госпожо Кирова.
    Заповядайте, господин Мръцков. Имате думата.
    ПЕТЪР МРЪЦКОВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми господин Хилер, господин Димитров, господин Христосков, уважаеми колеги!
    Аз смятам, че Спогодбата между Република България и Република Австрия представлява едно добро продължение на добрите отношения, които съществуват между Република България и Република Австрия в годините. Всъщност тя гарантира правата на гражданите от всяка отделна страна – на българите, които живеят и работят в Австрия, и австрийците, които пребивават и работят в България. Аз смятам, че в спогодбата са отразени спецификите на осигурителните законодателства на двете страни. Приети са необходимите разпоредби за зачитане на трудов стаж, за изплащане на обезщетения според спогодбата. Също така е възприет и принципът за определяне размера на пенсиите според всяко от двете законодателства – отделно по австрийското, отделно по българското законодателство. Гарантирани са, както казаха и господин Христосков, и господин Адемов, с приемането на бюджета на страната финансовите задължения на Република България. Мисля, че са гарантирани и финансовите задължения на Република Австрия, произтичащи от тази спогодба. Така че няма никаква пречка да приемем проекта за закон за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Австрия за социална сигурност. Аз и моите колеги от Коалиция за България ще я подкрепим тук, в Комисията по труда и социалната политика, а също така и в пленарна зала. При влизането на законопроекта в дневния ред на пленарна зала ще предложим тя да бъде гледана на първо и второ четене на едно заседание на Народното събрание, за да можем да ускорим приемането на спогодбата. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, господин Мръцков.
    Има думата господин Кумчев. Заповядайте, господин Кумчев.
    ТОДОР КУМЧЕВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, Ваше превъзходителство! Искам да се присъединя към високата положителна оценка на материала и законопроекта, който гледаме днес. Като бивш директор на болница, която лекуваше по спешност много хора от чужди страни, аз съм от Смолян, там е нашият известен планински курорт Пампорово, адмирирам подобни спогодби, защото те слагат в ред неща, които не бяха уточнени до този момент. Става въпрос за детайлите, а не говоря за страните по принцип. Искам да кажа и, че в условията на финансиране на болничната помощ в България през следващата година – след 1 януари 2006 г. – от един – единствен източник, за всички болнични структури в страната е важно да се знаят страните, с които има подписана спогодба. Още веднъж се присъединявам към положителната оценка на тази спогодба. С удоволствие ще гласувам за нейното ратифициране от Четиридесетото Народно събрание. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, доктор Кумчев.
    Заповядайте, колеги. Има ли други мнения, въпроси, становища?
    Заповядайте, госпожо Шаклиян. Имате думата.
    КРЪСТАНКА ШАКЛИЯН: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми колеги, уважаеми гости! Като член на парламентарната група на НДСВ съм доволна, че този законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Австрия за социална сигурност е бил на вниманието още на предишното Народно събрание, тоест, от предишното правителство – правителството на НДСВ и ДПС. Така че, сега съм радостна, че без никакви обструкции тази спогодба се приема и от това Народно събрание и от тази парламентарна комисия и тя ще бъде ратифициране.
    Ние ще подкрепим спогодбата, както тук, в Комисията по труда и социалната политика, така и в пленарна зала, на първо четене. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви и аз, госпожо Шаклиян.
    Колеги, има ли други мнения, въпроси? Господин Хилер, и Вие можете да вземете участие в нашата дискусия, ако пожелаете, разбира се.
    Заповядайте, господин Хилер. Имате думата. Между другото, това е първият случай, когато присъства представител на посолство при ратифициране на такава спогодба.
    ОЛИВЕР ХИЛЕР: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Сърдечно благодаря за възможността да съм тук, на това заседание на парламентарната Комисията по труда и социалната политика.
    Аз напълно съзнавам това, че наистина се получи интересна ситуация – представител на посолство да присъства на едно вътрешно заседание на парламентарна комисия. Затова ви поднасям двойна благодарност. Искам също така да кажа, че Социалното министерство на Република Австрия чрез това споразумение не вижда само едно социално осигуряване на гражданите на двете държави, но също така и продължаването на успешната ни съвместна дейност в тази област, както и досега, а също така се надяваме това да продължи, разбира се, и в рамките на Европейския съюз. Искам да кажа и още нещо в допълнение. Сега в това предколедно настроение се радвам да мога да занеса в Австрия, на моите колеги от Социалното министерство, един малък коледен подарък. Така че още веднъж ви благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: И аз Ви благодаря, господин Хилер.
    Колеги, имате думата. Ако няма други изказвания, да считаме, че дискусията е приключила. Това ми дава право да подложа на гласуване законопроекта за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Австрия за социално осигуряване, внесен от Министерския съвет.
    Моля, колеги, гласувайте този законопроект.
    "За" - 13, "против" и "въздържали се" - няма.
    Законопроектът за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Австрия за социално осигуряване, внесен от Министерския съвет, се подкрепя за първо гласуване.
    Колеги, ако нямате някакви други въпроси и коментари, тъй като това беше единствената точка от дневния ред, да се ориентираме към приключване на заседанието.
    Благодаря ви за участието. Желая ви лек и успешен ден.
    Закривам заседанието.
    (Закрито в 15,40 ч.)
    Форма за търсене
    Ключова дума