Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по образованието и науката
28/05/2008


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по образованието и науката

    Д О К Л А Д


    ОТНОСНО: Законопроект за кредитиране на студентите и докторантите, № 802-01-41, внесен от Министерския съвет на 08.05.2008 г.


    На заседание, проведено на 28 май 2008 г., Комисията по образованието и науката разгледа Законопроект за кредитиране на студентите и докторантите, № 802-01-41, внесен от Министерския съвет на 08.05.2008 г. В заседанието участваха г-н Даниел Вълчев, вицепремиер и министър на образованието и науката, и експерти от Министерството на финансите.
    Законопроектът бе представен от г-н Даниел Вълчев, вицепремиер и министър на образованието и науката. Той подчерта, че с предложения законопроект се цели да се гарантират принципите за равен достъп до качествено висше образование независимо от социалния статус на обучаваните, насърчаване на конкуренцията между висшите училища и реализиране на европейската политика за масовизация на висшето образование, споделяне на разходите за обучение между държавата и студентите и докторантите и сътрудничество с банките.
    Настоящият законопроект е във връзка и в отговор на разпоредбите на чл. 8, ал. 4 и чл. 96 от Закона за висшето образование и предлага студентите и докторантите да кандидатстват за два вида кредити: за заплащане на такси за обучение и за издръжка. Предвидената държавна финансова подкрепа при кредитирането е новата форма за студентското подпомагане, чиято система към момента включва студентските стипендии, студентските общежития и квартирните помощи, столовото хранене и транспорта.
    Законопроектът съдържа четири глави, в които се регламентират условията и реда за отпускане, усвояване, погасяване, отсрочване и опрощаване на кредитите, институциите в системата за кредитиране и формите за предоставяне на държавната финансова подкрепа.
    Право да кандидатстват за кредит за заплащане на такси за обучение имат студенти и докторанти - български граждани, а така също и граждани на държава членка на Европейския съюз, на Европейското икономическо пространство и на Конфедерация Швейцария, които не са навършили 35 години, обучават се в редовна форма за придобиване на образователно-квалификационна степен “бакалавър” или “магистър” или за образователна и научна степен “доктор” в държавни и частни висши училища, съответно в научни организации по чл.47, ал.1 от Закона за висшето образование. Правото на кредит за издръжка възниква при раждане на дете по време на обучението.
    Кредитирането на студентите и докторантите с осигурена държавна гаранция се осъществява в следните форми:
    - гарантиране на кредитното задължение, което включва главницата и лихвата;
    - заплащане на кредитното задължение или на част от него при: смърт на кредитополучателя; трайна неработоспособност от 70 или над 70% за срок, по-дълъг от три години от датата на инвалидизиране; раждане на второ или следващо дете в рамките на пет години от изтичане на гратисния период;
    - заплащане на банките на премия за добро управление.
    Кредитът за заплащане на такси за обучение се формира на базата на дължимите такси за оставащия срок на обучение на кредитополучателя съгласно учебния план. Кредитът за издръжка е сборът от семестриалните издръжки за оставащия срок за обучение. Семестриалната издръжка е равна на минималната работна заплата, умножена по броя на месеците през съответния семестър.
    Кредитите се предоставят от банки, сключили договор с министъра на образованието и науката за участие в системата за кредитиране с държавна финансова подкрепа. Този договор се сключва съобразно типов договор, утвърден от министъра на образованието и науката след съгласуване с министъра на финансите и обнародван в Държавен вестник. Типовият договор съдържа условията, процедурите и съответните документи за отпускане, обслужване, предоговаряне и погасяване на кредитите, начините и сроковете за тяхното усвояване, за погасяване от държавата на задълженията на кредитополучателя към банката, размера и процедурата за заплащане от държавата на премията за добро управление, отговорността в случаите на неизпълнение на договора.
    Министърът на образованието и науката провежда държавната политика в областта на кредитирането, подписва от името на правителството споразуменията за издаване на държавни гаранции за кредити, разглежда искания и взема решение за погасяване на кредитното задължение към банката, поддържа регистър на банките, които участват в системата на кредитирането, предоставя ежегодно на Министерския съвет анализ за резултатите от прилагането на тази система.
    Към министъра на образованието и науката се създава Национален съвет за кредитиране на студентите и докторантите, който е консултативен орган и се състои от представители на Министерството на образованието и науката, Министерството на финансите, Съвета на ректорите, Българската академия на науките, Селскостопанската академия, Националното представителство на студентските съвети и на Асоциацията на банките в България. Висшите училища и научните организации подпомагат административно и информационно студентите и докторантите при осъществяване на правата им, които произтичат от закона.
    Дългът на студентите и докторантите е гарантиран от държавата и е задължение на правителството когато Министерският съвет е издал гаранции от името и за сметка на държавата при спазване на изискванията на Конституцията на Република България и Закона за държавния дълг.
    Държавната гаранция включва обезпечаването на задължението на студентите и докторантите по отпуснатите кредити, т.е. покрива размера на главницата и лихвата. Вземанията на банките стават изискуеми срещу държавата (реален разход на държавния бюджет) от момента когато кредитополучателят не изпълни задълженията си по договора. За целта банката представя доказателства, че е положила грижата на добър търговец за събиране на вземанията си, включително чрез способите на принудителното изпълнение по реда на Гражданско-процесуалния кодекс и е останала неудовлетворена. Когато държавата изпълни задължението на кредитололучателя, в нейна полза възниква правото да получи всичко, което е платила за негова сметка, включително със законна лихва от момента на плащането. Вземанията на държавата срещу кредитополучателите, възникнали в резултат на заплащане на тяхното задължение към банките, са частни държавни вземания и се събират от Агенцията за държавни вземания по реда на Закона за събиране на държавните вземания.
    Кредитополучателят не дължи плащане на главницата и лихвата по кредита по време на гратисния период, който обхваща времето от сключването на договора за кредит до изтичане на една година от първата дата за провеждане на последния държавен изпит или защита на дипломна работа. Погасяването на студентския кредит чрез равни месечни погасителни вноски е в рамките на 10-годишен срок, който започва да тече от края на гратисния период. Кредитополучателят може да изпълни предсрочно задълженията си по договора за кредит без такси, комисиони и допълнителни лихви.
    В изказванията си народните представители подчертаха, че предвидените в законопроекта възможности за отпускане на кредити без обезпечение, нисък лихвен процент, гратисен и дълъг погасителен период, предсрочно погасяване, отсрочване и опрощаване на кредитното задължение са онези инструменти, които ще обогатят системата на студентското подпомагане. Тези облекчения са в полза на студентите и докторантите за техния социално значим избор.
    След проведеното гласуване Комисията по образованието и науката единодушно с 14 гласа „за”, 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се” подкрепя Законопроект за кредитиране на студентите и докторантите, № 802-01-41, внесен от Министерския съвет на 08.05.2008 г., и предлага да бъде приет на първо гласуване.




    28 май 2008 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:



    (Лютви Местан)

    Форма за търсене
    Ключова дума